اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

راهنمای انتخاب بهترین CPU سرور + 4 فاکتور اصلی انتخاب

فاکتورهای مهم برای انتخاب CPU سرور

انتخاب بهترین CPU سرور برای مجموعه ها از اهمیت بالایی برخوردار است بسیاری از کسب و کارها، نیاز حیاتی به سرور یا مرکز داده را به عنوان یکی از نیازهای اساسی برای رشد کسب و کار خود می شناسند. این می تواند به شکل ایستگاه های کاری، سیستم داده، پلت فرم میزبانی وب سایت یا استفاده های گوناگون دیگر باشد.

پیش از شروع خرید سرور HP، معمولاً اولین قدم انتخاب یک CPU سرور (واحد پردازش مرکزی) بر اساس نیازهای فنی شما است. تصمیم گیری درمورد این جزء اساسی سرور بسیار مهم است زیرا بر عنصر عملکرد حیاتی سرور تأثیر می گذارد و همچنین میزان حافظه ای که سرور می تواند پشتیبانی کند را محدود می کند.

 

پردازنده سرور چیست؟

پردازنده ها محاسبات، وظایف و توابع را انجام می دهند. CPU  یا واحد پردازش مرکزی، مغز کامپیوتر است که تمام دستورالعمل هایی که به کامپیوتر ارسال می شود را کنترل می کند. نوع CPU، سرعت و قابلیت های سیستم را تعیین می کند. به همین دلیل است که انتخاب بهترین CPU سرور از اهمیت بالایی برخوردار است و خرید CPU سرور را باید جدی گرفت.

 

تفاوت CPU سرور با CPU معولی

پردازنده‌های سرور با پردازنده‌های رایانه شخصی متفاوت هستند زیرا معمولاً برای مدیریت بارهای کاری سنگین‌تر و پیچیده‌تر طراحی شده‌اند، مانند:

 • تبادل ایمیل، به اشتراک گذاری فایل، و تراکنش های پایگاه داده برای یک دفتر یا کارکنان و مشتریان از راه دور در سراسر جهان.
 • خدمات مخابراتی که مسیریابی ترافیک شبکه را برای میلیون ها دستگاه متصل پردازش می کند.
 • اتصال و کنترل چندین دستگاه در یک خط کارخانه، از تسمه نقاله تا بازوهای رباتیک و دوربین ها.
 • وظایف شدید محاسباتی مانند استفاده از هوش مصنوعی برای نقشه‌برداری از ژنوم یا شبیه‌سازی الگوهای آب و هوای جهانی.

این تفاوت ها موجب تفاوت قمیت CPU سرور با قیمت CPU معمولی نیز شده است.

درک عملکرد CPU

هنگامی که به دنبال انتخاب بهترین CPU سرور هستید، مهم است که عملکرد CPU را در نظر بگیرید. برخی این کار را با ضرب تعداد هسته‌ها در تعداد رشته‌ها انجام می‌دهند تا حداکثر تعداد دستورالعمل‌هایی را که CPU می‌تواند در آن واحد پردازش کند، به دست آورند. از آنجایی که عوامل بیشتری در رابطه با تعداد دستورالعمل‌هایی وجود دارد که یک رشته CPU می‌تواند انجام دهد، بهتر است دیگر فاکتورها را با توجه به آنچه وب‌سایت یا برنامه شما باید انجام دهد در نظر بگیرید.

اگر از درصد کمی از کل توان محاسباتی آن استفاده کنید، خرید سریع‌ترین و پرحجم‌ترین پردازنده مفید نیست. این مشابه خرید یک ماشین مسابقه ای فقط برای رفت و آمد به محل کار است. هزینه نگهداری یک پلتفرم پیشرفته برای کارهای ساده ممکن است کاملاً از مزیت آن بیشتر باشد. اگر چند کاره بودن، ارائه ویدیوهای با وضوح بالا، یا بارهای کاری پیچیده و سنگین با CPU برایتان مطرح است، باید تعداد هسته‌ها را در اولویت قرار دهید. با این حال همه هسته ها یکسان ساخته نمی شوند. برخی برای بارهای کاری سنگین با قدرت محاسباتی خام تولید می شوند، برخی دیگر دارای گرافیک یکپارچه برای تسریع پردازش ویدیو و هوش مصنوعی هستند و برخی دیگر ممکن است دارای ویژگی های امنیتی و مدیریت یکپارچه برای گسترش قابلیت های بخش فناوری اطلاعات باشند. به این دلایل، باید ویژگی هایی را که می توانند به شما در دستیابی به نتایج دلخواه تجاری خود کمک کنند، اولویت بندی کنید.

 

CPU سرور

راهنمای گام به گام برای انتخاب بهترین CPU سرور:

 

 1. توصیه های سخت افزاری نرم افزار را مرور کنید

فهرستی از برنامه‌های نرم‌افزاری اصلی را که قصد دارید روی سرور اجرا کنید، تهیه کنید و توصیه‌های سخت‌افزاری را که هر توسعه‌دهنده در وب‌سایت خود ارائه می‌کند، مرور کنید. این یک نقطه شروع خوب است و برخی از توسعه دهندگان یک CPU یا سرعت کلاک توصیه شده برای نرم افزار را شناسایی می کنند.

اگر توسعه‌دهنده هیچ توصیه‌ای ندارد، از موتور جستجو و انجمن‌ها استفاده کنید تا ببینید سایر کاربران از چه سخت‌افزاری استفاده می‌کنند. اگر بیش از یک برنامه اصلی را اجرا می کنید، مطمئن شوید که CPU انتخابی شما منابع لازم برای اجرای همه برنامه های شما را دارد.این مورد از عوامل مهم برای انتخاب بهترین CPU سرور است.

 

 1. تعیین تعداد کاربران همزمان

بار CPU بسته به تعداد کاربران همزمان روی سرور بسیار متفاوت خواهد بود. در حالی که یک وب سایت ممکن است روی cPanel  با یک هسته 2.0 گیگاهرتزی اجرا شود، اگر قصد دارید هزار سایت را روی یک سرور میزبانی کنید، باید الزامات CPU توصیه شده را بر اساس آن تعمیم دهید.

اگر کاربران زیادی روی یک سرور دارید، ممکن است به نظر شما مقرون به صرفه تر باشد که بار CPU را بین چندین سرور تقسیم کنید تا اینکه سعی کنید همه کاربران خود را روی یک سرور قرار دهید.

 

 1. رشد مجموعه خود در آینده را در نظر بگیرید

بر اساس نرخ رشد فعلی شما، ممکن است تصوری داشته باشید که در عرض 3 تا 6 ماه چند کاربر همزمان باید توسط سرور جاسازی شوند. مطمئن شوید که CPUای را انتخاب کرده اید که بتواند این رشد را مدیریت کند، مگر اینکه قصد دارید در آینده سرورهای بیشتری را برای مدیریت کاربران جدید اضافه کنید. در حالی که تصمیم شما در مورد اینکه کدام CPU را انتخاب می کنید احتمالاً یکی از مهم‌ترین موارد است، هنگام در نظر گرفتن رشد آینده، باید به اجزای دیگر نیز توجه کنید. این شامل مواردی مانند پردازنده گرافیکی، نیاز به حافظه نهان (حافظه نهان L3 حافظه نهان L2 را تغذیه می کند، که ان نیز حافظه نهان L1 را تغذیه می کند، و آن هم پردازنده را تغذیه می کند) ، سطح پشتیبانی شما از ارائه دهنده راه حل های خود و قیمت می شود.مجموعه باید به این مورد در انتخاب بهترین CPU سرور توجه ویژه ای داشته باشند.

 

 1. با یک متخصص صحبت کنید

اگر مراحل قبلی شما را به سمت انتخاب دقیق CPU راهنمایی نکرده است، باید با یک مشاور سرور مشورت کنید. در این راه می توانید از مشاوره رایگان سریر سرور استفاده کنید. کارشناسان مجرب ما به شما کمک می کنند تا سروری را انتخاب کنید که بر اساس نیازهای شما باشد و عملکرد خوبی را برای شما به دنبال داشته باشد و به شما در انتخاب بهترین CPU سرور کمک کنند.

 

نتیجه گیری

وقتی نوبت به انتخاب بهترین CPU سرور برای نیازهای شما می رسد، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. ابتدا به این فکر کنید که سرور شما چه نوع وظایفی را انجام خواهد داد. اگر سرور شما در درجه اول برای کارهایی استفاده می شود که به قدرت پردازش زیادی نیاز دارند، مانند ویرایش ویدیو یا رندر سه بعدی، باید یک CPU با سرعت کلاک بالا و تا آنجا که ممکن است هسته داشته باشید. از طرف دیگر، اگر سرور شما بیشتر برای کارهایی استفاده می‌شود که به قدرت پردازش زیادی نیاز ندارند، مانند میزبانی وب یا ایمیل، می‌توانید با یک CPU کم‌توان کنار بیایید.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که می خواهید چقدر هزینه کنید. قیمت پردازنده‌ها از چند صد دلار تا چند هزار دلار متغیر است، بنابراین تعیین بودجه قبل از شروع خرید بسیار مهم است.

در نهایت، به خاطر داشته باشید که CPU تنها بخشی از سرور شما است و مهم است که اجزای دیگری را انتخاب کنید که به خوبی با CPU شما کار کنند. برای مثال، اگر قصد دارید از تعداد زیادی ازبرنامه‌های فشرده CPU استفاده کنید، باید مطمئن شوید که رم سرور کافی برای پشتیبانی از آنها دارید.

انتخاب CPU در کل به معنای انتخاب سرور مناسب و راه حل زیرساختی است. سریر سرور می تواند در انتخاب بهترین CPU سرور ، به شما کمک کند.

پردازنده Intel Xeon

اصطلاح های رایج هنگام خرید CPU

هنگام جستجو برای انتخاب بهترین CPU سرور، ممکن است با اصطلاحاتی مانند هسته، thread و فرکانس مواجه شوید. در اینجا برخی از واژگان اصلی پردازنده را تعریف نمودیم :

 • هسته های پردازشی واحدهای فیزیکی محاسبات درون یک پردازنده هستند.

 

 • Thread ها یا رشته، خطوط مجازی کدی هستند که هسته پردازنده اجرا می کند.

Thread ها کارایی، توان عملیاتی و سرعت محاسبات را بهبود می بخشند. با thread های اضافی، هر هسته می تواند از یک مجموعه دستورالعمل به مجموعه دیگر سوئیچ کند در حالی که منتظر بارگذاری و بازگشت اولین مجموعه است. این شبیه به کارمند کارخانه ای است که در دو خط مونتاژ کار می کند. هنگامی که در یک خط مونتاژ شکاف وجود دارد، آن کارمند می تواند به سادگی به خط دیگر روی بیاورد و کار دوم را شروع کند. اکثر هسته ها می توانند تا دو thread   (رشته) را پردازش کنند.

 

 • فرکانس یا سرعت کلاک، سرعت پردازش یک هسته را اندازه می‌گیرد.

سرعت کلاک بر حسب گیگاهرتز (گیگاهرتز) اندازه‌گیری می‌شود و روش اندازه‌گیری آن بسیار ساده است، هر چه این عدد بیشتر باشد، آن واحد سریع‌تر عمل می کند. پردازنده شما به طور مداوم محاسبات را محاسبه می کند و میلیاردها بیت داده را در ثانیه پردازش می کند. اگر برنامه‌های پرمصرف منابع را اجرا می‌کنید، می‌توانید انتظار پاسخگویی بسیار خوب با سرعت کلاک بالاتر را داشته باشید.

 • Cache  (کش) به حافظه اختصاصی پردازنده اشاره دارد که به پردازنده در اجرای بارهای کاری کمک می کند.

 

 • توان طراحی حرارتی (Thermal design power:TDP) توانایی پردازنده را برای دفع گرمای عملیاتی که بر حسب وات بیان می شود، توصیف می کند.

 

 • مادربرد یا برد سرور، پردازنده را در یک سوکت قرار می دهد و آن را به سایر اجزای موجود در سرور، از جمله منبع تغذیه، حافظه، ذخیره سازی و کارت های PCIe اضافی مانند شتاب دهنده ها، کارت های رابط شبکه (NIC)یا کارت گرافیک / واحد پردازش گرافیکی (GPU) وصل می کند.

 

اگر CPU را به عنوان مغز سرور تلقی کنیم، مادربرد، برد مدار اولیه کامپیوتر است و به عنوان قلب و روح سیستم عمل می کند و مولفه‌های فنی اصلی معماری محاسباتی ، از جمله (L1, L2, L3 cache) RAM ، کانکتورهای جانبی (PCIe)، پورت‌های ورودی/خروجی، سوکت و سایر اجزای مهم را در خود جای داده است.

 

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه