اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

Saror Server logo

معرفی GPU سرور + آشنایی با انواع کارت گرافیک سرور

معرفی GPU سرور + آشنایی با انواع کارت گرافیک سرور

gpu سرور چیست ؟ ، GPU سرور یک نوع سرور است که از پردازش‌گرهای گرافیکی برای افزایش سرعت و کارایی در محاسبات سنگین استفاده می‌کند. یکی از ویژگی‌های برجسته این سرورها قابلیت انجام همزمان و موازی تعداد زیادی پردازش است. این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد که به‌سرعت و با کارایی بالا وظایفی از جمله پردازش‌های گرافیکی و علمی را انجام دهند. در این متن به بررسی مفهوم، کاربردهای سرورGPU ، معرفی انواع کارت گرافیک سرور  hp و اینکه کارت گرافیک سرور چیست؟ پرداخته می‌شود.

سرور GPU چیست؟

واحد پردازش گرافیکی یا GPU، یک تراشه مخصوص است که در کارت‌های گرافیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این واحد به طور اصلی برای پردازش تصاویر و ویدئوهای گرافیکی طراحی شده است. در سرورهای اختصاصی GPU، یک یا چند واحد پردازش گرافیکی (GPU) با کارت‌های گرافیک خاص، توان پردازشی بالا و سرعت بهتری را فراهم می‌کنند.

gpu سرور از پردازنده‌های مرکزی پیشرفته بهره می‌برند که برخلاف پردازنده‌های معمولی، به‌خصوص برای پردازش‌های گرافیکی و محاسبات علمی بهینه شده‌اند. این سرورها به حافظه اصلی با ظرفیت بالا و فضای ذخیره‌سازی قوی تجهیز شده‌اند و این امکان را فراهم می‌کنند تا داده‌ها با سرعت بالا و به‌صورت موازی پردازش شوند.

معماری موازی GPU به سرورها این قابلیت را می‌دهد که وظایف محاسباتی حجیم و فشرده، از جمله رندرینگ ویدئو، تجزیه و تحلیل داده‌ها و یادگیری ماشین را به‌صورت همزمان و با سرعت بالا اجرا کنند. gpu سرور به‌عنوان یک ابزار قدرتمند در زمینه‌هایی مانند تحقیقات علمی، مدل‌های گرافیکی پیشرفته و پردازش داده‌های حجیم به کار می‌روند. این سرورها به دلیل قابلیت موازی بالا و افزایش سرعت پردازش، در بسیاری از صنایع از جمله اطلاعات، پزشکی و حوزه‌های مرتبط با هوش‌مصنوعی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سرور GPU چیست؟

انواع کارت گرافیک برای سرور  HP

با پیشرفت تکنولوژی، سرورهای کلود و ابری با قابلیت GPU امروزه به بازار معرفی شده‌اند. اجاره gpu سرور ابری به شما این امکان را می‌دهد که سرعت پردازش‌های خود را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهید. این سرورها به‌طورکلی در دو دسته‌ی سرور مجازی و سرور اختصاصی تقسیم می‌شوند.

سرور مجازی  GPU

سرورهای مجازی GPU اولین نوع از این سرورها هستند که از کاربرد و اهمیت بسیاری برخوردارند. این سرورها عملکرد باورنکردنی را در کنار امنیت مناسب به شما ارائه می‌دهند. در این سرویس، شما مستقیماً بر روی عملکرد کارت گرافیک نظارت دارید و می‌توانید وضعیت آن را به‌دقت پیگیری کنید. هرچند که سرور مجازی GPU  تمام امکانات را به‌صورت کامل ارائه نمی‌دهد، اما به شما این امکان را می‌دهد که بخشی از منابع سرور فیزیکی را به‌صورت ایزوله استفاده کنید. همچنین از نظر قیمت، در مقایسه با سرورهای اختصاصی GPU مناسب‌تر می‌باشند.

سرور اختصاصی  GPU

سرور اختصاصی GPU به‌عنوان دومین نوع از این سرورها مطرح می‌شود. این سرور به شما این امکان را می‌دهد که به‌طورکامل منابع سخت‌افزاری سرور را مدیریت و کانفیگ‌های مورد نظر خود را پیاده‌سازی کنید. با وجود هزینه نصب و نگهداری بیشتر، سرورهای اختصاصی GPU امکانات بیشتری ارائه می‌دهند و از لحاظ قیمت با gpu سرور مجازی قابل تطبیق نیستند.

این تقسیم‌بندی به شما این امکان را می‌دهد که براساس نیازهای خود، یکی از دو نوع gpu سرور را انتخاب کنید.

انواع کارت گرافیک NVIDIA برای سرور  HP

برای انتخاب بهترین کارت گرافیک سرور HP و خرید بهترین accelerators از NVIDIA، باید بادقت به نیازها و کاربردهای خود نگاه کنید. دراین‌راستا،accelerators های NVIDIA را در دو دسته زیر بررسی کرده‌ایم تا انتخاب شما را برای کاربردهای مختلف بهینه‌تر کنیم.

کاربرد محاسباتی

 • A100: این نوع از کارت گرافیک برای پردازش‌های پیچیده و محاسباتی در حوزه‌هایی مانند آموزش یادگیری عمیق (DL)، پژوهش‌های علمی و آنالیز دیتا مناسب است.
 • A30 : برای رابط‌های هوش‌مصنوعی (AL)، استنتاج و محاسبات اصلی از قبیل پردازش زبان، سیستم‌های توصیه‌گر و موارد مشابه مناسب می‌باشند.

کاربرد گرافیکی

 • A40 : برای ارائه بالاترین عملکرد گرافیکی و محاسبات بصری بهترین گزینه هستند. برای انجام کارهایی مانند cloud rendering، cloud XR و پلتفرم Omniverse مناسب می‌باشند.
 • A10 : در کلاد گیمینگ و وظایفی مانند مجازی‌سازی وورک استیشن، برگزاری ویدئو کنفرانس‌ها، و اجرای بازی با گرافیک‌های بالا کاریرد دارد.
 • T4: برای پیاده‌سازی هوش مصنوعی بر سیستم افزاری و کاربردهای دیتا سنتر مناسب‌ترین گزینه می‌باشد.
 • A16 : برای مجازی‌سازی‌های گسترده و رمزگذاری گزینه‌ای مناسب محسوب می شود.

شما می‌توانید با مشاوره کارشناسان ما انتخاب دقیق‌تر و متناسب با نیازهای خاص سرور HP خود داشته باشید.

انواع کارت گرافیک NVIDIA برای سرور  HP

نصب کارت گرافیک روی سرور  hp

نصب کارت گرافیک سرور  hp با توجه به نوع و مدل کارت گرافیک متفاوت است. در مدل‌های جدید، اغلب از رایزر کارت گرافیک برای نصب کارت گرافیک استفاده می‌شود. این رایزر کارت گرافیک وظیفه فراهم‌کردن اتصال مناسب برای کارت گرافیک را دارد.

در کارت‌های گرافیک با عملکرد گرافیکی و پردازشی بالا، نیاز به اتصال کابل برق به‌صورت جداگانه به کارت گرافیک وجود دارد. این کابل برق از طریق رایزر کارت گرافیک به کارت ارتباط برقرار می‌کند.

در کارت‌های گرافیک با عملکرد کمتر، که نیازی به اتصال کابل برق جدا ندارند، می‌توان کارت گرافیک را مستقیماً بر روی رایزر نصب کرد. دراین‌حالت، برق کارت گرافیک از طریق پورت PCIe تأمین می‌شود.

با این روش، نصب کارت گرافیک بر روی سرور HP به‌گونه‌ای انجام می‌شود که با نیازهای خاص هر مدل سرور و نوع کارت گرافیک سازگار است.

مزایای GPU سرور

مزایای استفاده از gpu سرور عبارتند از:

۱.افزایش عملکرد پردازشی

سرورهای GPU به‌دلیل وجود پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند، قابلیت انجام محاسبات موازی را دارا هستند. این ویژگی سرعت پردازش را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد، به‌خصوص در کاربردهایی که نیاز به محاسبات موازی دارند.

۲.کاهش زمان پردازش

با استفاده از gpu سرور، زمان اجرای وظایف پردازشی به‌شدت کاهش می‌یابد. این امر به افزایش کارایی و بهره‌وری در اجرای برنامه‌ها و الگوریتم‌ها منجر می‌شود.

۳.پشتیبانی از برنامه‌های پیچیده

gpu سرورها به‌خصوص در حوزه‌های مرتبط با گرافیک، واقعیت مجازی، یادگیری ماشین و رندرینگ تصاویر، امکان اجرای برنامه‌ها و الگوریتم‌های پیچیده را فراهم می‌کنند.

۴.کاهش هزینه‌ها

با افزایش سرعت پردازش و بهبود کارایی، هزینه‌های مرتبط با زمان و انرژی مصرفی نیز کاهش می‌یابد. این امر به کاهش هزینه‌های کلی پروژه‌ها کمک می‌کند.

۵.پردازش موازی

gpu سرورها به‌دلیل معماری موازی خود، امکان انجام چندین وظیفه به‌صورت همزمان را فراهم می‌کنند. این ویژگی برای کاربردهایی که نیاز به پردازش موازی دارند، بسیار مهم است.

استفاده از سرورهای GPU نه‌تنها در افزایش سرعت پردازش بلکه در بهبود کارایی و کاهش هزینه‌ها تأثیرگذار است.

مزایای استفاده از gpu سرور

سرور g10 از چه کارت گرافیک هایی پشتیبانی می‌کند؟

سرور G10 با ارتقاء‌پذیری بالا و قابلیت پشتیبانی از 7 کارت گرافیک، امکان اضافه‌کردن انواع مختلف کارت‌های گرافیک را فراهم می‌کند. کارت گرافیک سرور g10 شامل کارت‌های گرافیک جدید از شرکت‌های NVIDIA و AMD  می‌شود. به‌عنوان مثال در مدل‌های مختلف سرور HPE DL380 GEN10، انواع مختلفی از کارت‌های گرافیک قابل استفاده هستند. یکی از مثال‌ها که می‌توان به آن اشاره کرد، کارت گرافیک HPE NVIDIA Quadro RTX 4000 Graphics Accelerator (R1F95C)  است.

برای نصب این کارت گرافیک بر روی سرور گرافیکی HPE DL380 GEN10، به نکات زیر توجه کنید:

 • حداکثر تعداد 5 کارت گرافیک را می‌توانید روی هر سرور نصب کنید.
 • برای نصب کارت گرافیک، از HPE GPU 2 8-pin Cable Kit (P03849-B21) استفاده کنید.
 • برای نصب این کارت گرافیک، از فن و هیت‌سینک با پارت نامبرهای 867810-B21 و 826706-B21  استفاده کنید.
 • این کارت گرافیک تنها با پردازنده‌های نسل دوم اینتل X2XX (مانند 4210، 5218، 6230 و …) سازگار است.

این نکات به مدیران سرور این اجازه را می‌دهد تا با توجه به نیازهای خود، کارت‌های گرافیک با عملکرد بالا را به سرور افزوده و تنظیمات گرافیکی سرور را بهینه‌تر کنند. با این امکانات، سرور DL380 G10 از لحاظ گرافیکی برای اجرای برنامه‌ها و وظایف محاسباتی متنوع و حرفه‌ای، مناسب است.

کارت گرافیک سرور g9

برای نصب کارت گرافیک سرور g9، باید از کارت‌های گرافیک مخصوص و سازگار با این سرور استفاده کرد. به‌عنوان نمونه، می‌توانید به کارت گرافیک HPE NVIDIA Quadro P4000 Graphic Accelerator (Q0V78A)  مراجعه کنید.

نصب این کارت گرافیک نیازمند رعایت تعدادی نکته است:

۱.سازگاری با سی‌پی‌یو

مطمئن شوید که کارت گرافیک با سی‌پی‌یوهای مورد استفاده در سرور سازگار است.

۲.استفاده از رایزر کیت

برای نصب کارت گرافیک، از رایزر کیت‌های مخصوص سرور مانند (HPE DL380 GEN9 Primary 2 Slot GPU Ready Riser Kit 719076-B21  و HPE DL380 GEN9 Secondary 3 Slot GPU Ready Riser Kit 719073-B21) استفاده کنید.

۳.پاور مصرفی

برای کار با این کارت گرافیک، پاور حداقل 800 وات توصیه می‌شود. بااین‌حال، برای عملکرد بهتر و درصورت استفاده از تجهیزات دیگر، پاور 1400 وات پیشنهاد می‌شود. می‌توانید از HPE Power Advisor Tool برای محاسبه دقیق HPE Power Advisor Tool (نیاز به انرژی) استفاده کنید و یا برای مشاوره با کارشناسان فروش مجموعه ما تماس بگیرید.

در نهایت، اطمینان حاصل کنید که مطالعه دقیقی از دیتاشیت کارت گرافیک و توصیه‌های تولیدکننده را انجام داده و تمام نکات فنی را رعایت کرده‌اید.

gpu سرور چه کاربردی دارد؟
جمع‌بندی

gpu سرور به‌سرعت به‌عنوان مهمترین ابزارهای محاسباتی و ذخیره‌سازی داده‌ها در حوزه فناوری ظاهر شده‌اند. نرم‌افزارها به‌طورکامل با قابلیت‌های شتاب GPU هماهنگ شده‌اند و حتی به این اندازه پیش رفته‌اند که قابلیت هماهنگی با GPU شما را به گونه‌ای دقیق انجام دهند تا وظایف متنوع را به اجزای مختلف سرور منتقل کنند. سرویس‌های میزبانی بر پایه GPU به کاربران امکانات بی‌نظیری را ارائه می‌دهند. درصورت نیاز به مشاوره می‌توانید در ساعات کاری با کارشناسان تماس بگیرید.

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه