اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

دلایل صدای فن سرور و راه حل آن

دلایل ایجاد نویز سرور و راهکارهای مقابله با آن

فن سرور اگرچه باعث بهبود افزایش عملکرد سرور میشود اما صدای فن سرور از معضلات این قطعه بشمار میرود.

در گذشته وقتی به سر و صدا در محیط کار فکر می شد، معمولاً سر و صدای سنگین ابزار آلات صنعتی به ذهن متبادر می شد. صدای زیاد این نوع از دستگاه ها می تواند بر سلامت کارگران تاثیر منفی بگذارد. امروزه در سطحی بسیار پایین‌تر، نویز ناشی از تجهیزاتی مانند رایانه‌های شخصی، ایستگاه‌های کاری، سرورها، چاپگرها، دستگاه‌های فکس و … اگرچه در محیط های اداری خطر جدی برای سلامتی ندارد، اما می‌تواند باعث حواس‌پرتی شود، عملکرد و بهره‌وری را مختل سازد. در مورد رایانه های شخصی، ایستگاه های کاری و سرورها، معمولاً نویز سرور، از درایو دیسک و فن های خنک کننده تولید می شود. بر کسی پوشیده نیست که بیشتر کسب و کارها با محدودیت فضا و منابع مواجه اند. بسیاری از کسب و کارها برای تجارت بیشتر به زیرساخت های فناوری اطلاعات خود نیاز دارند و سرورها نیاز نیز یکی از ابزارهای ضروری برای توسعه ی بیشتر کسب و کار است. زمانی که یک سازمان به طور اختصاصی اتاقی را برای سرور در نظر نمی گیرد، آن سرور به ناچار در یک منطقه مشترک قرار می گیرد. این مسئله برای بسیاری از افراد آزاردهنده است زیرا سرور در حال اجرا به دلیل حجم زیاد کاری که می کند، سر و صدا زیادی را منتشر خواهد کرد.

معمولاً، قدرت محاسباتی بیشتر سرور به معنای اتلاف توان بیشتر است، که نیاز به فن‌های بزرگتر/سریع‌تر دارد و در نتیجه سر و صدای تولید شده از فن نیز بیشتر خواهد شد. با حذف موثر صدای فن، می‌توان از فن‌های خنک‌کننده بزرگ‌تری استفاده کرد که اجازه اتلاف انرژی بیشتر و تمرکز بیشتر توان سرور را در یک منطقه خاص می‌دهد.

نویز سرور از فن های موجود در داخل سرور می آید که به عنوان اجزای حیاتی سرور جهت خنک سازی به کار می روند. اگر زیرساخت های فناوری اطلاعات در مکانی باشد که کارمندان برای انجام کارهایشان باید تمرکز کنند، این نویز می تواند منجر به حواس پرتی و کاهش بهره وری کارمندان شود. سر و صدای فن سرور می تواند آزاردهنده باشد، به خصوص زمانی که سرور در نزدیکی کاربر قرار دارد. کاهش نویز سرور به ویژه برای افرادی یا مشاغلی که از سرور برای رفع نیازهای حداقلی خود استفاده می کنند و با قرار دادن در اتاقی  بسیار مهم است.

فن سرور به عنوان یکی از عوامل ایجاد نویز سرور

در ادامه به ذکر راهکارهایی برای کاهش نویز ناشی از یونیت های سرور می پردازیم. با رعایت اصول ذکر شده ، امید می رود که سازمانتان تا حد زیادی با افزایش بهره وری رو به رو شود:

 

رک سرور عایق نویز تهیه کنید

رک های سرور راه حلی عالی برای سازماندهی زیرساخت های فناوری اطلاعات شما هستند. رک ها اساساً قفسه های فلزی هستند که برای قرار دادن چندین یونیت سرور به همراه تمام کابل های آن طراحی شده اند. رک ‌های سرور برای سازماندهی عالی هستند، اما در مورد نویز سرور ضعیف هستند. چون یک رک سرور اساسا یک جعبه فلزی است، در واقع سر و صدای سرور را تقویت می کند، دقیقاً به همان روشی که یک جعبه بلندگو کار می کند.

برخی رک های سرور مشخصا برای کاهش نویز سرور طراحی شده اند. این رک ها در کنار آنکه عایق نویز سرور هستند از مزایای سازمانی نیز بهره مند می باشند.

این رک ها با استفاده از درب های جلو و عقب دارای فوم، به طور ویژه برای کاهش نویز سرور طراحی شده است. به منظور جلوگیری از تبدیل رک مهر و موم شده به اجاق گاز، فن های بزرگ AC در قسمت پایین آن در نظر گرفته شده است. این کار باعث می شود تا جریان هوای داخل سرور به صورت بی سر و صدا فیلتر شده و یونیت های سرور خنک نگه داشته شوند همانطور که در مقاله ی چرا سرور ها بیش از حد گرم می شوند اشاره شد، تهویه ی مناسب سرورها یکی از راهکارهای غلبه بر گرمای بیش از حد سرورهاست و رک ها نیز به خوبی از پس این مشکل بر می آیند . در بسیاری از موارد، رک سرور عایق نویز، اتاق را به اندازه کافی ساکت می کند در حدی که می توانید بی هیچ مشکلی در کنار رک با تلفن صحبت کنید. رک سرور عایق نویز با ابعاد و امکانات گوناگون بسته به تعداد یونیت های مورد نیاز شما و همچنین سطوح مختلف کاهش نویز سرور در بازار موجود است. (بیشتر این رک های آکوستیک از برخی از انواع پوشش فوم برای کاهش صدا استفاده می‌کنند).

رک سرور عایق نویز

 

از راه حل های میزبانی شده استفاده کنید

کلودها(محیط های ابری) در حال تبدیل شدن به چرخ دنده ای ضروری برای رشد کسب و کارها هستند. اگر تجهیزات IT شما فضای زیادی را اشغال یا صدای زیادی ایجاد می کند، زیرساخت محاسباتی خود را مجازی سازی کنید و یک میزبان شخص ثالث داده ها و اپلیکیشن را خارج از سایت داشته باشید (اجازه دهید شخص دیگری با مشکل نویز سرور مقابله کند). با استفاده از فضای ابری، شما هزینه محاسبات مورد نیاز خود را پرداخت می‌کنید و بسته به موقعیت خود، مقیاس را افزایش یا کاهش می‌دهید. ناگفته نماند که با مجازی سازی زیرساخت IT خود در هزینه های برق نیز صرفه جویی خواهید کرد.

 

اتاق سرور را ساکت کنید!

یکی از گزینه های منطقی این است که IT مرکزی خود را قرنطینه کنید و اتاق را عایق صدا کنید تا نتوانید صدای قطعات تولید کننده ی نویز را بشنوید. پوشاندن دیوارهای اتاق سرور با یونولیت، فوم یا حتی کارتن تخم مرغ به جذب صدا کمک می کند. این موضوع برای از بین بردن صدای فن سرور  موثر است، اما بدیهی است که برای شرکت هایی که در حال حاضر با کمبود فضا مواجه اند، گزینه ی مناسبی نیست.البته بسیاری از کسب و کارهای کوچک اتاق مخصوص سرور ندارند اگر جزو این دسته از صاحبان سرور هستید سرور برای کسب و کارهای کوچک را به درستی انتخاب نمایید.

صدای فن سرور

از تمیز بودن فن ها اطمینان حاصل کنید

سرور‌ها از گرد و غبار متنفرند و در نهایت، همه ی فن‌های خنک‌کننده درجاتی از گرد و غبار و کثیفی را جمع‌آوری می‌کنند که همین مانع کارایی خنک‌کننده آن‌ها می‌شود (به این معنا که فن‌ها با دور تند کار می‌کنند تا به اندازه کافی خنک شوند. دور در دقیقه بیشتر = نویز بیشتر). اگر سرور hp شما چند سالی است که کار می کند و متوجه افزایش نویز سرور خود شده اید (یا حتی اگر صدای فن سرور پس از راه اندازی اولیه کاهش نیابد) ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را تمیز کنید. استفاده از اسپری های پاک کننده ی لوازم الکترونیکی گزینه ی مناسبی برای این کار است.(به یاد داشته باشید که هنگام باز کردن دستگاه نکات ایمنی به نکات ایمنی توجه کرده و مطمئن شوید که در دستگاه برق جریان ندارد و کاملا از سوکت مربوطه جدا شده است).

 

تمیز کردن فن سرور

فن های معمول را با فن های فوق العاده بی صدا تعویض کنید

فن‌های خنک‌کننده ی سرور فوق‌العاده بی‌صدا به بازار عرضه شده اند که به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بسیار بی‌صدا باشند. خوشبختانه این فن ها از قیمت مناسبی نیز دارند و برای مشتریان سرورهای کم حجم گزینه ی مطلوبی به شمار می رود. اما باید در نظر داشته باشید که این فن ها دارای کانکتورهای اختصاصی در برد سیستم هستند که ممکن است برای برخی از سرورها قابل استفاده نباشد و نتوانند به کانکتورهای موجود در بورد متصل شوند. بنابراین پیش از خرید فن های High-performance از سازگاری آن با سرور خود اطمینان حاصل نمایید.

 

اطمینان حاصل کنید که سرور در مکانی با جریان هوا و دمای مناسب است

به یاد داشته باشید، فن ها برای گردش هوا و خنک کردن اجزای سرور کار می کنند. اگر سرور در حال حاضر در محیطی با دمای خنک قرار داشته باشد، حسگرهای سرور آن را می‌خوانند و فن‌ها نیازی به کارکردن سخت ندارند.

اطمینان حاصل کنید که سرور در مکانی با جریان هوا و دمای مناسب است

مطمئن شوید که جدیدترین و بهترین سیستم عامل را اجرا می کنید

اگر هنوز سسیتم خود را به روز رسانی نکرده اید ، حتما در پی به روز رسانی سیستم خود و سایر نرم افزارهای جانبی آن باشید. سازندگان همیشه به‌روزرسانی‌های سیستم‌افزار را برای به حداکثر رساندن کارایی، انرژی و خنک‌کننده عرضه می‌کنند. اگر سیستم عاملتان به روز نیست، ممکن است سرورتان از یک الگوریتم قدیمی برای تعیین سرعت اجرای فن های خود استفاده کند.

پارامترهای پیش فرض تنظیم سرعت فن سرور را در نظر بگیرید

بیشتر تنظیمات برای اطمینان از حداکثر عملکرد، به طور پیش‌فرض روی بالاترین تنظیم خنک‌کننده قرار دارند. با این حال اگر مطمئن هستید که محیط به اندازه کافی خنک است یا سرور کارهای سنگین زیادی را انجام نمی دهد، جهت عملکرد کار آمد تر می توانید تنظیمات را تغییر دهید. برای سرورهای HP، این کار شامل تغییر تنظیمات حرارتی در منوی BIOS به Optimal Cooling (خنک کنندگی بهینه) است.

 

پی‌نوشت فنی – اگر متوجه شدید که فن‌های دستگاهتان همیشه در حالت اوردرایو کار می‌کنند، حتی زمانی که سیستم باید بی‌حرکت باشد، این موضوع معمولاً حاکی از یک ایراد است. این ایرادات مربوط به بخش سخت افزاری یا احتمالاً مشکلات نرم افزاری هستند. مراحل اولیه عیب یابی را دنبال کنید تا مطمئن شوید که همه RAM ها و پردازنده ها به درستی قرار گرفته اند. چنانچه اخیراً اجزای جدیدی مانند ارتقاء رم، نصب کارت RAID، کارت شبکه یا GPU جدید را نصب کرده‌اید، ممکن است مشکلات سازگاری با آن جزء جدید نیز وجود داشته باشد.

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه