اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

Saror Server logo

تفاوت رید سخت افزاری با رید نرم افزاری چیست؟ 4 تفاوت مهم

تفاوت رید سخت افزاری با رید نرم افزاری چیست؟ 4 تفاوت مهم

قبل از اینکه بخواهیم در مورد آموزش رید کردن هارد و تفاوت رید سخت افزاری با رید نرم افزاری چیست، صحبت کنیم باید بدانیم که اصلا فرآیند رید کردن به چه معناست؟ رید کردن یکی از روش‌های ذخیره سازی اطلاعات در هارد سرور یا هارد سرور SSD برای جلوگیری از دست رفتن این داده‌ها است. اگر اقدام به خرید هارد سرور HP کرده باشید، باید بتوانید برای حفظ اطلاعات مهم و حیاتی خودتان فرآیند رید کردن را انجام دهید. در این صورت حتی زمانی که اطلاعات به دلیل خرابی هارد از بین می‌روند، دیگر نگران از دست رفت آن‌ها نخواهید بود.

در سال‌های اخیر، سازمان‌ها به افزودن اجزای مبتنی بر نرم‌افزار به زیرساخت ذخیره‌سازی خود روی آوردند. به طور مثال استفاده از RAID برای به حداکثر رساندن ظرفیت ذخیره‌سازی و کاهش خطرات از دست دادن داده است. برخی سازمان‌ها نیز در حال جابه‌جایی از RAID سخت‌افزاری به آرایه‌های RAID نرم‌افزاری هستند. تفاوت اصلی بین RAID نرم‌افزاری و سخت‌افزار RAID این است که در RAID نرم‌افزاری، سیستم عامل به عنوان مدیریت‌کننده اولیه عمل می‌کند، در حالی که در سخت‌افزار RAID، کنترل‌کننده‌های مستقل از سیستم عامل عمل می‌کنند. همچنین، این دو از نظر هزینه، عملکرد و سرعت دسترسی متفاوت هستند. در این مقاله در مورد تفاوت رید سخت افزاری با رید نرم افزاری صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

تفاوت رید سخت ‌افزاری و رید نرم ‌افزاری: بررسی و تحلیل

رید چیست؟

رید چیست ؟ RAID یک منبع ذخیره‌سازی مجازی است که با استفاده از چندین دستگاه ذخیره‌سازی (آرایه)، توسط یک کنترل‌کننده مدیریت می‌شود که یک یا چند دستگاه محاسباتی را به آرایه پیوند می‌دهد. RAID دیسک‌ها را به عنوان منابع ذخیره‌سازی منطقی به کاربران ارائه می‌کند. در حال حاضر، بسیاری از گزینه‌های مختلف برای ذخیره‌سازی RAID در دسترس هستند و هزینه‌ها می‌تواند به اندازه انتخاب دستگاه‌ها و کنترل‌کننده‌های موجود متفاوت باشد.

رید سخت افزاری چیست ؟

زمانی که RAID برای اولین بار در بازار ظاهر شد، از یک پیکربندی سخت افزاری استفاده کرد. پیشنهادات RAID شامل دستگاه‌های ذخیره‌سازی و کنترل‌کننده است که به یک یا چند رایانه و چندین دستگاه ذخیره‌سازی در آرایه متصل می‌شود.  علاوه بر این، تمام اجزای مرتبط با RAID را  باید برای نیازهای کاربر خاص و سطح رید پیکربندی کنید . سازمان‌ها می‌توانند مستقل از دستگاه‌های محاسباتی، تغییراتی در آرایه دیسک و کنترل‌کننده ایجاد کنند.

مزایای RAID سخت افزاری

 •   دسترسی به داده‌های RAID سخت افزاری معمولاً سریع‌تر است.
 •   کنترل کننده دیسک‌ها را مستقل از کامپیوتر مرتبط مدیریت می‌کند و نیازی به استفاده از قدرت پردازش ندارد.
 •   با برداشتن و تعویض دستگاه به راحتی می‌توان یک دیسک از کار افتاده را جایگزین کرد

معایب RAID سخت افزاری

اگرچه RAID سخت افزاری اغلب قابل اعتمادتر است زیرا قدرت پردازش را از دیسک‌ها نمی‌گیرد، اما می‌تواند گران‌تر از RAID نرم افزاری باشد.

 •   ممکن است با سیستم عامل مرتبط سازگار نباشد.
 •   مشکلات عملکرد ممکن است هنگام استفاده از فناوری‌های مختلف مانند SSD رخ دهد .

 

رید سخت افزاری

رید نرم افزاری چیست ؟

در مقابل، نرم افزار RAID نرم افزار کنترل کننده دیسک را در سیستم کامپیوتری جاسازی می‌کند و باید با سیستم عامل سازگار باشد. رید نرم افزاری همانند سیستم‌های سخت افزاری، اجزای نرم افزاری مرتبط با RAID را برای نیازهای کاربر خاص پیکربندی کنید. تغییرات در آرایه دیسک و کنترلر نیاز به تعامل بیشتر کاربر با سیستم عامل دارد زیرا کنترلر RAID بخشی از سیستم عامل است.

 مزایای RAID نرم افزاری

 •   معمولاً از RAID سخت‌افزاری ارزان‌تر است زیرا نیازی به کنترلر RAID نیست.
 •   کنترل کننده دیسک‌ها را به عنوان بخشی از رایانه مرتبط مدیریت می‌کند.
 •   نرم افزار RAID را می‌توان در یک سیستم عامل پیاده سازی کرد و توسط چندین دستگاه استفاده کرد.

معایب RAID نرم افزاری

 •   دسترسی به داده‌ها در مقایسه با RAID سخت افزاری می‌تواند کندتر باشد.
 •   دستگاه‌های متصل باید با سیستم عامل مرتبط سازگار باشند.
 •   جایگزین کردن دیسک پیچیده‌تر است زیرا سیستم عامل باید به کنترلر RAID بگوید خاموش شود

 

تفاوت رید سخت افزاری با رید نرم افزاری

مقایسه RAID نرم افزاری با سیستم‌های RAID سخت افزاری

تفاوت رید سخت افزاری با رید نرم افزاری از طریق جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است. اگر قصد انتخاب یکی از این روش‌ها را دارید، فارغ از تعریف باید بدانید که این دو روش چه تفاوت‌هایی با هم دارند و باید چگونه بهترین روش را انتخاب نمایید.

 •  محدودیت در استفاده – عملکرد و انعطاف پذیری

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تفاوت رید سخت افزاری با رید نرم افزاری، تفاوت در کارایی و انعطاف پذیری این ریدها است. رید سخت افزاری انعطاف پذیری و کارایی بیشتری دارد. این در حالی است که برای استفاده از رید نرم افزاری، عملکرد محدود می‌شود؛ چون این نوع رید به سیستم عامل وابسته است. به همین خاطر در مواقعی که نیاز به رید سطح بالا باشد، بهتر است که از رید سخت افزاری استفاده شود.

 • تفاوت در هزینه

رید کنترلر یکی از ابزارهای ضروری برای رید سخت افزاری است و این موضوع می‌تواند هزینه رید سخت افزاری را بالا ببرد. به همین خاطر در مواقعی که کاهش هزینه‌ها در اولین اولویت باشد، بهتر است که از روش رید نرم افزاری استفاده کرد. در این صورت هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کنند و می‌توانید با خیالی راحت‌تر مراحل رید کردن را انجام دهید.همچنین رید کنترلر سخت افزازی به یک باتری نیز نیاز دارد که خود این موضوع هزینه را بالا میبرد.

 • تفاوت در سرعت دسترسی

سرعت رید سخت افزاری وابسته به شبکه، تعداد و انواع درایوها است. این در حالی است که سرعت دسترسی رید نرم افزاری بر اساس کنترل کننده و درایوها است و می‌تواند به همان سرعت یا سریع تر از سرعت رید سخت افزاری باشد.

 • تفاوت در سیستم عامل ها

رید سخت افزاری مستقل از سیستم عامل عمل می‌کند. این امکان وجود دارد که چندین سیستم عامل بتوانند RAID  سخت افزاری را به اشتراک بگذارند. رید نرم افزاری از یک درایور در سیستم عامل استفاده می‌شود و وابسته به سیستم عامل است.

رید نرم افزاری

دلایل استفاده از حافظه RAID

هر چند که تفاوت رید سخت افزاری با رید نرم افزاری مهم است. اما باید بدانید که RAIDسخت‌افزاری و نرم‌افزاری از اکثر نیازهای ذخیره‌سازی پشتیبانی می‌کنند، اگر مطابق مشخصات کاربر پیکربندی شوند. برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی درایوهای بیشتری به آرایه اضافه کنید . RAID همچنین ذخیره‌سازی اولیه و پشتیبانی ثانویه برای برنامه‌ها و همچنین فایل‌ها و پایگاه‌های داده را فراهم می‌کند. آنها اجزای مهم حفاظت از داده‌های سازمان و استراتژی‌های DR هستند. در حالی که آنها پشتیبانی اضافی برای حفاظت از داده‌ها و DR ارائه می‌دهند، پیاده سازی رید نباید پشتیبان گیری اولیه داده‌ها  و استراتژی DR باشد.

 

راهنمای خرید هارد سرور

در حالی که هارد سرورها برای ذخیره سازی داده‌های حساس و اطلاعاتی در سازمان‌ها به کار می‌روند، تصمیم گیری برای خرید سخت افزار RAID مناسب می‌تواند اهمیت بالایی داشته باشد. اما ابتدا باید برای خرید هارد سرور، مثل خرید هاردسرورsas برخی موارد را در نظر داشته باشید. در ابتدا، باید تصمیم بگیرید که آیا برای نیازهای خود از هارد سرور با رید سخت افزاری یا رید نرم افزاری استفاده کنید؟ رید سخت افزاری دارای کنترلر است که به صورت جداگانه از سیستم عامل کار می‌کند و امکاناتی مانند عملکرد بهتر و پایداری بالاتر را فراهم می‌کند. از طرف دیگر، رید نرم افزاری به صورت کامل به سیستم عامل وابسته است و نیاز به پردازش بیشتری دارد، اما هزینه کمتری دارد. بنابراین، برای انتخاب بین رید سخت افزاری و رید نرم افزاری باید به نیازهای خود در زمینه کارایی، پایداری و هزینه توجه کنید.

همچنین، اگر قصد خرید سرور فیزیکی را دارید باید به نوع و مدل هارد سرور و همچنین نوع RAID که قصد استفاده از آن را دارید، توجه کنید. هارد سرورهای SAS با سرعت بالاتری نسبت به SATA عمل می‌کنند و در شرایطی که سرعت دسترسی و تحمل بار بالا مورد نیاز است، مناسب هستند. همچنین، باید توجه کنید که آرایه RAID به چه نوع RAID تنظیم شده است. به عنوان مثال، RAID 0 عملکرد بالا و ظرفیت بیشتری دارد، اما بدون تحمل خرابی درایو است، در حالی که RAID 1 باعث افزایش پایداری و امنیت داده‌ها می‌شود.

جمع بندی

برای انتخاب روش RAID مناسب برای هارد سرور، باید بین رید سخت افزاری  و رید نرم افزاری تصمیم گیری کرد. رید سخت افزاری با کنترلر جداگانه از سیستم عامل عمل می‌کند و پایداری و عملکرد بهتری را فراهم می‌کند، در حالی که رید نرم افزاری به صورت کامل به سیستم عامل وابسته است و هزینه کمتری دارد. برای انتخاب مناسب‌ترین روش RAID، باید به نیازهای خود در زمینه کارایی، پایداری و هزینه توجه کرد. مثلا  در راهنمای خرید سرور hp اشاره شده باید به نوع و مدل هارد سرور و نوع RAID توجه کرد و قبل از خرید، استعلام قیمت سرور hp و شرایط و ضمانت نامه‌های مربوط به سرور را بررسی کرد.

 

رید کردن هارد

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه