اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

Redundancy چیست ؟ همه چیز در مورد Redundancy

Redundancy چیست

مفهوم و کاربرد Redundancy چیست؟ اگر صاحب یک وب‌سایت اینترنتی باشید، احتمالاً تاکنون به این مشکل برخورد کرده‌اید که وب‌سایت شما بنابر دلایل مختلف، از دسترس خارج شده و دیگر خدماتی را به مشتریان شما ارائه نمی‌کند. در دنیای امروزی پر از پیشرفت‌های فناوری، شبکه‌های کامپیوتری نقش بسیار مهمی را در ارتباطات و انتقال داده‌ها و همچنین تجارت و کسب‌وکارها ایفا می‌کنند؛ اما این سیستم‌ها همچنان با چالش‌های امنیتی و عملکردی مواجه هستند و برخی مواقع از دسترس خارج می‌شوند. یکی از مفاهیم کلیدی که بهبود عملکرد و ایمنی شبکه‌ها را تضمین می‌کند، مفهوم redundancy است. در این مقاله به بررسی این مفهوم و نقش آن در شبکه‌های کامپیوتری پرداخته خواهد شد. برای پاسخ به پرسش Redundancy چیست؟ تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. 

Redundancy در شبکه چیست؟

تعریف Redundancy؛ افزونگی یا Redundancy چیست؟

در پاسخ به سؤال Redundancy چیست؟ باید بگوییم که Redundancy به معنای افزونگی یا تکرار کردن و تکثر کامپوننت‌ها (component) و امکانات حیاتی یک سیستم است. در شبکه‌های کامپیوتری، این مفهوم به‌کاررفته و به اضافه‌کردن تجهیزات، سرورها، مسیرها و داده‌ها به شبکه برای افزایش ایمنی و قابلیت اطمینان اشاره دارد.

هدف اصلی Redundancy، جلوگیری از وقوع اختلالات و از دسترس خارج شدن خدمات و همچنین، افزایش دسترسی به داده‌ها و سرویس‌ها است. اگر به دنبال اطمینان از عدم قطعی در سرورها، شبکه‌ها و وب‌سایت‌های خود هستید، باید از Redundancy که به‌عنوان نوعی بک‌آپ یا fail safe عمل می‌کند، در ساختار و پیکربندی سیستم یا شبکه خود استفاده کنید.

در پاسخ به پرسش Redundancy چیست؟ لازم است اضافه کنیم که این آپشن، در زمان قطعی سرور، اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌ها و سامانه‌ها، ترافیک و خدمات شبکه را بر روی سرور دیگری منتقل می‌کند تا شما از دسترس کاربران و مشتریان خود خارج نشوید. به کمک Redundancy، کاربران شما عملاً قطع شدن سرور و شبکه شما را احساس نکرده و متوجه هیچ اختلالی نخواهند شد.

به همین دلیل است که قیمت سرور اچ پی معمولاً بالاتر از سایر سرورها است. برای استعلام قیمت سرور می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

در این روش، یک کپی و بک‌آپ با ویژگی‌ها و امکانات کاملاً یکسان از سرورهای اصلی شما گرفته می‌شود تا در مواقع نیاز، نقش جایگزین این سرورها را بازی کنند. جالب است بدانید که برای بالاتر بردن اعتماد شبکه خود، می‌توانید برای سرور ردندانت خود نیز از سرورهای بک‌آپ و جایگزین (در زمان‌هایی که سرور ردندانت شما نیز همانند سرورهای اصلی از دسترس خارج شده و اصطلاحاً Down یا Fail شوند) استفاده کنید.

شرکت‌هایی که خدمات سرور و میزبانی را ارائه می‌دهند، از سرور ردندانت در کنار سرورهای اصلی استفاده می‌کنند. در واقع زمانی که سرور اصلی از دسترس خارج شود، سرور ردندانت از سریع‌ترین روتینگ ممکن در میان ISPها استفاده کرده و اتصال شما به اینترنت را برقرار نگه می‌دارد.

 

همیت Redundancy در شبکه‌ها

برای پاسخ به پرسش Redundancy چیست؟ باید از اهمیت این آپشن در سیستم آگاهی پیدا کنیم. شبکه‌های کامپیوتری به‌عنوان اساس ارتباطات و انتقال داده‌ها در سطح جهانی عمل می‌کنند. اهمیت این شبکه‌ها در حفظ امنیت و ارتقاء کارایی سیستم انکارناپذیر است. یکی از جنبه‌های مهم Redundancy در شبکه‌ها، افزایش امنیت آن‌هاست. با داشتن مسیرهای اضافی برای انتقال داده‌ها، امکان بروز اختلالات کاربردی کاهش می‌یابد.

اختلال در یک شبکه می‌تواند منجر به مشکلات جدی و حتی ضرر مالی برای سازمان‌ها و شرکت‌ها شود. Redundancy باعث افزایش پایداری و اطمینان شبکه می‌شود و در صورت اختلال در یک مسیر یا تجهیزات، انتقال داده به مسیرهای جایگزین را امکان‌پذیر می‌کند.

 

انواع Redundancy

در ادامه پاسخ به پرسش Redundancy چیست؟ به انواع Redundancy می‌رسیم. در حالت کلی، Redundancy را می‌توان به ۵ نوع مختلف زیر تقسیم کرد:

انواع Redundancy

Redundancy سخت‌افزاری

در این نوع از Redundancy، از تجهیزات یا قطعات سخت‌افزاری تکراری استفاده می‌شود تا در صورت خرابی یکی از آن‌ها، دستگاه دیگر اتصال را به‌طور خودکار به کار بگیرد. این تکنیک معمولاً برای تجهیزات مهم مانند سوئیچ‌ها، هارددیسک‌ها، RAM ها و روترها استفاده می‌شود. اگر قصد خرید هارد استوک را دارید، با کارشناسان ما در تماس باشید. 

 

Redundancy نرم‌افزاری یا Redundancy در شبکه

این نوع Redundancy، از طریق نرم‌افزارها و تنظیمات تکراری در سیستم‌ها به اجرا درمی‌آید. به عبارت دیگر، نرم‌افزارها و بستر شبکه به گونه‌ای تنظیم می‌شوند که در صورت بروز اختلال در یک نرم‌افزار یا یک ISP، ترافیک را به نسخه‌های دیگر از نرم‌افزارها انتقال داده و به کمک ISP های دیگر، ارائه خدمات را ادامه دهند.

 

Redundancy برق

در ادامه بررسی پاسخ‌های پرسش Redundancy چیست؟ باید بدانید که Redundancy برق نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. سرورها برای ارائه عملکرد به برق نیاز دارند. برای مواقع قطعی برق، باید از سیستم‌های جایگزین برای تامین منبع انرژی مورد نیاز استفاده کرد تا سرورها از کار نیفتند.

ردندانت در برق به این معنی است که برای سرورهای خود از منبع برق اضطراری (UPS) استفاده کنیم. UPS ها معمولاً تا ۳ ساعت جواب می‌دهند و اگر قطعی برق بیش از ۳ ساعت طول بکشد، می‌توان از ژنراتورهای دیزلی نیز بهره برد.

 

Redundancy داده‌ها

در این حالت، داده‌ها به‌طور تکراری و هم‌زمان بر روی چندین دستگاه یا سرور ذخیره می‌شوند. این کار باعث می‌شود که اگر یکی از سرورها به مشکل بر بخورد، داده‌ها از دست نخواهند رفت.

 

Redundancy جغرافیایی

افزونگی جغرافیایی به این مفهوم است که اگر دیتاسنتر یا دیتابیس یک منطقه جغرافیایی به‌صورت سراسری از دسترس خارج شود، ترافیک شبکه شما به یک دیتاسنتر دیگر واقع در یک منطقه جغرافیایی مجاور منتقل می‌شود تا ارائه خدمات به کاربران با مشکل روبرو نشود.

 

مزایا و معایب Redundancy

در خلل بررسی Redundancy چیست؟ به مزایای و معایب استفاده از Redundancy در شبکه می‌رسیم.

 

مزایای Redundancy:

 • افزایش ایمنی و پایداری شبکه
 • کاهش احتمال اختلالات و انقطاع در ارتباطات
 • افزایش دسترسی و اطمینان به سرویس‌ها
 • حفظ اطلاعات مهم و جلوگیری از دست رفتن داده‌ها

 

معایب Redundancy:

 • افزایش هزینه‌ها
 • نیاز به مدیریت و پشتیبانی دقیق‌تر از تجهیزات و نرم‌افزارها
 • افزایش مصرف انرژی به دلیل استفاده از دستگاه‌ها در حالت انتظار

 

تکنیک‌های اجرای Redundancy در شبکه‌ها

یکی از تکنیک‌های معمول برای اجرای Redundancy، استفاده از تجهیزات تکراری مانند سوئیچ‌های هوشمند و روترهای با توانمندی‌های VRRP (Virtual Router Redundancy Protocol) است. این تجهیزات از طریق یک آدرس IP مشترک به یکدیگر متصل می‌شوند و اگر یکی از آن‌ها از کار افتد، دستگاه دیگر به‌طور خودکار به‌عنوان مسیر پیش‌فرض عمل می‌کند.

برای هرگونه پرسش در مورد فروش سرور اچ پی و قیمت سرور اچ پی G10 با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

برای ایجاد Redundancy در شبکه می‌توان از ۳ پروتکل زیر بهره برد:

 • Hot Standby Router Protocol (HSRP)
 • Virtual Router Redundancy Protocol (VRRP)
 • Gateway Load Balancing Protocol (GLBP)

همچنین پیش‌نیازهای اساسی برای پیاده‌سازی موفق Redundancy در شبکه منوط به موارد زیر هستند:

 • دو سرور اختصاصی Dedicated  برای هر سرور نرم‌افزاری وب‌سرور، دیتابیس سرور و فایل سرور
 • Load balancer برای انتقال ترافیک به سرورهای در دسترس و سالم
 • Data replication برای Sync کردن داده‌ها در سرورهای مختلف و انتقال داده به سرور سالم

 

سخن پایانی

در این مقاله به مفهوم Redundancy در شبکه‌های کامپیوتری و پاسخ دادن به پرسش Redundancy چیست؟ پرداختیم. همچنین اهمیت و کاربردهای این مفهوم در ارتقاء امنیت و اطمینان شبکه‌ها را بررسی کردیم. تکنیک‌ها و ابزارهای مورد استفاده در اجرای Redundancy نیز بر شمرده شدند. با اجرای مناسب این تکنیک، شبکه‌ها قادر به تعامل با اختلالات و تضمین دسترسی پایدار به سرویس‌ها و اطلاعات خواهند بود.

 

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه