اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

Saror Server logo

راهنمای کامل بررسی تخصصی تفاوت سرور مجازی و سرور فیزیکی

راهنمای کامل بررسی تخصصی تفاوت سرور مجازی و سرور فیزیکی

در دنیای فناوری، سرورهای مجازی و سرورهای فیزیکی به‌عنوان دو گزینه اساسی برای میزبانی سیستم‌ها و برنامه‌ها هستند. سرورهای مجازی با طراحی هوشمندانه و قابلیت انعطاف بیشتر، منابع را به بهینه‌ترین شکل تخصیص می‌دهند و به کاربران اجازه می‌دهند چندین ماشین مجازی را روی یک سرور فیزیکی اجرا کنند. ازسوی‌دیگر، سرورهای فیزیکی با قدرت و کارایی بالا، یک سرور به معنای واقعی را ارائه می‌دهند که به‌صورت مستقیم با سخت‌افزار فیزیکی ارتباط دارد.

در این پست، با انواع سرورها، تفاوت سرور مجازی و سرور فیزیکی و بررسی تخصصی مزایا و معایب آنها آشنا خواهید شد. این بررسی یک راهنما برای تصمیم‌گیری براساس چالش‌ها و نیازهای خاص هر کسب‌وکار است، تا انتخاب بهترین سرور رکمونت HP برای آنها ساده‌تر شود.

سرور فیزیکی

سرور فیزیکی چیست؟

یک سرور فیزیکی یا سرور سخت‌افزاری، یک دستگاه سخت‌افزاری است که برای ذخیره، بازیابی و به اشتراک گذاری داده با سایر کامپیوترها در یک شبکه استفاده می‌شود. همانطور که از اسمش پیداست، شما می‌توانید یک سرور فیزیکی را لمس و حس کنید. این نوع سرور به نام بارمتال یا اختصاصی نیز شناخته می‌شود و عمدتاً در یک اتاق سرور درون سازمان یا در یک مرکز داده‌ی شخص ثالث نگهداری می‌شود. اغلب شرکت‌ها یک تیم IT  اختصاصی دارند که سرورهای فیزیکی خود را مدیریت و نگهداری می‌کنند.

سرور فیزیکی شبیه یک رایانه شخصی است، با این تفاوت که قدرتمندتر و بزرگتر از آن است. برخی از نمونه‌های سرور فیزیکی شامل سرور فایل، سرور چاپ، سرور برنامه و سرور ایمیل هستند.

شرکت‌های HP ،Dell ، Fujitsu،Supermicro  وغیره جزء شرکت‌های باسابقه و معتبری هستند که در عرصه تولید و ارائه سرورهای فیزیکی و انواع تجهیزات مرتبط فعالیت گسترده‌ای دارند. برای آشنایی بیشتر با مشخصات انواع سرور hp  و خرید سرور فیزیکی می‌توانید به مقالات ما در این زمینه مراجعه کنید.

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی یا Virtual Private Server (VPS) نسخه نرم‌افزاری یا ساختاری از یک سرور فیزیکی است که به چندین سرور مجازی تقسیم شده است و همانند یک رایانه واقعی عمل می‌کند. به‌طور عملی،VPS  نوعی خدمات هاستینگ است که یک سرور فیزیکی را به چندین بخش مجازی تبدیل می‌کند و هرکدام از این بخش‌ها به‌صورت مستقل عمل می‌کنند.

هر سرور مجازی دارای منابع مجزا نظیر پردازنده، حافظه، فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند است که امکان مدیریت مستقل این منابع را برای کاربران فراهم می‌کند. این ویژگی به کاربران این اختیار را می‌دهد که سیستم‌عامل، برنامه‌ها و خدمات خود را روی سرور مجازی نصب و پیکربندی کنند.

از سرورهای مجازی عمدتاً برای میزبانی وب‌سایت‌ها، برنامه‌های کاربردی و سایر خدمات آنلاین استفاده می‌شود. این نوع ساختار به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون هیچ‌گونه تداخلی با دیگران، بهبود کارایی و افزایش امنیت سرور خود را تجربه کنند. در ادامه به بررسی تفاوت سرور مجازی و سرور فیزیکی خواهیم پرداخت.

تفاوت سرور فیزیکی و سرور مجازی

تفاوت سرور فیزیکی و سرور مجازی

در مقایسه سرور مجازی و سرور فیزیکی، نیاز است به مزایا و معایب هرکدام توجه کنیم:

سرور مجازیسرور فیزیکیویژگی‌ها
بدون هزینه اولیه است. هزینه‌های لایسنس نرم‌افزار و نگهداری نسبت به سرورهای فیزیکی کمتر است.هزینه سخت‌افزار، نگهداری و تعویض باعث گرانی نسبت به ماشین‌های مجازی می‌شود.هزینه
سرورهای مجازی بر روی سرورهای فیزیکی میزبانی می‌شوند که باعث بهره‌وری بیشتر از فضا می‌شود.سرورهای فیزیکی فضای بیشتری را اشغال می‌کنند.نیاز به فضا
ماشین‌های مجازی به آسانی در محیط مجازی حرکت کرده و حتی از یک سرور فیزیکی به دیگری انتقال پیدا می‌کنند.مهاجرت از یک سرور فیزیکی به دیگری مشکل و پیچیده است.پیاده‌سازی و مهاجرت
به‌دلیل به اشتراک‌گذاری منابع سخت‌افزاری در محیط چندکاربره، عملکرد ماشین‌های مجازی کمتر کارآمد است.با توجه به عدم اشتراک‌گذاری منابع با دیگر کاربران، عملکرد سرورهای فیزیکی قوی‌تر و کارآمدتر است.عملکرد
در محیط سرور مجازی، امنیت از طریق هایپرووایزر به‌صورت مرکزی تنظیم می‌شود.برای هر سرور فیزیکی باید سیستم‌های امنیتی براساس منابع و نوع داده‌ها تنظیم شود.امنیت
کنترل کمتر بر روی سرور میزبان و برنامه‌های اجرا شده بر روی آن.دسترسی ۲۴/۷ و کنترل کامل بر روی سرور فیزیکی و برنامه‌ها وجود دارد.کنترل
با ماشین‌های مجازی، می‌توانید با یک کلیک از طریق اتوماسیون منابع را ارتقاء یا کاهش دهید.ارتقاء یک سرور فیزیکی ممکن است زمانبر باشد و نیاز به خرید و نصب سخت‌افزار فیزیکی داشته باشد.مقیاس‌پذیری

در نهایت، با درنظرگرفتن تفاوت سرور مجازی و سرور فیزیکی، تصمیم‌گیری براساس نیازها و اهداف خاص سازمان، بسیار مهم است تا بهترین راه‌حل را برای محیط خود انتخاب کنید.

تفاوت سرور مجازی و سرور فیزیکی

بررسی تخصصی مزایا و معایب سرور فیزیکی و سرور مجازی

مزایا سرورهای فیزیکی

عملکرد قدرتمند: سرورهای فیزیکی به یک مشتری اختصاص داده شده و با دیگر کاربران، پردازنده یا سایر اجزا را به اشتراک نمی‌گذارند بنابراین عملکرد بهتری ارائه می‌دهند. با سرورهای فیزیکی، حتی در ساعات پیک تاخیری تجربه نخواهید کرد.

قابل تنظیم: سرورهای فیزیکی قابلیت تنظیم کامل به‌منظور تأمین نیازهای منحصر به‌فرد کسب‌وکار شما را دارند.

انتخاب مکان: بسته به نیازها و ترجیحات کسب‌وکار شما، سرورهای فیزیکی می‌توانند در محل یا در یک مرکز همکاری که توسط یک شخص ثالث اداره می‌شود، قرار گیرند.

معایب سرورهای فیزیکی

هزینه‌بر: اجرا و نگهداری یک سرور فیزیکی به‌دلیل منابع و اجزا مختلف مرتبط با آن، گران است.

نیاز به تیم IT اختصاصی: یک سرور فیزیکی به نظارت و مدیریت مداوم نیاز دارد که نیازمندی به یک تیم IT اختصاصی را ایجاد می‌کند.

مشکل در مقیاس‌پذیری: هنگامی که حداکثر ظرفیت ذخیره‌سازی به حداکثر می‌رسد، گسترش یک سرور فیزیکی بدون خرید سخت‌افزار جدید ممکن است دشوار باشد. علاوه‌براین، تیم IT باید فرآیند خسته‌کننده نصب و پیکربندی سرور فیزیکی را تکرار کند.

مزایای سرور مجازی

کارآمدی هزینه: یکی از مزایای اصلی نصب سرور مجازی، کاهش هزینه‌های اولیه است. پس از نصب و پیکربندی ماشین میزبان، نیازی به خرید سخت‌افزار فیزیکی اضافی ندارید و این باعث کاهش چشمگیر هزینه‌ها می‌شود.

مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری: با ماشین‌های مجازی، امکان مقیاس‌پذیری به‌صورت تقاضا فراهم می‌شود؛ به این معنا که به‌راحتی می‌توانید براساس نیازهای کسب‌وکار خود به‌طور بی‌دردسر محیط خود را گسترش یا کاهش دهید. حتی هنگامی که محیط مجازی خود را گسترش می‌دهید، به‌طورمعمول نیازی به خرید سخت‌افزار فیزیکی اضافی ندارید.

مدیریت آسان: با استفاده مستقیم از منابع ماشین مجازی، امکان نصب و اجرای سریع ممکن می‌شود. حتی ارتقاء‌ها و تعمیرات سخت‌افزار نیز به‌دلیل قابلیت مهاجرت بار از ماشین‌های مجازی به سایت پشتیبان، بسیار ساده‌تر است. این موضوع نیز به حداقل‌رساندن زمان انقطاع کمک می‌کند.

معایب سرور مجازی

عملکرد ناپایدار: به‌دلیل اینکه چندین ماشین مجازی به‌صورت غیرمستقیم به منابع سخت‌افزاری دسترسی دارند، ممکن است عملکرد ناکارآمدی ایجاد شود.

مشکلات سازگاری: برخی از برنامه‌های زیرساخت IT شما ممکن است از راه‌حل‌های مجازی پشتیبانی نکنند. این ممکن است منجر به ناسازگاری برنامه‌ها شود و نیازمند کمک از تامین‌کنندگان شخص ثالث یا یک راه‌حل ترکیبی باشد.

کمبود اختیارات: به‌دلیل اینکه سرورهای مجازی یک پلتفرم چندکاربره هستند، اختیارات شما بر روی سرور فیزیکی و همچنین برنامه‌های اجرایی بر روی آنها کمتر است.

تبدیل سرور فیزیکی به مجازی

آیا میتوان سرور فیزیکی را به سرور مجازی تبدیل کرد؟

بله، تبدیل سرور فیزیکی به مجازی یک فرآیند استراتژیک است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا از قدرت و انعطاف بیشتر سرورها بهره‌مند شوند. با این روش، به بهینه‌ترین شکل از منابع موجود استفاده می‌شود و همچنین هزینه‌های مرتبط با عملیات و سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. این گام مهم، علاوه بر بهبود عملکرد، باعث افزایش کارایی و انعطاف‌پذیری سازمان می‌شود. در زیر، روش‌های مختلف برای انجام این تبدیل را بررسی می‌کنیم:

مجازی‌سازی براساس هایپروایزر

 • این روش از نرم‌افزارهای هایپروایزر مانند VMware ESXi، Microsoft Hyper-V  و KVMاستفاده می‌کند؛ که برای یادگیری مجازی سازی از طریق VMware ESXI میتوانید مقاله ((مجازی سازی سرور با vmware چگونه است؟ )) را مطالعه کنید .
 • هایپروایزر به‌عنوان واسطه‌ای بین سخت‌افزار سرور فیزیکی و سیستم‌عامل سرورهای مجازی عمل می‌کند
 • این روش امکان ایجاد چندین ماشین مجازی روی یک سرور فیزیکی را فراهم می‌کند.

مجازی‌سازی براساس کانتینر

 • از فناوری‌هایی مانند Docker برای اجرای کانتینرها استفاده می‌شود
 • کانتینرها به برنامه‌ها این امکان را می‌دهند که در محیط جداگانه و ایزوله از سایر برنامه‌ها اجرا شوند
 • با استفاده از کانتینرها، می‌توان چندین برنامه را روی یک سرور فیزیکی اجرا کرد و منابع سخت‌افزاری را به اشتراک گذاشت.

انتقال فیزیکی به مجازی (P2V)

 • این روش به تبدیل یک سرور فیزیکی موجود به یک سرور مجازی می‌پردازد
 • از ابزارهای مهاجرت فیزیکی به مجازی برای انجام این عملیات استفاده می‌شود
 • محتوای سرور فیزیکی از جمله سیستم‌عامل، برنامه‌ها و داده‌ها به یک ماشین مجازی منتقل می‌شود.

مجازی‌سازی براساس ابر

 • از سرویس‌های ابری مانند  Amazon Web Services (AWS)، Microsoft Azure  و Google Cloud  برای ایجاد سرورهای مجازی استفاده می‌شود
 • سرورهای فیزیکی در مراکز داده ابری قرار دارند و با استفاده از نرم‌افزارها و پلتفرم‌های مجازی‌سازی، سرورهای مجازی ایجاد می‌شوند.
 • شرکت‌ها می‌توانند به اشتراک‌گذاری منابع سخت‌افزاری و سرورها را در این محیط‌ها به‌صورت اشتراکی انجام دهند.

هر روش مزایا و محدودیت‌های خود را دارد و انتخاب بهترین روش بستگی به نیازها و الزامات سازمان دارد. قبل از اقدام به تبدیل، بررسی دقیق نیازها و انجام استراتژی مناسب برای مجازی‌سازی توصیه می‌شود. همچنین، ایجاد نسخه پشتیبان از داده‌ها و تنظیمات قبل از تغییرات، امری ضروری و لازم است.

جمع‌بندی

در پایان، با وجود تفاوت سرور مجازی و سرور فیزیکی بایکدیگر، انتخاب براساس نیازها، منابع مالی و سطح تکنولوژی کسب‌وکار شما صورت می‌گیرد. هرکدام از این گزینه‌ها مزایا و معایبی دارند که بادقت و بررسی دقیق، می‌توانید تصمیم مناسبی برای شرکت خود بگیرید. برای راهنمایی دقیق‌تر و انتخاب بهینه، خرید سرور فیزیکی و سرور hp، مشاوره با کارشناسان فروش را توصیه می‌کنیم.

 

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه