اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

Saror Server logo

چه هاردی مناسب سرور من است ؟

چه هاردی مناسب سرور من است

چه هاردی مناسب سرور من است؟ وقتی صحبت از هارد درایوهای سرور به میان می‌آید، مراکز فروش سرور hp و سایر سرور‌ها، هارد درایو هایی را پیشنهاد می‌دهند که ویژگی‌های متفاوت و پیشرفته‌تری نسبت به هارد دیسک‌های رومیزی دارند. حتی با در نظر گرفتن تفاوت هارد hdd و ssd، هارد دیسک رتبه سرور، دارای استانداردها و الزامات بالاتری در مقایسه با همتایان دسکتاپ خود هستند. بنابراین، اگر می‌خواهید پاسخ درست سوال «چه هاردی مناسب سرور من است؟» را پیدا کنید، باید اطلاعات بیشتری داشته باشید.

این پست وبلاگ جنبه‌های اساسی هارد دیسک‌های دارای رتبه سرور را ارائه می‌دهد و به شکل گام به گام مراحل انتخاب هارد مناسب برای سرور را بررسی می‌کند.

 

هارد سرور چیست؟

قبل از پاسخ به این سوال که چه هاردی مناسب سرور من است؟ لازم است با مفهوم هارد سرور آشنا شوید. هارد سرور، نوعی هارد است که با کارایی خاصی ساخته شده تا بتواند به تعداد زیادی درخواست همزمان با حداقل تاخیر پاسخ دهد. این هارد‌ها بر روی سرور نصب می‌شوند و لازم است توانایی بالایی برای ارائه اطلاعات همزمان به سایت‌های تحت پوشش داشته باشند.

هارد دیسک سرور باید به‌طور شبانه‌روزی و بدون خاموش‌شدن کار کند و به‌جز برای مدت زمان بسیار کمی در مرحله سرویس، روشن باقی بماند. از آنجایی که این دستگاه دائماً داده‌ها را می‌خواند و می‌نویسد، باید حداقل تأخیر، حداکثر قابلیت اطمینان و عملکرد بالا را تضمین کند. در زیر برخی از مهم‌ترین جنبه‌هایی که هر هارد دیسک سرور باید داشته باشد و چرا این جنبه‌ها ضروری است آورده شده است:

 •     قابلیت اطمینان: از دست‌دادن اطلاعات به‌دلیل هرگونه خرابی دیسک می‌تواند منجر به صدمات مالی و اعتباری غیر قابل جبران شود.
 •     عملکرد: سرورها برای پاسخگویی به چندین درخواست به‌طور همزمان ساخته می‌شوند. بنابراین، هارد سرور باید از عهده این مسئولیت به خوبی در بیاید.
 •     زمان پاسخ:  کاربران نهایی دوست ندارند منتظر بمانند تا هارد سرور درخواست‌های آنها را بپذیرد و پردازش کند.

 

انتخاب هارد مناسب برای سرور 

مرحله اول انتخاب هارد مناسب برای سرور: انتخاب نوع رابط

پس از آشنایی با مفهوم هارد دیسک سرور، به سوال اصلی می‌رسیم: چه هاردی مناسب سرور من است؟

ابتدا اجازه دهید در مورد دسته‌بندی‌های اولیه هارد صحبت کنیم. پس از این آشنایی، می‌توانید مدل مناسب را از میان این دسته‌بند‌ی‌ها برای سرور خود انتخاب کنید. سرورهای مدرن معمولا از انواع هاردهای زیر استفاده می‌کنند:

 •     SATA : سرعت چرخش از 5400 RPM و 7200 RPM متغیر است. عملکرد این درایوها مانند هارد دیسک‌های معمولی است.
 •     SATA RAID Edition : سرعت چرخش آنها بیش از 7200 RPM است. این هارد دیسک‌های ویژه، از دستورات کنترلر RAID پشتیبانی می‌کنند.
 •     SAS: SAS پیشرفته‌ترین و پرفورمنس‌ترین استاندارد رابط است که به‌ویژه برای سرورهای پیشرفته معرفی شده است و سرعت چرخش بسیار بالایی تا 15000 دور در دقیقه برای ذخیره داده‌های پرکاربرد ارائه می‌دهد.

 

در مرحله اول پاسخ به سوال چه هاردی مناسب سرور من است؟ باید تصمیم بگیرید که چه نوع رابط اتصالی می‌خواهید؛ SATA یا SAS.

 

مقایسه هارد دیسک SATA با هارد دیسک SAS

برای انتخاب بین SATA یا SAS لازم است ویژگی‌های این دو نوع هارد را بدانید تا متوجه شوید که چه هاردی مناسب سرور من است؟

استاندارد اتصال SATA شکل پیشرفته‌تری از رابط IDE معمولی است. SATA در ابتدا برای استفاده در رایانه‌های شخصی و همچنین، زیرساخت‌های صنعتی با معیارهای عملکردی متوسط ​​معرفی شد. در مقابل رابط SAS نسخه پیشرفته SCSI معمولی در سیستم‌های سرور است.

در زمان عرضه، رابط SAS در مقایسه با SATA پهنای باند بیشتری داشت. اما در نسل سوم SATA، یعنی SATA-III، پهنای باند به حداکثر 6 گیگابیت بر ثانیه رسیده که این پهنای باند برابر با نسل دوم SAS است. امروزه، سیستم‌های سرور مدرن دارای یک کنترلر SAS نسل سوم با پهنای باند 12 گیگابیت بر ثانیه هستند.

 

برای فعال‌شدن اتصال، سرور باید کنترلر SAS مناسب را داشته باشد. کنترل‌کننده‌های SAS تضمین می‌کنند که درایوهای مبتنی بر SATA نیز بر روی همان کنترل‌کننده بدون نیاز به تغییر مستقر شود.

رابط‌های SAS به‌دلیل ارائه انتقال دوطرفه کامل، که باعث می‌شود هارد دیسک دستورات دوگانه را به‌طور همزمان انجام دهد (یک فرمان خواندن و یک دستور نوشتن) شناخته شده است. این ویژگی مورد HDD های رابط SATA صدق نمی‌کند. اما این ویژگی تنها زمانی قابل توجه است که از چندین درایو ذخیره‌سازی استفاده کنید، در غیر این صورت این ویژگی چندان به چشم نمی‌آید.

یکی از برتری‌های دیگر SAS نسبت به SATA میزان کمتر خطا در نوشتن اطلاعات است. اگر چه این خطا در هر دوی این رابط‌ها کم است، اما وقتی صحبت از کپی‌برداری و باز نویسش یک دیتابیس بزرگ به میان می‌آید، خطاهای SATA می‌توانند کاملا قابل توجه باشند.

به‌طور خلاصه، هارد دیسک‌های سرور SATA 2.5 برای ایجاد فضای ذخیره سازی انبوه خوب هستند، اما در مقایسه با درایوهای SAS که عملکرد و سرعت قابل توجهی را ارائه می‌دهند، عملکرد مناسبی را ارائه نمی‌دهند.

 

مرحله دوم انتخاب هارد مناسب برای سرور: اندازه درایو

پس از انتخاب نوع رابط، برای پاسخ به این سوال که چه هاردی مناسب سرور من است؟ لازم است ضریب فرم درایو (اندازه درایو) را مشخص کنید.

فرم فاکتور درایو (اندازه درایو)

فرم فاکتور هارد دیسک تاثیر قابل توجهی بر ظرفیت داخلی کیس سرور و مصرف انرژی دارد. امروزه تنها دو فرم فاکتور هارد مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارتند از هارد دیسک‌های با فرم فاکتور 3.5 اینچی و 2.5 اینچی که به ترتیب با نام های Large Form Factor و Small Form Factor نیز شناخته می‌شوند.

هارد دیسک با اندازه ی 3.5 اینچ پر استفاده‌ترین فرم فاکتور است که ظرفیت‌های بالاتری را برای تامین نیازهای ذخیره‌سازی زیاد ارائه می‌دهد. اما فرم فاکتور 3.5 اینچی در مقایسه با هارد دیسک های 2.5 اینچی کارایی انرژی کمتری دارد. به عبارت دیگر، هاردهای SSD یا HDD های 2.5 اینچی SATA نسبت به هاردهای سخت ذخیره‌سازی 3.5 اینچی انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

 

مرحله سوم انتخاب هارد مناسب برای سرور: ظرفیت ذخیره سازی

جدیدترین هارد دیسک‌های فرم فاکتور 3.5 اینچی موجود در بازار تا 20 ترابایت داده ذخیره می‌کنند. در حالی که هارد دیسک‌های فرم فاکتور 2.5 اینچی، می‌توانند تنها 2 تا 4 ترابایت فضای ذخیره سازی را ارائه دهند. البته در مورد سیستم‌های سرور، انتخاب بیشترین حجم هارد توصیه نمی‌شود. بهتر است به جای یک ماژول 4 ترابایتی، چهار هارد 1 ترابایتی یا دو هارد دیسک 2 ترابایتی را انتخاب کنید تا در صورت خرابی یک هارد، هارد دیگر سالم باقی بماند.

با توجه به اطلاعات ذکر‌شده لازم است اندازه درایور و ظرفیت ذخیره سازی مورد نیاز خود را در رابط SATA یا SAS انتخاب کنید.

 

 

مرحله چهارم انتخاب هارد مناسب برای سرور: انتخاب HDD یا SDD

در مرحله آخر پیدا‌کردن پاسخ به سوال چه هاردی مناسب سرور من است؟ لازم است از بین دو نوع هارد HDD و SSD یکی را انتخاب نمایید. انواع HDD مقرون‌به‌صرفه بوده و فضای زیادی را برای ذخیره سازی اطلاعات ارائه می‌دهند. با این حال، تکنولوژی قدیمی‌تری دارند و به علت داشتن قطعات متحرک، در معرض خرابی زودرس هستند.

SSD ها ماژول‌های ذخیره‌سازی مدرن فوق‌العاده‌ای هستند که داده‌ها را با استفاده از حافظه فلش NAND به جای صفحات مغناطیسی مانند HDD ذخیره می‌کنند. SSD ها به دلیل چهارچوب الکترونیکی خود عملکرد سریع و دوام بسیار بیشتری را ارائه می‌دهند. با این حال، SSD هزینه بیشتری دارد و هنگام انتخاب هارد با حجم بالا سبب افزایش چشمگیر هزینه در مقایسه با هاردهای HDD می‌شود.

 

چه هاردی مناسب سرور من است؟

مراحل فوق به شکل گام‌به‌گام شما را در انتخاب بهترین هارد راهنمایی می‌کند. اما همیشه بهترین گزینه، مناسب‌ترین گزینه نیست. برای پاسخ به این سوال که چه هاردی مناسب سرور من است؟ حتما نیازهای خود را بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر به ذخیره‌سازی داده با کارایی بالا نیاز ندارید، توصیه می‌شود به جای سرمایه‌گذاری بیهوده در درایوهای SAS، هارد دیسک‌های سرور 2.5 SATA را انتخاب کنید. هارد دیسک‌های SATA RAID برای سیستم‌های سرور مقرون به صرفه، به‌خوبی عمل می‌کنند.

اگر می‌خواهید با صرفه‌جویی در بودجه خود، فضای ذخیره‌سازی و کارایی بالایی داشته باشید، باید با استفاده از ترکیبی از هارد دیسک‌های SAS و SATA برای همان سیستم سرور، یک تصمیم هوشمندانه بگیرید. همچنین، اگر به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارید و بودجه شما به اندازه نیست، هارد HDD در اولویت است.

 

 

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه