اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

حافظه کش cpu چیست؟| اهمیت حافظه کش پردازنده در عملکرد سیستم

حافظه کش cpu چیست

حافظه کش cpu چیست؟ کش سی پی یو مانند دیگر حافظه‌های سیستم ازجمله RAM و HARD نوعی محل ذخیره‌ی داده‌هاست اما تفاوت اصلی کش CPU با این حافظه‌ها در قدرت و سرعت آن است. در واقع وجود کش سی‌پی‌یو پردازنده‌ی هر سیستمی را قدرتمندتر و سریع‌تر می‌کند. در این مطلب با اهمیت حافظه کش پردازنده در عملکرد آن بیشتر آشنا می‌شویم. در انتهای بخش نیز به معرفی سرور hp و مزایای آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

حافظه کش cpu چیست؟

کش cpu حافظه‌ای پنهانی است که از سوی پردازنده‌ی مرکزی برای کاهش زمان دسترسی به داده‌های حافظه استفاده می‌شود. در واقع کش حافظه‌ای کوچک‌تر اما سریع‌تر است که از پرکاربردترین داده‌ها و دستورالعمل‌های درون حافظه‌ی اصلی کپی‌برداری می‌کند تا در زمان فراخواندن داده‌های از سوی پردازنده، آن‌ها را در اختیار سی‌پی‌یو قرار دهد.

از سوی دیگر کش cpu نزدیک‌ترین حافظه به پردازنده است، در واقع این حافظه داخل خود پردازنده قرار دارد تا مسیر بازخوانی داده‌ها به کوتاه‌ترین میزان خود کاهش پیدا کند و سرعت دریافت داده‌ها بیشتر شود.

حافظه‌ی کش چگونه سرعت سیستم را افزایش می‌دهد؟

برای درک بهتر اینکه حافظه کش cpu چیست و نوع عملکرد آن چگونه است مثالی می‌زنیم: هر نرم‌افزاری برای اجرا روی سیستم به پردازش داده‌ها نیاز دارد. اما این داده‌ها در کجا قرار دارند؟ در خانه‌های حافظه ذخیره شده‌اند. برای دسترسی به این داده‌ها پردازنده‌ی اصلی سیستم یا همان سی پی یو باید آن‌ها را از روی حافظه بازخوانی کند تا عملیات پردازش روی آن را شروع کند.

پس از انجام پردازش‌ها و تغییرات لازم، این داده‌ها دوباره روی حافظه‌ی اصلی سیستم ذخیره می‌شوند. تک‌تک این مسیرهای بازخوانی و ذخیره‌سازی نیاز به زمان دارند. اما کش سی پی یو چطور سرعت کار را بالا می‌برد؟ کش با در اختیار داشتن تمامی دستورها و داده‌های پرکاربرد حافظه و به‌علت نزدیک بودن به پردازنده‌ی اصلی، این داده‌ها را به‌سرعت و در همان لحظه در اختیار سی پی یو قرار می‌دهد.

حافظه کش cpu چیست

مزیت‌های حافظه کش cpu چیست و چه نرم‌افزارهایی نیاز به حافظه کش بزرگ‌تر دارند؟

نقش حافظه کش cpu چیست و چگونه نرم‌افزارهای مختلف از وجود آن بهره می‌برند؟ وجود حافظه‌ی کش بزرگ‌تر به تمامی برنامه‌هایی که کارهای تکراری را به شکل پیوسته‌ای انجام می‌دهند یا نیاز سریعی به حجم بالایی از داده‌ها دارند کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشند و سرعت پردازش آن‌ها را بالا می‌برد. برخی از برنامه‌هایی که نیاز به حافظه‌ی پنهان بیشتری دارند عبارتند از:

 •   سیستم‌های مدیریت پایگاه داده: این سیستم‌ها با انجام پرس‌وجوهای تکراری و مداوم، نیاز به بازخوانی سریعی از داده‌های ذخیره‌شده در حافظه دارند.
 •   نرم‌افزارهای ویرایش ویدیو: این برنامه‌ها برای ویرایش و پخش فایل‌ها حجم بالایی از داده‌های صوتی و تصویری را بازخوانی می‌کنند.
 •   نرم‌افزارهای تحلیل مالی: در این برنامه‌ها برای انجام محاسبات پیچیده و ارائه‌ی گزارش‌های مالی، داده‌های زیادی را در هر لحظه تجزیه و تحلیل می‌کنند.
 •   نرم‌افزارهای پردازش تصویر و ویدیو: در این برنامه‌ها عملیات ریاضی متعددی روی حجم بالایی از داده‌ها برای ویرایش و تغییر تصاویر و ویدیوها انجام می‌شود.
 •   بازی‌های ویدیویی: بازی‌های ویدیویی نیز به‌طرز قابل‌توجهی از حافظه‌ی پنهانی برای اجرای صحیح برنامه بهره می‌برند.

ویژگی‌های حافظه کش cpu چیست؟

برای پاسخ به این پرسش که خصوصیات حافظه کش cpu چیست باید گفت حافظه‌ی کش دارای سه سطح L1، L2 و L3 است که این سطوح بر اساس ظرفیت و سرعت با همدیگر متفاوتند. همان‌طور که پیش از این اشاره کردیم وظیفه‌ی حافظه‌ی پنهان سرعت بخشیدن به بازخوانی، پردازش و ذخیره‌سازی داده‌هاست.

کش L1

کش سطح L1 سریع‌ترین بخش حافظه در هر سیستم است. با این وجود ظرفیت این کش بسیار پایین (حداقل 256 کیلوبایت و حداکثر دو مگابایت) است. پردازنده‌ی مرکزی برای انجام عملیات گوناگون در ابتدا به سطح یک کش مراجعه می‌کند. اگر داده‌ی مورد نظر سی‌پی‌یو درون این سطح باشد با سرعت بسیار بالا به پردازنده منتقل می‌شود. این کش به دو بخش زیر بخش‌بندی می‌شود.

 •   دستورالعمل‌هایی که روی داده انجام می‌شود؛
 •   ذخیره‌ی داده‌هایی که باید پردازش شوند.

کش L2

کش سطح L2 نسبت به کش سطح نخست، دارای سرعت کمتر و ظرفیت بیشتر است. میزان ظرفیت آن بین 256 کیلوبایت تا 8 مگابایت است. این سطح به عملکرد بهتر حافظه‌ی کش سی‌پی‌یو کمک می‌کند به همین دلیل برای قدرت بیشتر در پردازش، در سی‌پی‌یوهای چندهسته‌ای، هر هسته به‌طور جداگانه دارای سطح‌های L1 و L2 است.

کش L3

کش سطح L3 نسبت به دو سطح قبلی دارای بیشترین ظرفیت و کمترین سرعت است. این سطح با توجه به نوع پردازنده دارای ظرفیتی بین 8 تا 128 مگابایت است. میزان بالای ظرفیت این سطح کمک می‌کند تا پردازش‌ها و محاسبات پیچیده با سرعت بالایی انجام شود.

کش پردازنده

آیا حافظه‌ی سی پی یو به تنهایی سرعت سیستم را افزایش می‌دهد؟

برای ارتقای سرعت سیستم و یا انتخاب سیستم با قدرت و سرعتی بالا، توجه به یک مولفه‌ی خاص کار درستی نیست. با وجود اینکه کش بزرگ‌تر می‌تواند بر روی افزایش سرعت سیستم تاثیرگذار باشد اما نمی‌تواند این سرعت را به شکل قابل‌توجهی افزایش دهد؛ چراکه بالا رفتن سرعت هر سیستمی متاثر از عوامل گوناگونی است و همه‌ی قطعه‌های آن باید از قدرت کافی برخوردار باشند تا سیستمی قدرتمند و سریع‌تر داشته باشید. در ادامه به بررسی کارکرد پردازنده‌ی سرور می‌پردازیم. اما ارتباط پردازنده‌ی سرور با حافظه کش cpu چیست؟

پردازنده سرور چیست؟

امروزه بهره‌گیری از سرورها برای رونق کسب‌وکار، آموزش، تبلیغات، خرید و فروش و بسیاری از موارد دیگر تبدیل به جزئی از زندگی روزمره شده‌اند. سرورهای مجازی با صرف هزینه‌ی پایین و اثر دهی بالا، شما را به نتیجه‌ای دلخواه و رضایت‌بخش می‌رسانند، اما در این راستا باید با قطعات و نحوه‌ی عملکرد سرور به‌خوبی آشنا شوید تا درک بهتری از نوع کارکرد آن داشته باشید. نخستین چیزی که باید با آن آشنا شویم مغز سرور یا همان پردازنده‌ی سرور است. درواقع تمامی عملیات سرور از طریق سی پی یو آن انجام می‌پذیرد.

خرید پردازنده ی سرور

ممکن است لازم باشد برای عملکرد بهتر از چندین سی پی یو سرور در کنار هم استفاده کنید. برای خرید پردازنده ی سرور باید به چند نکته‌ی زیر توجه داشته باشید.

 •   مدل سی پی یو سرور مورد نظر شما کدام است؟
 •   چه تعداد کاربر از شبکه بهره می‌برند؟
 •   میزان پردازش داده‌ها در طول شبانه‌روز چقدر است؟
 •   چه نرم‌افزارهایی در سرور استفاده می‌شوند؟

پس از پاسخ دادن به پرسش‌های بالا می‌توانید پردازنده سرور مورد نظر خود را انتخاب کنید. پاسخ این پرسش‌ها تعیین‌کننده‌ی میزان سرعت و قدرت لازم برای پردازنده‌ی سرور است.

نکات مهم برای بررسی سی‌پی‌یو سرور

تاثیر حافظه کش cpu چیست را بر روی سرعت پردازنده‌ی سرور بررسی کردیم. چه نکات مهم دیگری باید برای انتخاب سی‌پی‌یو سرور در نظر داشته باشیم؟

 •   سرعت کلاک: این سرعت مشخص می‌کند که پردازنده با چه سرعتی عملیات مشخص‌شده را اجرا می‌کند. اگر در شبکه عملیات سنگین و پردازش‌های پیچیده‌ای اجرا می‌شوند باید سرعت کلاک پردازنده‌ی سرور بالاتر باشد.
 •   قیمت پردازنده سرور: قطعاً قیمت پردازنده سرور یکی از مهم‌ترین مولفه‌های خرید سی‌پی‌یو سرور است. با توجه به بودجه‌ای که برای خرید سی پی یو سرور کنار گذاشته‌اید گزینه‌های گوناگونی پیش روی شماست.
 •   تعداد هسته‌های پردازنده: هرچه تعداد هسته‌های پردازنده بیشتر باشد قابلیت بهتری در اجرای پردازش‌های پیچیده و سنگین را خواهد داشت.

اما در این میان نقش حافظه کش cpu چیست و چه تاثیری روی خرید cpu سرور دارد؟ حقیقتا با توجه به ویژگی‌هایی که برای حافظه cpu cache برشمردیم هرچه این حافظه بیشتر و بزرگ‌تر باشد سرعت پردازنده‌ی شبکه بیشتر خواهد بود. البته در کنار توجه به این موضوع باید به ویژگی‌های دیگر server cpu نیز دقت شود.

پردازنده ی سرور

خرید سرور HP

پیش از این گفتیم که سرور وظایف گوناگونی از جمله انتقال اطلاعات، تخصیص منابع شبکه، پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها را بر عهده دارد. یکی از سرورهای محبوب سرور hp است که مزایای قابل توجهی نسبت به سایر سرورها دارد و نیازهای اساسی کسب‌وکار شما را برآورده می‌کند. کیفیت بالای این سرورها امکان خرید سرور استوک  hp را نیز فراهم کرده است. برخی از مهم‌ترین مزیت‌های خرید سرور hp شامل موارد زیر است.

عملکرد فوق‌العاده

محبوبیت سرورهای hp خود گویای عملکرد قابل توجه آن‌هاست. شرکت HP یکی از قوی‌ترین تولیدکنندگان در زمینه‌ی تجهیزات IT است و فروش ابزار این شرکت در سطح جهانی و گسترده انجام می‌شود.

سرعت بالا در پردازش

سرعت بالای سرورهای hp یکی از مزایای مهم آن به شمار می‌آید. این موضوع به‌ویژه برای کسانی که نیاز به راه‌اندازی شبکه‌هایی با پردازش‌های سنگین دارند بسیار ضروری است.

ظرفیت بالا

این سرورها در ظرفیت‌های گوناگونی تولید می‌شوند و شما می‌توانید با توجه به نیاز و بودجه‌ی خود یکی از مدل‌ها را انتخاب کنید.

سخت‌افزار قدرتمند

کیفیت بالای محصولات شرکت اچ پی به شما این اطمینان را می‌دهد که سخت‌افزار مورد نظر شما عمر و دوام بالایی خواهد داشت.

تنوع بالا

وجود مدل‌های گوناگون این سرورها از دیگر مزایای مهم خرید سرور اچ پی است؛ چراکه برحسب نیاز یا قیمت سرور hp می‌توان بین گزینه‌های مختلف دست به انتخاب زد.

قابلیت اطمینان

قابلیت اطمینان یا Reliability نکته‌ی بسیار مهمی است که برای خرید سرور باید در نظر داشته باشید. این گزینه از خاموش شدن سرورها در بازه‌های زمانی کوتاه جلوگیری می‌کند.

پشتیبانی قدرتمند

قطعات سرور اچ پی به‌راحتی در بازار در دسترس هستند و در صورت خرابی یا نیاز به تعمیر می‌توانید از خدمات پشتیبانی نمایندگی‌های آن بهره بگیرید.

خرید سرور HP به صورت استوک

در این مطلب به نکات مهمی درباره‌ی اینکه حافظه کش cpu چیست و چه نکاتی را باید برای انتخاب پردازنده ی سرور در نظر بگیریم بیان کردیم. برای استعلام قیمت سرور hp و نحوه‌ی خرید آن می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین مشاورین ما در خصوص خرید سرور HP به صورت استوک نیز آماده‌ی ارائه‌ی راهنمایی‌های لازم به شما هستند.

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه