اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

همه چیز در خصوص منبع تغذیه سرور hp

شاید برایتان مهم باشد که بدانید سرور چیست؟ قبل از شروع به پاسخ دادن به این سوال که چه منبع تغذیه ای برای سرور hp شما مناسب است، اجازه دهید تا کاربرد منبع تغذیه در سیستم سرور را به شما توضیح دهیم. منبع تغذیه یک قطعه الکترونیکی است که جریان برق متناوب شهری یا AC را به جریان یکنواخت مناسب مدار یا DC و با ولتاژ پایین تر تبدیل می کند. رایانه‌ های شخصی جدید از منبع تغذیه باحالت سوئیچ استفاده می کنند. بعضی از منابع تغذیه دارای یک کلید دستی برای انتخاب ولتاژ ورودی هستند در حالیکه بعضی دیگر به طور خودکار با ولتاژ برق تطبیق پیدا می کنند.

اکثر منبع تغذیه های کامپیوترهای شخصی مدرن با مشخصات ATX مطابقت دارند که شامل ضریب فرم و تحمل ولتاژ است. هنگامی که یک منبع تغذیه ATX به مدار متصل است، همواره یک جریان آماده به کار ۵ ولتی را فراهم می کند تا عملگر های رایانه و برخی از تجهیزات جانبی تغذیه شوند. منبع تغذیه ATX با سیگنال از مادربرد و دکمه پاور روشن و خاموش می شود.

What-is-the-power-supply-02

اگر بخواهیم به طور دقیق عملکرد PSU یا همان منبع تغذیه کامپیوتر را شرح دهیم باید گفت منبع تغذیه جریان متناوب AC را به جریان مستقیم با ولتاژ پایین برای کارکرد مادربرد پردازنده و دستگاه های جانبی دیگر تبدیل می کند. برای یک کامپیوتر فقط یک جریان مستقیم کافی نیست. بلکه میزان ولتاژ مناسب برای کارکرد قطعات مختلف با هم یکی نیستند و باید به طوری تنظیم شوند که عملکرد پایدار رایانه فراهم شود و دچار اتصالی یا خرابی های ناشی از افزایش یا کمبود ولتاژ در آنها به وجود نیاید.

برخی از منبع تغذیه ها ولتاژ آماده به کار را نیز تامین می‌کنند. به طوری که بیشتر سیستم کامپیوتری می تواند پس از آماده شدن برای حالت sleep یا hibernate، به حالت آماده به کار در بیاید‌. همچنین با قابلیت power standby برایان اجازه می دهد تا از راه دور و از طریق wake on lan و wake on ring یا به صورت محلی از طریق صفحه کلید روشن راه اندازی شود.

ولتاژ آماده به کار در یک منبع تغذیه ممکن است توسط یک منبع تغذیه خطی کوچک در داخل منبع تغذیه اصلی تولید شود که در مواردی این ولتاژ را با قطعات دیگری نیز به اشتراک می‌گذارد تا در هزینه و انرژی صرفه جویی شود.

جریان ورودی منبع تغذیه

 

یکی از فاکتورهایی که برای انتخاب منبع تغذیه سرور مطرح است، جریان ورودی منبع تغذیه می باشد. منبع تغذیه مجهز به یک کلید انتخاب گر ولتاژ ورودی هستند که به کاربر اجازه می دهند که آن را برای استفاده در شبکه برق محلی پیکربندی کنند. ولتاژ ورودی به منبع تغذیه در حالت ولتاژ پایین در حدود ۱۱۵ ولت است. این سوئیچ با تغییر یکسو سازی جریان، ولتاژ جریان مستقیم مناسب مدار را تامین می کنند. 

از آنجایی که منبع تغذیه باید جریان متوسط با مدار را تامین کند، باید در هنگام خرید منبع تغذیه دقت کرد که بتواند ولتاژ و دیگر فاکتورهای لازم برای جریان استاندارد اجزای داخلی سرور را فراهم کند.

نحوه انتخاب منبع تغذیه مناسب برای سرور hp

وقتی نوبت به مونتاژ سرور برای سازمان شما می رسد، متغیرهای زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. یکی از بسیاری از بخش هایی که باید به عنوان بخشی از سیستم سرور خود بگنجانید منبع تغذیه است. اما درک تفاوت‌های بین منابع تغذیه می‌تواند پیچیده باشد. برای مثال منابع تغذیه تیتانیوم، پلاتین و طلا، وات‌ های مختلف، منابع تغذیه اضافی و … در کاربرد و فاکتور های اصلی با هم تفاوت های زیادی دارند.

در این مطلب، ما برخی از موارد کلیدی را که برای انتخاب منبع تغذیه مناسب برای سیستم سرور خود باید بدانید، بیان کرده ‌ایم. برای یادگیری بیشتر با ما همراه باشید.

پیدا کردن منبع تغذیه مورد نیاز

اگر به دنبال منبع تغذیه برای سیستم سرور HP خود هستید، ابزارهای آنلاینی وجود دارد که می توانید از آنها برای یافتن منبع تغذیه سازگار با نوع خاصی از سرور خود استفاده کنید. برای کسانی که سرور HP دارند، سرویس HP Power Advisor وجود دارد. اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید و می توانید مطالب مورد نیاز خود را استخراج کنید، با جستجوی HP Power Advisor و استفاده از این سرویس، پاسخ سوال های خود را در زمینه منبع تغذیه برای سرور hp پیدا کنید.با این حال، درک اینکه چه چیزی یک منبع تغذیه را از منبع تغذیه دیگر در هنگام انتخاب متمایز می کند مفید است.

What-is-the-power-supply-05

کارایی منبع تغذیه سرور

به طور کلی، هرچه یک منبع تغذیه کارآمدتر باشد، انرژی کمتری مصرف خواهید کرد و در هزینه های شما صرفه جویی می شود. اگر چندین سرور را با هم در یک رک اجرا می‌کنید، صرفه‌جویی در هزینه‌های برق واقعاً در طول یک سال افزایش می‌یابد.

 

منابع تغذیه تیتانیوم کارآمدترین گزینه هستند که 96 درصد راندمان برق را ارائه می دهند. منابع تغذیه پلاتینیوم با 94 درصد کارایی کمتری دارند. منابع تغذیه طلایی راندمان پایین 92 درصدی را ارائه می دهند.

 

اساساً، راندمان یک منبع تغذیه بر حسب میزان برق ورودی AC (یا در برخی موارد DC) مورد نیاز برای تولید مقدار مشخصی از توان خروجی محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، منبع تغذیه ای که برای تولید 180 وات توان خروجی به 200 وات برق ورودی نیاز دارد، با راندمان 90 درصد (180/200 = 0.9) رتبه بندی می شود.

اختلاف 20 وات بین ورودی و خروجی به صورت گرما از بین می رود. جدا از هزینه اضافی برقی که به گرما تبدیل شده، یکی دیگر از نقاط ضعف منابع تغذیه ناکارآمد این است که، باید در نظر گرفته شود این گرما باید از سیستم سرور hp دفع شود و برای دفع آن به تجهیزات خنک کننده نیاز دارید.

 

البته، راندمان یک منبع تغذیه در مورد محدوده خروجی منبع تغذیه نیست. اکثر منابع تغذیه زمانی با حداکثر کارایی خود کار می کنند که در محدوده های بالای ظرفیت خود کار می کنند. برای فهم بهتر یک مثال را در نظر می گیریم. مثال یک منبع تغذیه 800 واتی که 400 وات برق (50 درصد ظرفیت) ارائه می‌کند، نسبت به منبع تغذیه 500 واتی که همان 400 وات توان خروجی (ظرفیت 80 درصد) را ارائه می‌کند، کارایی کمتری خواهد داشت.

 

چرا این موضوع مهم است؟ هنگام انتخاب یک منبع تغذیه، راندمان یک نکته مهم است. اما شما باید بیش از مقدار کارایی، خود منبع تغذیه را در نظر بگیرید. با تخمین دقیق مصرف برق سیستم سرور خود، می توانید منبع تغذیه ای را انتخاب کنید که اندازه مناسبی داشته باشد و با راندمان مطلوب کار کند.

 

در مورد مراکز داده بزرگ (در سطح سازمانی)، تلفات انرژی تجمعی ناشی از چندین سرور با پیکربندی منبع تغذیه ناکارآمد می‌تواند قابل توجه باشد. برای به دست آوردن دقیق ترین اندازه گیری ممکن، باید مقدار توان مورد نیاز هر قطعه را بعد از پیکربندی اندازه گیری کنید. با این حال، این روش می‌تواند برای بسیاری از مشتریان غیرعملی باشد، زیرا شامل خرید، پیکربندی و اجرای هر جزء از سیستم سرور می ‌شود. در نتیجه، مشتریان سرور های کوچکتر بدون توانایی انجام چنین محاسباتی، گاهی اوقات ممکن است منبع تغذیه ای بخرند که توان آن بیشتر از نیاز توان آنها ها خواهد بود و باعث کاهش کارایی سیستم سرور می شود.

منابع تغذیه اضافی

در صورت خرابی منبع تغذیه اولیه، از منابع تغذیه اضافی به عنوان پشتیبان استفاده می شود. وجود منابع تغذیه اضافی در محل برای اطمینان از توانایی شما برای ادامه کار در صورت خرابی منبع تغذیه اولیه ضروری است.

 

وقتی صحبت از منابع تغذیه اضافی می شود، هر سرور به طور متفاوتی عمل می کند. برخی از منبع تغذیه اولیه برای 100٪ نیازهای برق استفاده می کنند تا زمانی که از کار بیفتد، در این مرحله آنها به سراغ منبع تغذیه ثانویه می روند. اما بعضی از مهندسان سخت افزار و اسمبل کنندگان سرور،  . همچنین به طور کلی امکان پیکربندی نحوه استفاده سرور از دو منبع تغذیه وجود دارد.

عملکرد سرور hp و بهره وری منبع تغذیه

بررسی اطلاعات و ویژگی های یک منبع تغذیه و بازده و کارکرد آن فقط یک مرحله از روند انتخاب منبع تغذیه سرور می باشد. و برای انتخاب مناسب باید بررسی شود که این منبع تغذیه بر روی سرور مورد نظر ما کارایی خوبی از خود نشان می دهد یا خیر.

منبع تغذیه یکسان می تواند در دو سرور مختلف با راندمان متفاوتی کار کند. برای مثال یک منبع تغذیه را در نظر می گیریم که بر روی سرور hp وdell  نصب می شود، ممکن است بر روی یکی کارآمدتر عمل ‌کند.

هزینه اجرای سرور من چقدر است؟

این مقاله جزئی از راهنمای خرید سرور hp است و یکی از فاکتور های مهم در انتخاب منبع تغذیه برای سرور، هزینه برق آن می باشد. مهم است که هم سطح نویز و هم هزینه اجرای یک منبع تغذیه خاص را در نظر بگیرید.

برای محاسبه هزینه های تامین انرژی سرور خاص خود، یک فرمول ساده وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. وات ها را در ساعات استفاده شده ضرب کنید (در روز، ماه یا سال، بسته به آنچه که ترجیح می دهید محاسبه کنید)، و این عدد را بر 1000 تقسیم کنید. سپس، نتیجه را در هزینه برق خود در هر کیلو وات ساعت ضرب کنید. نتیجه به شما تخمینی از کل هزینه شما برای راه اندازی آن منبع تغذیه می دهد.ا

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه