اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

Saror Server logo

آنچه باید درباره CPU سرور های ۲۰۲۴ Intel بدانید

آنچه باید درباره CPU سرور های ۲۰۲۴ Intel بدانید

CPU سرور ۲۰۲۴ Intel و ویژگی‌های کاربردی آن از موضوعات جذاب در دنیای فناوری است که با نزدیک شدن به سال نو میلادی بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

اینتل در این سال دو نسل جدید از پردازنده‌های سرور اینتل خود را با نام‌های Sierra Forest و Granite Rapids معرفی خواهد کرد. این دو نسل از پردازنده‌ها بر اساس معماری جدید Intel 4 ساخته شده‌ و از پیشرفت‌های قابل توجهی نسبت به نسل‌های قبلی برخوردارند.

در این مقاله به بررسی کلی پردازنده‌های سی پی یو سرور اینتل ۲۰۲۴ خواهیم پرداخت و مهم‌ترین ویژگی‌های آنها را معرفی خواهیم کرد.

تا انتهای نوشتار با ما همراه بمانید.

CPU سرور ۲۰۲۴ Intel: پیشرفت‌های قابل توجهی در عملکرد، مصرف انرژی و فناوری!

اینتل در سال ۲۰۲۴ دو نسل جدید از پردازنده‌های سرور خود را با نام‌های Sierra Forest و Granite Rapids معرفی خواهد کرد. این دو نسل بر اساس معماری جدید Intel 4 ساخته شده‌اند و از پیشرفت‌های قابل توجهی نسبت به نسل‌های قبلی برخوردارند.

در ادامه به معرفی این محصولات cpu سرور intel ۲۰۲۴ می‌پردازیم:

Sierra Forest نسل اول پردازنده‌های سرور Intel بر اساس معماری نسل ۴ CPU سرور ۲۰۲۴ Intel است. این پردازنده‌ها در دو مدل ۱۲ هسته‌ای و ۲۴ هسته‌ای عرضه می‌شوند.

مهم‌ترین ویژگی های CPU سرور ۲۰۲۴ Intel عبارتند از:

 • استفاده از معماری نسل چهارم که باعث افزایش عملکرد و کاهش مصرف انرژی می‌شود.
 • پشتیبانی از حافظه DDR5-5200
 • پشتیبانی از PCIe 5.0
 • پشتیبانی CPU سرور ۲۰۲۴ Intel از فناوری‌های جدیدی مانند Intel Thread Director و Intel Deep Learning Boost

Intel Thread Director: یک فناوری جدید است که به سیستم عامل اجازه می‌دهد تا به طور موثرتری از هسته‌های پردازنده استفاده کرده و می‌تواند عملکرد را تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

Intel Deep Learning Boost: تکنولوژی جدیدی در CPU سرور ۲۰۲۴ Intel که عملکرد پردازنده را برای کارهای یادگیری عمیق بهبود بخشیده و عملکرد یادگیری عمیق را تا دو برابر افزایش می‌دهد.

Granite Rapids: نسل دوم پردازنده‌های سرور Intel است که بر اساس معماری نسل چهارم و در دو مدل ۲۴ هسته‌ای و ۴۸ هسته‌ای عرضه خواهند شد.

مهم‌ترین ویژگی‌های Granite Rapids در CPU سرور ۲۰۲۴ Intel را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • استفاده از معماری نسل چهارم در CPU سرور ۲۰۲۴ Intelکه باعث افزایش عملکرد و کاهش مصرف انرژی می‌شود.
 • پشتیبانی از حافظه DDR5-5600
 • پشتیبانی از PCIe 6.0

پشتیبانی از فناوری‌های جدیدی مانند Intel Thread Director و Intel Deep Learning Boost

Granite Rapids از پردازنده‌های Sierra Forest سریعتر و کارآمدتر است و از حافظه DDR5-5600 و PCIe 6.0 پشتیبانی می‌کنند که از آخرین استانداردهای صنعت هستند.

پردازنده‌های سرور اینتل ۲۰۲۴ از پیشرفت‌های قابل توجهی در عملکرد نیز برخوردارند. پردازنده‌های Sierra Forest قادرند تا ۳۰ درصد سریع‌تر از پردازنده‌های Cascade Lake-SP باشند. پردازنده‌های Granite Rapids نیز می‌توانند تا دو برابر سریع‌تر از پردازنده‌های Cascade Lake-SP عمل کنند.

این پیشرفت‌های عملکردی CPU سرور ۲۰۲۴ Intel به دلیل استفاده از معماری نسل ۴، افزایش تعداد هسته‌ها و فناوری‌های جدید مانند Intel Thread Director و Intel Deep Learning Boost حاصل شده‌اند.

بررسی مصرف انرژی در cpu سرور اینتل ۲۰۲۴

بررسی مصرف انرژی در cpu سرور اینتل ۲۰۲۴

پردازنده‌های سرور اینتل ۲۰۲۴ از مصرف انرژی کمتری برخوردارند. پردازنده‌های Sierra Forest می‌توانند تا ۲۰ درصد کم مصرف‌تر از پردازنده‌های Cascade Lake-SP باشند. این میزان در پردازنده‌های Granite Rapids نیز می‌تواند تا ۳۰ درصد کمتر از پردازنده‌های Cascade Lake-SP باشد.

پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه کاهش میزان مصرف انرژی در CPU سرور ۲۰۲۴ Intel به دلیل استفاده از فناوری‌های جدید مانند Intel Thread Director و Intel Deep Learning Boost حاصل شده‌اند.

با فناوری‌های جدید در زمینه یس پی یو سرور اینتل۲۰۲۴ آشنا شویم!

پردازنده‌های سرور اینتل ۲۰۲۴ از فناوری‌های جدیدی مانند Intel Thread Director و Intel Deep Learning Boost پشتیبانی می‌کنند که می‌توانند عملکرد و کارایی پردازنده‌ها را بهبود بخشند.

Intel Thread Director یک فناوری جدید است که به سیستم عامل اجازه می‌دهد به شکل موثرتری از هسته‌های پردازنده استفاده کند. این فناوری CPU سرور ۲۰۲۴ Intel می‌تواند عملکرد را تا ۳۰ درصد افزایش دهد. در گذشته، سیستم عامل‌ها به طور خودکار هسته‌های پردازنده را برای کارهای مختلف تخصیص می‌دادند. این کار ممکن بود باعث شود که برخی از هسته‌ها بیش از حد کار کنند و برخی دیگر کم کار کنند که می‌توانست باعث کاهش عملکرد پردازنده شود.

Intel Thread Director این مشکل CPU سرور ۲۰۲۴ Intel را با ارائه اطلاعات دقیق‌تر به سیستم عامل در مورد وضعیت هسته‌های پردازنده برطرف می‌کند.

در اینجا چند نمونه از کارهایی که می‌توانند از Intel Thread Director بهره‌مند شوند آورده شده است:

 • پردازش داده‌های کلان یا بزرگ: در یادگیری عمیق، Intel Thread Director می‌تواند هسته‌های پردازنده را برای کارهایی مانند آموزش مدل‌های یادگیری عمیق و اجرای مدل‌های یادگیری عمیق به طور موثرتری تخصیص دهد. این امر می‌تواند باعث افزایش سرعت یادگیری و بهبود دقت مدل‌های یادگیری عمیق شود.
 • پردازش داده های بزرگ یا کلان در CPU سرور ۲۰۲۴ Intel: در پردازش داده‌های عظیم یا کلان، Intel Thread Director می‌تواند هسته‌های پردازنده را برای کارهایی مانند جمع‌آوری داده‌ها، تجزیه و تحلیل داده‌ها و ذخیره داده‌ها به طور موثرتری تخصیص داده و باعث کاهش زمان پردازش و افزایش دقت شود.
 • یادگیری هوشمند یا هوش مصنوعی در CPU سرور ۲۰۲۴ Intel: Intel Thread Director یک فناوری جدید است که در پردازنده‌های سرور اینتل 2024 استفاده می‌شود. این فناوری به سیستم عامل اجازه می‌دهد تا به طور موثرتری از هسته‌های پردازنده استفاده کند. این امر می‌تواند عملکرد و کارایی پردازنده‌ها را در کارهایی مانند یادگیری هوشمند یا هوش مصنوعی بهبود بخشد.

یادگیری با هوش مصنوعی در CPU سرور ۲۰۲۴ Intel

یادگیری با هوش مصنوعی در CPU سرور ۲۰۲۴ Intel

در یادگیری هوشمند یا هوش مصنوعی، معمولاً از چندین هسته پردازنده برای انجام کارهای مختلف مانند آموزش مدل‌ها، اجرای مدل‌ها و تعامل با دنیای واقعی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برای آموزش یک مدل یادگیری عمیق برای تشخیص چهره، ممکن است از چندین هسته پردازنده برای انجام کارهایی مانند پردازش داده‌های آموزشی، محاسبه خطاها و به‌روزرسانی وزن‌های مدل استفاده شود.

 • Intel Thread Director می‌تواند به بهبود عملکرد و کارایی پردازنده‌ها در کارهای یادگیری هوشمند یا هوش مصنوعی به روش‌های مختلفی کمک کند. به عنوان مثال، فناوری به کار رفته در CPU سرور ۲۰۲۴ Intel قادر است کارهای زیر را مدیریت کند:
 • هسته‌های پردازنده را برای کارهایی که نیاز به توان محاسباتی بالا دارند، مانند آموزش مدل‌ها، تخصیص دهد.
 • آنها را برای کارهایی که نیاز به توان محاسباتی کمتری دارند، مانند اجرای مدل‌ها این هسته‌ها را تخصیص دهد.
 • این هسته ها را برای کارهایی که نیاز به تعامل با دنیای واقعی دارند، مانند پردازش سیگنال‌های عصبی، به کار گیرد که می‌تواند منجر به افزایش سرعت یادگیری، بهبود دقت مدل‌ها و کاهش زمان اجرای مدل‌ها شود.
 • در آموزش مدل‌های یادگیری عمیق، Intel Thread Director می‌تواند هسته‌های پردازنده را به طور موثرتری برای کارهایی مانند پردازش داده‌های آموزشی، محاسبه خطاها و به‌روزرسانی وزن‌های مدل تخصیص دهد که موجب افزایش سرعت یادگیری و بهبود دقت مدل‌ها می‌شود.
 • در اجرای مدل‌های یادگیری عمیق، Intel Thread Director هسته‌های پردازنده را به طور موثرتری برای کارهایی مانند پیش‌بینی‌ها و دسته‌بندی‌ مورد استفاده قرار داده و باعث افزایش سرعت اجرای مدل‌ها و بهبود دقت پیش‌بینی‌ها می‌شود.
 • در تعامل با دنیای واقعی نیز Intel Thread Director می‌تواند هسته‌های پردازنده را به طور موثرتری برای کارهایی مانند پردازش سیگنال‌های عصبی و کنترل ربات‌ها اختصاص داده و باعث افزایش دقت و کارایی تعامل با دنیای واقعی شود.

Intel Thread Director نوعی فناوری پیشرفته است که تأثیر قابل توجهی بر عملکرد و کارایی پردازنده‌ها در کارهای یادگیری هوشمند یا هوش مصنوعی داشته و به کسب‌وکارها و سازمان‌های مختلف کمک می‌کند تا از آخرین فناوری‌های روز دنیا برای بهبود عملکرد و کارایی محصولات و خدمات خود استفاده کنند.

شبکه‌های عصبی مصنوعی: پردازنده‌های سرور اینتل ۲۰۲۴ برای ساخت شبکه‌های عصبی مصنوعی استفاده شوند. شبکه‌های عصبی مصنوعی به کار رفته و موارد مختلفی مانند کنترل ربات‌ها، تشخیص بیماری و پیش‌بینی بازار را به انجام می‌رسانند.

Intel Thread Director نیز یک تکنولوژی پیشرفته دیگر روز دنیا است که می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد پردازنده‌های سرور هایی همانند سرور اچ پی نسل 11 dl380 ، سرور اچ پی نسل 10 dl380 و … را بهبود بخشد. در گذشته، سیستم عامل‌ها به طور خودکار هسته‌های پردازنده را برای کارهای مختلف تخصیص می‌دادند که ممکن بود باعث شود برخی از هسته‌ها بیش از حد کار کنند و برخی دیگر کمتر و در مجموع باعث اختلال در عملکرد پردازنده شود.

Intel Thread Director این مشکل را با ارائه اطلاعات دقیق‌تر به سیستم عامل در مورد وضعیت هسته‌های پردازنده برطرف می‌کند. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • نوع کار در حال انجام: نوع کار در حال انجام می‌تواند به سیستم عامل کمک کند تا تشخیص دهد که کدام هسته‌ها برای یک کار خاص مناسب هستند. به عنوان مثال، یک هسته برای آموزش یک مدل یادگیری عمیق ممکن است نیاز به توان محاسباتی بیشتری نسبت به یک هسته برای اجرای یک مدل یادگیری عمیق داشته باشد.
 • میزان مصرف انرژی هسته: در این مورد میزان مصرف انرژی هسته می‌تواند به سیستم عامل کمک کند تا هسته‌هایی را انتخاب کند که مصرف انرژی کمتری دارند و از این طریق به بهبود کارایی و عمر باتری دستگاه کمک کند.
 • میزان گرمای هسته: میزان گرمای هسته می‌تواند به سیستم عامل کمک کند تا از گرم شدن بیش از حد پردازنده جلوگیری کند. این امر می‌تواند به بهبود عملکرد و طول عمر پردازنده کمک کند.

CPU سرور های ۲۰۲۴ Intel

سخن آخر

CPU سرور ۲۰۲۴ Intel پیشرفت‌های قابل توجهی نسبت به نسل‌های قبلی دارند. این پیشرفت‌ها باعث افزایش عملکرد، کاهش مصرف انرژی و پشتیبانی از فناوری‌های جدید می‌شوند. این پیشرفت‌ها می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر بازار سرورها داشته باشند و به کسب‌وکارها کمک کنند تا از آخرین فناوری‌ها برای بهبود عملکرد و کارایی خود استفاده کنند.

پردازنده‌های سرور اینتل ۲۰۲۴ از فناوری‌های پیشرفته روز دنیا هستند که می‌توانند ضمن کمک به به کسب‌وکارها برای استفاده از آخرین فناوری‌ها جهت بهبود عملکرد و کارایی خود، تأثیر قابل توجهی بر بازار سرورها داشته و به کسب‌وکارها کمک کنند تا در رقابت فناوری پیشی بگیرند.

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه