اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

13 مورد از اشتباهات رایج در خرید SSD

اشتباهات رایج در خرید SSD

SSD‌ها برای تسریع و در دسترس تر کردن اطلاعات در لپ‌تاپ‌ها، دسکتاپ‌ها و سرورها استفاده می‌شود. SSD ها از نظر مشخصات، قیمت، عملکرد، فناوری و حتی فرم فیزیکی و حتی موارد کاربرد بسیار متفاوت هستند. بر کسی پوشیده نیست که بازار مملو از درایوهای SSD است که از درایوهای ارزان قیمت با کارایی پایین تا درایوهای با استقامت بسیار بالا و با تاخیر بسیار کم متغیر است. با این حال، هنگام خرید SSD سرور برای استفاده شخصی یا تجاری ، ممکن است هم مصرف کنندگان عمومی و هم متخصصان IT دچار اشتباه شوند.همچنین با وجود تعداد زیادی از انتخاب‌ها، مدیران مرکز داده معمولاً هنگام خرید با چالش‌های متعددی از جمله در دسترس بودن بازار عمومی، بودجه، مشخصات عملکرد و نیازهای فوری مواجه می‌شوند. اما انتخاب درایو مناسب به آسانی یافتن بهترین قیمت یا دیدن اینکه کدام یک دارای بالاترین سرعت در برگه مشخصات باشد، نیست. در طول مدت فعالیتمان با مشتریان و فروشندگان OEM در مورد نحوه انتخاب درایوها گفتگو داشته ایم و در خلال صحبت هایمان روایت های جالبی در مورد آنچه برای آنها کار نمی کند شنیده ایم.

در اینجا نکاتی را در خصوص اشتباهات رایج در خرید SSD یاد آور شده ایم تا با توجه به آن بتوانید بهترین SSD سرور را متناسب با نیاز خود خریداری کنید.

از آنجایی که SSD ها فضای ذخیره سازی به حساب میایند،پیشنهاد می کنیم راهنمای خرید هارد سرور را مطالعه نمایید.

 

فرمت و رابط ایده آل برای تجهیزات خود را بشناسید

بزرگترین مشکل هنگام خرید SSD، جستجو در میان انواع فرمت ها و رابط های موجود در بازار است از قبیل ؛ SSD های 2.5 اینچی SATA ، یا SSD های نوع M2. همچنین SSDهای از نوع NVMe نیز در بازار عرضه می شود که می تواند در اسلات های PCI  یا کانکتورهای M2 قرار گیرد که از SATA نیز پشتیبانی می کنند. همه اینها بدون در نظر گرفتن ابعاد فیزیکی SSD های M2، می تواند برای کسانی که برای اولین بار اقدام به خریداری SSD می کنند باعث سردرگمی شود.

هنگام جستجوی SSD برای سرورها و مراکز داده، همین مشکل ممکن است رخ دهد. در مورد رابط ها علاوه بر دو مورد رابط از نوع SATA و NVME رابط از نوع SAS نیز موجود می باشد.

این میزان از تنوع می تواند مصرف کننده را دچار مشکل نموده و او را به سمت خرید SSD نامناسب برای سرور خود و کارایی مدنظرش سوق دهد: مثلا SSD SATA – که کندتر از  SSD NVMe است که از یک رابط سازگار استفاده می کند.

پیش از هر چیز بایستی به جدول مشخصات فنی سرور خود مراجعه نمایید و بررسی کنید که آیا این سرور و بورد آن از SSD با رابط بخصوصی پشتیبانی می کند یا خیر. برخی از سرور ها از فرمت های M2 و 2.5 اینچی SATA به طور همزمان پشتیبانی می کنند و در برخی موارد، پشتیبانی از NVMe را تضمین می کنند. لذا بررسی اطلاعات فنی و موارد قابل پشتیبانی سرور که در کاتالوگ محصول و وبسایت HPE قابل مشاهده است، بسیار مهم می باشد.

همچنین افرادی که به دنبال سخت افزار سرور هستند بایستی ایده ی روشنی از سازگاری با ماشین های موجود در شرکت خود داشته باشند. فرآیند انتخاب در مورد مرکز داده، پیچیده‌تر از سؤال ساده اتصالات و رابط‌های فیزیکی است.

 

ظرفیت ذخیره سازی را دست کم نگیرید!

یک اشتباه رایج در هنگام خرید SSD، دست کم گرفتن ظرفیت ذخیره سازی دستگاه است. از آنجایی که SSD ها نسبت به هارد دیسک های معمولی گران تر هستند، برای کاهش هزینه مصرف کننده معمولاً فضا را فدا می کند تا هزینه کاهش یابد.

SSD با ظرفیت 120 تا 128 گیگابایتی ممکن است برای سیستم عامل و برنامه‌ها کافی باشد، اما چنین چیزی برای افرادی که با حجم بسیار زیادی از داده ها سر و کار دارند ناکافی است. اگر سرور شما به شما امکان نصب بیش از یک درایو را می دهد، سرمایه گذاری روی درایوهای بزرگتر یا ترکیب SSD کوچکتر با هارد دیسک بزرگتر را در نظر بگیرید.

 

مراقب انتخاب اشتباه محدوده استقامت یا شدت استفاده باشید!

مردم نیازهای نوشتن خود را بیش از حد برآورد می‌کنند زیرا از روش‌های قدیمی در تخمین “1DWPD  در درایوهای 240 گیگابایتی در مقابل 1 ترابایتی امروز” استفاده می‌کنند. انتخاب محدوده استقامت برای برنامه های واقعی سازمانی می تواند بر هزینه BOM(هزینه کل مواد و اجزای مورد استفاده در محصول) سیستم آنها تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، در برخی از محیط‌ها خواندن یا نوشتن بسیار فشرده‌تر است. اگر برنامه‌ای دارید که خواندن در مقابل نوشتن را بیشتر انجام می‌دهد(درایو های Read Intensive) (مثلاً یک سرویس پخش VOD یا ذخیره‌سازی پایگاه داده) و یک درایو استقامتی با نوشتن بالا خریداری می‌کنید، پس در حقیقت در حال هزینه بر روی چیزی هستید که ب به آن نیاز ندارید . به طور مشابه، انتخاب یک درایو فشرده خواندن برای یک سرویس ثبت پایگاه داده یا ذخیره سازی به دلیل فعالیت های فشرده نوشتن، بهینه نیست.

استقامت درایو همچنین هنگام انتخاب درایوی با ظرفیت کامل در مقابل یک درایو بیش از حد فراهم شده (OP; overprovisioned ) بالا می رود. همانطور که در 250 گیگابایت/500 گیگابایت/1 ترابایت نوشته شده است، هنگام خرید ظرفیت کامل با از دست رفتن عملکرد روبرو می شویم. هنگامی که درایو به ظرفیت 90 درصد رسید، داده ها باید به طور کامل پاک شوند و سپس روی آن نوشته شوند. این امر بر خواندن/نوشتن تصادفی و تأخیر تأثیر می‌گذارد، که منجر به کاهش شدید عملکرد می‌شود. استفاده از درایو OP باعث می‌شود که بسیاری از این اقدامات حذف/بازنویسی در حالت تمیز انجام شود، زیرا پاک‌سازی در ناحیه بیش‌ازحد فراهم‌شده اتفاق می‌افتد که منجر به عملکرد بدون اثر اپلیکیشن می‌شود.

 

از استفاده از SSD در دستگاه های با سیستم عامل قدیمی خودداری کنید!

معمول است که کاربران برای افزایش عملکرد دستگاه خود روی SSD حساب باز می کنند. این ایده از نقطه نظر عملی درست است. تغییر هارد سرور HDD یا HDD به SSD، حتی SATA، نشان دهنده افزایش عملکرد قابل توجه است، اما این فقط برای کسانی که از سیستم عامل های فعلی استفاده می کنند صادق است.

دلیل این امر این است که نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز (XP، Vista و 7) با تمرکز بیشتر بر روی HDD توسعه داده شده‌اند. استفاده از این سیستم ها می تواند منجر به از دست دادن عملکرد و حتی به خطر افتادن عمر SSD شود، اگر نمایه سازی (indexing) و سایر تنظیمات به درستی تعریف نشده باشد. برای جلوگیری از این سردرگمی، روی سرورهایی که از سیستم های جدید پشتیبانی می کنند تمرکز ویژه ای داشته باشید.

SSD سرور

از ابزارهای مدیریتی بهره ببرید

برخی از کاربران به دلایل مالی و برای آنکه هزینه ی کمتری بکنند، SSD های OEM-type را خریداری می کنند. این قطعات برای گنجاندن در سرورهای جدید به تولیدکنندگان فروخته می شوند. با وجود اینکه ممکن است این درایوها هیچگونه محدودیتی در عملکرد نداشته باشند، با اینحال ممکن است با ابزارهای مدیریتی که تعمیر و نگهداری درایو را تسهیل می‌کنند، ناسازگار باشند.

با سرمایه گذاری بر روی یک درایو OEM که عموما ارزان تر است مصرف کننده، نرم افزار متمرکز بر کاربر نهایی را که ابزاری قدرتمند برای مدیریت و پیکربندی درایو است را کنار می گذارد. این برنامه ها ارتقاء سیستم عامل، انتقال اطلاعات مفید در مورد سلامت و عملکرد درایو و فعال کردن پیکربندی SSD  را آسان می کنند.

 

 

انواع NAND Technology را بشناسید

انتخاب هر نوع NAND Technology  به نفع دیگری اشتباه نیست، اما انتخاب ناآگاهانه می تواند هزینه ها و دردسرهایی را ایجاد کند. از آنجایی که SSD ها از نظر مشخصات و فناوری بسیار متفاوت هستند، داشتن مقداری دانش در مورد این تفاوت ها در زمان خرید به شما کمک می کند.

درایوهایی با نوع NAND SLC (Single Level Cell) آنهایی هستند که در هر سلول یک بیت ذخیره می کنند و معمولا سرعت و دوام بسیار بالایی دارند. به دلیل این ویژگی ها، استفاده از آنها در نسخه های SSD برای مراکز داده و برنامه های خاص تر رایج تر است. نوع MLC اجازه بیش از یک بیت را در هر سلول می دهد، اما دیگر چندان رایج نیستند. در شرایط ایده آل، که در آن مشکلی از جهت بودجه وجود ندارد، بهترین انتخاب همیشه برای درایوهای SLC و MLC خواهد بود که عملکرد عالی و دوام بالایی دارند.

برای رایانه‌های خانگی، TLC، که امکان سه بیت در هر سلول را فراهم می‌کند، به عنوان رایج‌ترین رفرنس، حتی در درایوهای گران‌تر، فضا را اشغال کرده است. از آنجایی که این نوع درایو در فضای فیزیکی کمتری اطلاعات بیشتری را حفظ می کند، این SSD ها ظرفیت بالاتری دارند و همچنان از نظر سرعت و دوام نتایج خوبی ارائه می دهند.

در نهایت، QLC  متراکم ترین گزینه است – در اینجا چهار بیت در هر سلول است – و پر استفاده ترین فناوری در درایوهای ورودی است. عملکرد و دوام کمتری ارائه می دهد، اما در عوض به درایوهای 2 و 4 ترابایتی اجازه می دهد تا در دسترس تر باشند.

برای کسانی که قصد دارند تا  عمیق‌تر به این مسائل بپردازند، ملاحظاتی در مورد تعداد لایه‌های ماژول روی هر چیپ که SSD را تشکیل می‌دهد نیز وجود دارد.

NAND در SSD

طول عمر تخمینی توسط سازنده را در نظر بگیرید.

SSD ها نیز در معرض فرسودگی و خرابی هستند و ممکن است به مرور زمان از کار بیفتند. اگرچه وضعیت فعلی SSDها بسیار بهتر از یک دهه پیش است – یک SSD جدید باید 10 سال یا بیشتر دوام بیاورد – نگرانی در مورد دوام مهم است و می تواند برای بسیاری از افراد مورد توجه قرار نگیرد.

درجه بندی هایی از نظر طول عمر وجود دارد از محصولی به محصول دیگر متفاوت است و همچنین معمولاً بر قیمت تأثیر می گذارد. در مقاله ی فرمول محاسبه ی طول عمر SSD به این موضوع اشاره کردیم. به طور کلی، سازندگان مقادیر ترابایت نوشته شده (TBW) یا “خواندن دستگاه در روز” (DWPD) را تا زمانی که درایو وارد نقطه‌ای شود که ممکن است خرابی رخ دهد، تخمین می‌زنند. به عنوان مثال، یک دیسک 1200 ترابایتی ممکن است پس از 1200 ترابایت ضبط شده در طول سال ها استفاده، از کار بیفتد.

با این حال، این سوال برای کسانی که به دنبال درایوهای سرور هستند بسیار حیاتی است. در این نوع از SSD ها، برخی ملاحظات مانند نوع NAND (درایوهای SLC، همانطور که قبلا توضیح داده شد، بادوام ترین هستند) به دوام کمک می کند ، علاوه بر معیارهای دیگر، مانند(میانگین زمان بین خرابی): حداقل نقطه در نظر گرفته شده در SSD های تجاری 1 میلیون MTBF ساعت است که هر 14 سال یک بار چیزی شبیه به شکست (failure ) را به همراه خواهد داشت.

اشتباه متخصصان IT که به دنبال درایوهایی از این نوع هستند، ندانستن نحوه انتخاب درایو بر اساس نیاز است.  برای مثال SSDهایی با دوام بالا برای سرورها وجود دارد که با این وجود، برای برنامه‌ای که داده‌ها به ندرت روی دیسک نوشته می‌شوند و اغلب خوانده می شوند، سرمایه‌گذاری نادرست (و پرهزینه) است .

عکس این قضیه نیز صادق است: سرور مجهز به SSDهای پرسرعت اما با دوام نسبتا کم که اطلاعات را دائماً می‌نویسد، در آینده آشفتگی و هزینه‌های هنگفت را به بار می آورد.

 

 اهمیت کنترلر را در نظر داشته باشید

هر SSD یک نوع کنترلر داخلی را ارائه می دهد – چیزی شبیه “پردازنده” درایو – که مسئول تمام عملکردهای درایو است. این تراشه نحوه عملکرد دیسک، نوشتن، پاک کردن و خواندن داده ها و تعامل با بقیه سیستم را کنترل می کند. همچنین دارای عملکردهایی برای منطقی کردن استفاده از درایو به عنوان راهی برای کاهش سایش است.

این نگرانی برای مراکز داده اهمیت بیشتری دارد، زیرا یک کنترلر با کارایی بالا، همراه با یک SSD درجه یک، می تواند اثرات مثبتی از نظر دوام، عملکرد و حتی مصرف انرژی داشته باشد.

کنترلر در SSD

سطح کنترل خطا و حفاظت از داده ها را ارزیابی کنید

مهم نیست که سرور چقدر پیشرفته و به خوبی پیکربندی شده است، همیشه خطر ناهماهنگی و خطا در ضبط و خواندن داده ها وجود دارد، به ویژه در سیستم هایی که در معرض تقاضای بالا و حجم زیادی از کاربران و دسترسی های همزمان هستند. به همین دلیل است که سخت افزارهای سازمانی، مانند SSD و رم سرور، دارای فناوری هایی هستند که این نوع خطاها را کاهش داده و تصحیح می کنند. علاوه بر قابلیت اطمینان، امنیت نیز برای استفاده در سرورها اساسی است، و از طریق سخت افزار برای داده ها، مقداری حاشیه حفاظت را تضمین می کند و کار مهاجمان را دشوارتر می کند.

 

مدل‌ها و سازندگان مختلف SSD (و کنترلرهای مربوط به آن‌ها) ویژگی‌های متفاوتی برای جلوگیری از انتشار خطا در نوشتن و خواندن داده‌ها، چه به دلیل خطاهای نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و یا حتی با نوسانات برق تغذیه‌کننده دیتاسنتر دارند. ضروری است که قبل از خرید SSD، استحکام این منابع با توجه به شرایط استفاده ای که هر برنامه برای سخت افزار پیش بینی می کند، به دقت ارزیابی شود.

 

از بنچ مارک (معیار) ها استفاده کنید

در برنامه های تجاری، مانند سرور شرکت، یکی از خطاها در این است که فقط عملکرد تئوری درایو را از آنچه سازنده و فروشنده وعده می دهند قضاوت می کنیم. همچنین، تحقیق درباره محصولات تنها با ایده ها و مفاهیم کلی در مورد نحوه استفاده از آنها، بدون انجام آزمایشات واقعی برای تأیید کیفیت و تناسب درایو برای تجارت، اشتباه است. بهترین استراتژی این است که به دنبال تفاهم با نمایندگان فروش و دریافت نمونه هایی از سخت افزار باشید.

این معیار نه تنها به شما امکان می دهد عملکرد کلی درایو را در استفاده واقعی مشاهده کنید، بلکه می تواند سایر یارانه های مرتبط را در جستجوی محصول ایده آل نیز ارائه دهد. مسائلی مانند مصرف برق و ضرایب تصحیح خطا را نیز می توان در تست های نوع اندازه گیری کرد.

برای کسانی که مایل به استفاده از SSD در رایانه یا لپ تاپ خانگی خود هستند، یافتن درایو منحصراً برای آزمایش امکان پذیر نیست. در این مورد، به اینترنت مراجعه کنید، مقالات و بررسی های مربوط به مدل مورد نظر خود را بخوانید، انجمن های تخصصی را مرور کنید و منابع مشابه را جستجو کنید. اگر می‌خواهید بازی‌ها را اجرا کنید، از تجربه سایر پلیرهای رایانه شخصی با مدل مورد نظر استفاده کنید تا قبل از تنظیم خرید، درباره محصول قضاوت کنید.

 

به درجه (grade) کاربری تان توجه کنید؛ درجه سازمانی در مقابل درجه مصرف کننده

این موضوع ممکن است ساده به نظر برسد، اما بزرگترین اشتباه در این است که یک محصول با درجه مصرف کننده (consumer grade)  را به جای محصول سازمانی (Enterprise grade ) انتخاب کنید. دلایل مختلفی وجود دارد که مردم این کار را انجام می دهند: قیمت، تشخیص نام، استراتژی های کلی rip-and-replace و اینکه می توانید آنها را تقریباً از هر جایی دریافت کنید. با این حال، محصولات درجه مصرف کننده به ندرت برای همان عملیات فشرده 24/7 که سازمانی تقاضا را افزایش می دهد، ساخته شده اند.

درایوهای سازمانی بر روی پلتفرم های سازمانی – روی سرورها پشت RAID کنترلرها – و نه روی دسکتاپ آزمایش می شوند. در واقع، اگر یک درایو بر روی یک پلتفرم سازمانی آزمایش نشده باشد، ممکن است حتی پس از نصب نیز شناسایی نشود. درایو مصرف کننده ممکن است در ابتدا کار کند، اما وقتی چند صد مورد از آنها را به کار می گیرید، متوجه خواهید شد که آنها به سادگی برای برنامه های سازمانی با فعالیت طولانی مدت کار نمی کنند.

همچنین، درایوهای مصرفی جدید از طرح‌های ذخیره‌سازی عجیب و غریبی استفاده می‌کنند – پیکربندی مجدد NAND که در آن بخشی از فلش برای ذخیره‌سازی حکاکی شده است. به طور خلاصه، اگر آنها را در یک پیکربندی RAID قرار دهید و حجم کاری زیادی را به آنها وارد کنید، با مشکل مواجه خواهید شد.

این درایوها ممکن است برای یک خرید کم هزینه مطلوب به نظر آیند، اما زمانی که بخواهید در مقیاس سازمانی از آن استفاده کنید بسیار خطرناک است. درایوها اکنون برای برنامه‌ها طراحی شده‌اند و در صورت استفاده در خارج از آن برنامه‌ها، با مشکلات فنی بیشتری مواجه می‌شوند. همچنین، دریافت پشتیبانی سازنده برای مشکلات مربوط به SSD مصرف کننده در یک کاربرد سازمانی تقریبا غیرممکن خواهد بود.

 

SSD سرور

مراقب تست با اسکریپت های نادرست و تست برای رد شدن (fail) باشید

هنگام ارزیابی درایوها، دو راه برای انجام این کار وجود دارد: یا به مشخصات موجود در برگه داده سازنده اعتماد می‌کنید یا با استفاده از تنظیمات دقیق و اسکریپت‌های آزمایشی، درایو را در سرعت خود قرار می‌دهید. اگر فقط به مشخصات اعتماد دارید، همیشه نمی‌دانید که چگونه درایوها برای رسیدن به بالاترین یا میانگین عملکردشان آزمایش شده‌اند، یا اینکه آیا با محیط کاری شما مطابقت دارند یا خیر. بنابراین، توصیه می کنیم قبل از آنکه خرید سنگینی داشته باشید ، SSD ها را با معیارهای خاص خود آزمایش کنید.

در سریر سرور، محصولات سازمانی خود را در چندین پلتفرم سرور، با استفاده از چندین RAID کنترلر از اشخاص ثالث یا OEM  آزمایش می کنیم. شرکت ما درایوهای خود را از طریق مجموعه‌ای دقیق از تست‌های سازگاری، عملکرد IO، تأخیر و طول عمر اجرا کرده و هر بخش از یک درایو را از نظر ثبات ارزیابی می‌کند. همچنین این دسته از محصولات مشمول گارانتی نیز می باشند تا خریدار با خاطری آسوده محصول مورد نظر خود را خریداری نماید.

 

SSD را از برندهای معتبر خریداری نمایید

چنانچه از طریق یک شرکت معتبر و خوش نام ، محصولات سازمانی را خریداری نکنید، ممکن است بین آنچه که بابتش هزینه پرداخت می کنید و محصولی که در نهایت به دستتان می رسد اختلاف محسوسی وجود داشته باشد. بنابراین به شرکت ارائه دهنده ی محصول و برند محصول ارائه شده توجه نمایید و از خرید کالاهای با برندهای نا آشنا پرهیز کنید. در مورد به خصوص SSD سرور ، سریر سرور از SSD سرور HPE و SSD سرور SAMSUNG استفاده کرده است که درایوهایی با کارایی بالا برای استفاده در سرورهای HPE  می باشند.

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه