اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

آموزش نحوه آپدیت فریمور سرور HPE

آموزش نحوه آپدیت فریمور سرور HPE

فریمور (Firmware) چیست ؟ فریمور در سرورهای HPE نوعی نرم‌افزار است که سطح پایینی از کنترل سطح پایینی را برای سخت‌افزار خاص سرور فراهم می‌کند و در تراشه حافظه فقط خواندنی (ROM) روی برد سیستم یا روی یک کنترل‌کننده الحاقی (add-on controller) ذخیره می‌شود. با این‌حال این نرم‌افزار برای عملکردهای اساسی سرور ضروری است و به راه‌اندازی سیستم، مقداردهی اولیه اجزای سخت‌افزار و ارائه خدمات زمان اجرا برای سیستم‌عامل ها و برنامه‌ها کمک می‌کند. معمولاً فریمور در حین نصب سیستم‌عامل مستقیماً روی یک قطعه سخت افزاری نصب ‌می‌شود و برای اجرای برنامه‌های کاربردی بر روی سرور از آن استفاده می‌شود. به‌طورکلی فریمور را می‌توان نرم‌افزاری در نظر گرفت که سخت‌افزار قادر به اجرا می‌کند.

در سرورهای ProLiant از قبیل سرور hpe proliant dl380 g10 ، سرور hpe proliant dl380 gen11 و … ، گزینه‌های هارد، کنترل‌کننده‌های آرایه هوشمند، Remote Insight Lights-Out Edition (RILOE)، Remote Insight Lights-Out Edition II (RILOE II) و Integrated Lights-out (iLO) دارای فریمور هستند که باید در یک دوره‌ی مشخص به‌روزرسانی شوند. به‌روزرسانی به‌موقع و روش آپدیت فریمور در اجرا و امنیت سیستم‌عامل تأثیرگذار است و عمدتاً باید توسط افراد ماهر انجام گیرد تا از بروز هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری شود. به‌همین خاطر در این مطلب قصد داریم به‌طورکامل به آموزش آپدیت فریمور HP  و همچنین آموزش آپدیت سرور HP بپردازیم.

به‌طور کلی روش آپدیت فریمور به دو صورت آفلاین و آنلاین انجام می‌شود. آموزش آپدیت فریمور HP به هر دو روش امکان‌پذیر است اما برخی از روش‌ها که در این مطلب به آن اشاره کردیم نیاز به تجربه و مهارت دارند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که اگر بعد از آموزش آپدیت سرور HP را مشاهده کنید؛ هنوز در نحوه‌ی اجرای انواع  روش آپدیت فریمور تردید دارید، از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. زیرا همان‌قدر که آموزش آپدیت سرور HP آسان به‌نظر می‌رسد، کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند منجر به آسیب‌های امنیتی و سخت‌افزاری شود.

انواع فریمور در سرور HP

قبل از این‌که به سراغ پاسخ این پرسش که «آپدیت فریمور سرور HP  را چگونه انجام دهیم؟» برویم، بهتر است با انواع فریمور در سرور HP آشنا شوید.

یکی از مزایای آشنایی با انواع فریمور این است که به شناسایی بهترین روش آپدیت فریمور کمک می‌کند. رایج‌ترین انواع فریمور در سرور HPE شامل موارد زیر است:

– فریمور بایوس (Bios)یا System Rom

– فریمور رید کنترلر (Raid Controller) برای آپدیت درایور سرور HP

– فریمور iLO (integrated Lights-Out)

– فریمور نسخه 1 و 2 RILOE (Remote Insight Lights-Out Edition)

– فریمور Smart Components باینری‌های فریمور HPE و فروشنده شریک مانند Intel، Mellanox، Marvell و غیره

همچنین بسته به دستگاهی که آپدیت می‌شود، نوع فایل حاوی فریمور متفاوت است. به‌عنوان مثال، فریمور کنترل‌کننده مدیریت انرژی در یک فایل hex. تعبیه شده است در حالی‌که فایل سیستم‌عامل دستگاه منطقی برنامه‌پذیر سیستم از پسوند vme. استفاده می‌کند.

چرا باید فریمور را آپدیت کنیم ؟

با آپدیت نکردن فریمور به‌مرور زمان کسب‌وکار خود را در معرض خطر زیادی قرار می‌دهید. همچنین اگر فریمور‌ ‌به‌طور‌منظم از طریق آپدیت نگه‌داری نشود، سیستم‌عامل به تدریج در معرض آسیب‌پذیری‌های امنیتی قرار می‌گیرد که می‌تواند باعث آسیب مالی جدی یا خرابی سیستم شود. همچنین آپدیت نکردن فریمور می‌تواند عملکرد و پایداری کسب‌وکارها را به‌مرور از بین ببرد و استفاده کامل از نهایت عملکرد سخت‌افزار جلوگیری کند.

با این‌حال آپدیت فریمور سرور hp به چند دلیل حیاتی و ضروری است که عبارتند از:

– آپدیت فریمور سرور hp اغلب اشکالات که در سیستم‌عامل، نرم‌افزارها و سخت‌‌افزار سیستم وجود دارد را شناسایی و برطرف می‌کند.

– آپدیت فریمور سرور hp می‌تواند عملکرد سیستم‌عامل یا درایوهای دستگاه را بهینه‌سازی کند و به‌طور بالقوه عملکرد پردازنده یا سخت‌افزارهای دیگر را افزایش دهد.

– اگر یک آسیب‌پذیری امینتی جدید نیاز به وصله داشته باشد، آپدیت فریمور سرور ضروری است.

– سازندگان حوزه IT به‌ویژه نر‌م‌افزار اغلب ویژگی‌ها یا فناوری‌های جدید را با آپدیت آپدیت فریمور سرور به سیستم‌عامل سرورها اضافه می‌کنند.

– آپدیت فریمور سرور می‌تواند مشکلات عدم سازگاری سخت‌افزار با همدیگر را برطرف کند.

چگونه فریمور سرور را آپدیت کنیم ؟

آموزش آپدیت فریمور HP شامل به‌روزرسانی این برنامه براساس انواع فریمور اچ پی است که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند انتخاب میان این روش‌های آپدیت کاملاً به سرور و نیازهای کاربران بستگی دارد.

HPE Smart Update Manager (SUM): بارزترین مزیت این روش این است که سیستم‌عامل، درایورها، نرم‌افزارها، زیرساخت سرور و گزینه‌های مرتبط را به‌روز و ایمن نگه می‌دارد؛ اما اصلی‌ترین عیب این روش این است که برای آپدیت کردن سرور نیاز به سطح معینی از دانش فنی نیاز است.

Service Pack for ProLiant (SPP): مزیت این روش آپدیت این است که فرآیند به‌روزرسانی چندین مولفه اصلی سرور را دربرمی‌گیرد و نصب آن بسیار آسان است. SSP برای دانلود به پهنای باند اینترنت نامحدود نیاز دارد که برای کاربرانی که به این گزینه‌ دسترسی ندارند، ضعف حساب می‌شود.

Smart Update Tools (SUT): این روش SUT HPE OneView و بسته تقویت کننده iLO را قادر می‌سازد تا به‌روزرسانی‌ها را به‌طور خودکار مرحله‌بندی کنند با این‌حال ممکن است این روش در همه‌ سرورها پشتیبانی نشود.

ROM Flash Firmware Package: این بسته حاوی فریمور HPE Gen10 SPS برای سرورهای HPE Gen10 است و می‌توان آن را به‌صورت آنلاین با استفاده از ابزارهایی مانند SUM و ابزار رابط RESTful (iLOrest) در سیستم‌عامل‌های پشتیبانی‌شده نصب کرد. با این‌حال این روش نیاز به راه‌اندازی مجدد سرور دارد که می تواند منجر به خرابی شود.

– آپدیت فریمور با استفاده از System Utilities: این روش فرآیند به‌روزرسانی کنترل‌شده‌تری را امکان‌پذیر می‌کند، زیرا کاربر می‌تواند اجزای مورد نظر را انتخاب کند. با این‌حال این روش زمان‌بر است و هر جزء باید جداگانه آپدیت شود.

 

اسمارت آپدیت چیست؟ - آپدیت فریمور

Smart Update چیست؟

آموزش کامل آپدیت Firmware سرورهای HPE که به نام HPE Smart Update شناخته می‌شود راه‌حلی است که شامل Service Pack برای ProLiant (SPP)، HPE Smart Update Manager (SUM) و Smart Update Tools (SUT) است. این ویژگی در سرورهای اچ پی طراحی  شده است تا فریمور، درایورها و نرم‌افزار‌ها در شرایط ایمن به‌روزرسانی شوند که در ادامه به معرفی هر کدام از این بخش‌ها می‌پردازیم.

SPP چیست؟

یکی از سوالات رایج کاربران در هنگام آموزش آپدیت فریمور HP این است که SPP یا Service Pack for ProLiant چیست؟ SSP مخفف Service Pack for ProLiant است که در سرورهای HPE به‌عنوان یک راه‌حل جامع برای آپدیت فریمور و سیستم‌عامل است. این فایل به‌عنوان یک تصویر ISO ارائه می‌شود و از Smart Update Manager (SUM) به‌عنوان ابزار استقرار استفاده می‌کند.

از زمان انتشار ورژن SPP 2021.10.1، HPE به‌جای ارائه یک SPP ترکیبی که همه نسل‌های سرور را در برمی‌گیرد، انتشار SPP‌های اختصاصی هر نسل را به‌صورت جداگانه آغاز کرده است و شامل بروزرسانی فریمور 2023 نیز می‌شود. این بدین معنا است که SPP‌های خاصی برای سرورهای نسل 9 و 10 وجود خواهد داشت؛ اما آموزش آپدیت SPP در سرورهای نسل نهم و دهم اچ پی به‌طورکلی شبیه به همدیگر است که باید SPP خاص هر نسل سرور (مثلاً برای آپدیت فریمور سرور g9  باید فایل SSP مخصوص این نسل از سرور را دانلود کنید.) از سایت HPE دانلود شود و با استفاده از یک USB بوت روی سیستم‌عامل راه‌اندازی شود.

برخی از جنبه‌های کلیدی اپدیت سرور های اچ پی ای با فریم ور های SPP عبارتند از:

– آپدیت Firmware سرورهای HPE با SPP مجموعه‌ای جامع از سیستم‌عامل سرور، درایورها و نرم‌افزارهای سیستمی است که به‌عنوان یک پشته راه‌حل واحد تست و ارائه شده است.

– در روش آپدیت فریمور SSP، ISO به‌صورت یک تصویر تحویل داده می‌شود. این بدان معنا است که تمام سیستم‌عامل‌، درایورها و نرم‌افزارهای لازم با هم در یک بسته قرار می‌گیرند.

– SPP از SUM به عنوان ابزار استقرار استفاده می‌کند. SUM ابزاری نوآورانه از اچ پی برای آپدیت فریمور سرور HP است که گزینه‌های مرتبط به روش آپدیت کردن فریم ورهای قطعات مختلف سرورهای اچ پی با SPP را میان درایورها، نرم‌افزارها و زیرساخت سرور تسهیل می‌بخشد.

– SPP از نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل مانند Red Hat Enterprise Linux و SUSE Linux Enterprise Server  پشتیبانی می‌کند.

– سیستم عامل (SPP) را در سرور ProLiant بر روی تمام سرورهای HPE ProLiant Gen10/Gen10 Plus همان‌طور که در راهنمای Service Pack و پشتیبانی از سرور ProLiant تعریف شده به‌طورکامل مورد تست قرار گرفته است.

به روز رسانی آفلاین سرور HP با SPP

یکی از قابلیت‌های SSP به روز رسانی آفلاین سرور HP با SPP است که شامل مراحل زیر می‌شود

– آخرین ورژن SPP را از وب‌سایت HPE دانلود کنید.

– محتویات SPP باید در دایرکتوری <File share name>/Media/spp در سرور کپی کنید.

–  با استفاده از HP USB Key Utility یک USB قابل بوت بسازید.

– فایل باینری را در یک USB یا درایور مجازی iLO کپی کنید. سپس آن را به سرور وصل کرده و  System Utilities را راه‌اندازی کنید. سپس مراحل زیر را انجام دهید:

Embedded Applications > Firmware Update

آپدیت firmware -HPE Smart Update Manager

sum چیست ؟

SUMمخفف HPE Smart Update Manager و ابزاری نوآورانه برای به‌روزرسانی و ایمن نگه داشتن فریمور، درایورها و نرم‌افزار سیستم زیرساخت سرور HPE و گزینه‌های مرتبط است.

برخی از جنبه‌های کلیدی SUM برای آموزش آپدیت سرور HP عبارتند از:

–  مجموع سیستم‌عامل و نرم‌افزار را در سرورهای HP ProLiant و فریمور را در سرورهای HP Integrity و HP ProLiant Moonshot به روز می‌کند.

– SUM دارای یک رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر مرورگر و همچنین یک رابط قابل اسکریپت با استفاده از رابط خط فرمان قدیمی، و حالت‌های رابط خط فرمان تعاملی است.

– SUM بخشی از راه‌حل به روز رسانی هوشمند HPE و شامل بسته سرویس برای ProLiant (SPP) است.

SUT چیست ؟

SUT مخفف HPE Smart Update Tools و به معنای ابزارهای آپدیت سرور HP است. این بخشی از راه‌حل‌های آپدیت سرور HP است که شامل Service Pack برای ProLiant (SPP) و HPE Smart Update Manager (SUM) می‌شود.  در واقع SUT برنامه‌ای است که استقرار فریمور و نرم‌افزار را از طریق شبکه مدیریت iLO با استفاده از مجوزهای مدیریت محلی سرور فعال می‌کند. برخی از ویژگی‌های کلیدی SUT در آموزش آپدیت سرور HP عبارتند از:

–  فعال‌سازی استقرار سیستم‌عامل و نرم‌افزار را از طریق شبکه مدیریت iLO

– قابل اجرا با سرورهای مدیریت شده HPE OneView یا iLO Amplifier Pack

– مجهز به قابلیت اجرا و آپدیت در حالت درخواستی

– ارائه راه‌حل برای ISO مبتنی بر ProLiant و حاوی Smart Update Manager (SUM) که نیا به نسخه 8.0.0 یا بالاتر دارند.

– مناسب برای آپدیت فریمور اچ پی که نیاز به مجوز iLO Advanced Pack دارد.

آپدیت فریمور سرور HPE iLO

آپدیت فریمور سرور HP iLO یکی از انواع روش آپدیت فریمور است که در چندین مرحله انجام می‌شود که به‌طورکلی عبارتند از:

– با استفاده از مرورگرب وب به رابط Integrated Lights-Out (iLO) متصل شوید.

– “Firmware & OS Software” را از منو این رابط انتخاب کنید.

– سپس گزینه‌ی Update Firmware را انتخاب کنید. مطمئن شوید که مکان دانلود فایل روی Local file تنظیم شده است.

– پس از ذخیره فایل، روی گزینه‌ی Browse کلیک کنید و فایل Firmware را انتخاب کنید.

– سپس روی گزینه‌ی Flash کلیک کنید و صبر کنید تا فرآیند آپدیت شروع شود.

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه