اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

تفاوت بین مموری و استوریج

تفاوت بین مموری و استوریج

گاهی اوقات می بینیم که بسیاری از افرادی که قصد خرید سرور HP را دارند ، مموری و استوریج را یکسان در نظر می گیرند. اگر در مورد تفاوت بین مموری و استوریج در سرورها دچار تردید هستید، این مقاله می تواند به شما در درک تفاوت بین مموری و استوریج کمک کند.

 

مموری (حافظه)

اصطلاح “مموری یا حافظه” به مؤلفه ای در سرور و رایانه اشاره دارد که امکان دسترسی کوتاه مدت به داده ها را فراهم می کند. ممکن است این جزء را به عنوان DRAM یا حافظه با دسترسی تصادفی پویا بشناسید. مموری ها از رجیسترها تشکیل شده اند. مموری به مکان داده های کوتاه مدت اشاره دارد. هر رجیستر در مموری یک مکان ذخیره سازی است. مکان ذخیره سازی به عنوان مکان حافظه نیز شناخته می شود. مکان های حافظه با استفاده از آدرس شناسایی می شوند. ظرفیت عبارت است از تعداد کل بیت هایی که یک حافظه می تواند ذخیره کند. سرور با دسترسی به داده های ذخیره شده در حافظه کوتاه مدت خود، عملیات بسیاری را انجام می دهد. برخی از نمونه‌های این عملیات شامل ویرایش یک سند، بارگیری برنامه‌ها و مرور اینترنت است. سرعت و عملکرد سیستم به مقدار رم سرور نصب شده بر روی آن سرور بستگی دارد. در مقاله ی تفاوت رم سرور با رم دسکتاپ ، تفاوت این دو را برشمردیم.

حافظه ها سه نوع هستند:

 1. حافظه اولیه
 2. حافظه ثانویه
 3. حافظه کش

انواع حافظه

استوریج (ذخیره ساز)

در حالی که حافظه به مکان داده های کوتاه مدت اشاره دارد، استوریج به شما امکان می دهد تا داده ها را به صورت طولانی مدت ذخیره کرده و به آنها دسترسی داشته باشید این داده ها در درایوهای ذخیره سازی ثابت می مانند و هیچ چیز تغییر نمی کند: همه چیز به حافظه اصلی کشیده می شود. معمولاً ذخیره سازی به شکل درایو حالت جامد یا هارد دیسک ارائه می شود. Storage برنامه ها، سیستم عامل و فایل ها را برای مدت نامحدودی در خود جای می دهد. سرورها باید اطلاعات را بنویسند و آن‌ها را از سیستم ذخیره‌سازی بخوانند، بنابراین سرعت ذخیره‌سازی تعیین می‌کند که سیستم با چه سرعتی می‌تواند راه‌اندازی شود، بارگیری کند و به آنچه ذخیره کرده‌اید دسترسی داشته باشد.

 

انواع درایوهای ذخیره سازی شامل موارد زیر می باشند:

 1. HDD
 2. SDD
 3. Card SD
 4. CD، DVD و غیره

پیشتر به در مقاله ای به تفاوت بین SSD و HDD اشاره نمودیم.

اگر بخواهیم تمثیلی برای نحوه ی عملکرد مموری داشته باشیم ، مثال دم دستی میز و کابینت بهترین نمونه است. فرض کنید که یک میز و یک کابینت دارید، میز نشان دهنده رم سرور است. مواردی که باید فوراً از آنها استفاده کنید برای دسترسی آسان روی میز قرار می گیرند. با این حال، به دلیل محدودیت های اندازه، نمی توان چیزهای زیادی را روی میز نگه داشت. در حالی که میز نشان دهنده ی حافظه ی سرور است، کابینت نشان دهنده ی فضای ذخیره سازی سرور می باشد. این کابینت مواردی را که باید ذخیره شوند اما لزوماً برای دسترسی فوری مورد نیاز نیستند را در خود جای می دهد. اندازه کابینت به این معناست که می تواند تعداد زیادی چیز را در خود جای دهد.

اگر قصد خرید حافظه برای سرور خود را دارید باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیری و راهنمای خرید رم سرور را مطالعه کنید.

 

یک تمایز مهم بین مموری و استوریج این است که اطلاعات موجود در مموری به هنگام خاموش شدن سرور یا کامپیوتر پاک می شود. در صورتی که هر چند بار که همان سرور یا کامپیوتر را خاموش کنید، فضای ذخیره سازی (استوریج) دست نخورده باقی می ماند. بنابراین در مثال میز و کابینت هر فایلی که هنگام خروج از دفتر روی میز باقی بماند دور ریخته خواهد شد در حالی که هر آن چیزی که در کابینت باشد، باقی خواهد ماند. درایو های SSD و HDD و درایوهای فلش USB مثال هایی از این دست هستند.

 

نحوه ی عملکرد مموری، استوریج و CPU

تفاوت اصلی بین مموری سرور و کامپیوتر با استوریج در این است که مموری داده ها را برای دسترسی فوری ذخیره می کند. عملیات لحظه به لحظه مموری با استفاده از دسترسی کوتاه مدت به داده هایی از قبیل بارگیری برنامه ها، مرور وب، یا ویرایش یک صفحه گسترده انجام می شود. مموری یک ذخیره ساز فرار است، به این معنی که وقتی سرور یا کامپیوتر خاموش شود با ناپدید شدن داده ها مواجه می شویم.

فضای ذخیره سازی (اعم از هارد دیسک یا درایو حالت جامد) داده ها را برای دسترسی دائم به مدت طولانی ذخیره می کند. چنین مؤلفه ای به فایل ها، برنامه ها و سیستم عامل دسترسی پیدا کرده و ذخیره می کند. از درایوهایی چون SSD و HDD به عنوان ذخیره سازهایی غیر فرار یاد می شود، به این معنا که حتی اگر سرور به طور اتفاقی خاموش شود، باز هم داده ها ذخیره خواهند شد.

این سه جزء با هم کار می کنند تا برنامه و فایل مورد نظر را نمایش داده و تغییرات اعمال شده را ثبت کنند.

 1. درایوهای ذخیره ساز به طور دائم برنامه ها و فایل ها را ذخیره می کند.
 2. هنگامی که داده ای فراخوانی می شود، مثلا وقتی که یک فایل را باز می کنید، پردازنده به درایوهای ذخیره ساز(مثل هارد سرور HDD و SSD) دسترسی پیدا می کند و داده هایی که در مدت زمان طولانی ذخیره شده اند (فایل های ذخیره شده) را برای دسترسی کوتاه مدت به مموری منتقل می کند.
 3. وقتی که کار را بر روی یک فایل ادامه می دهید یا اگر به برنامه دیگری مانند ایمیل سوئیچ می کنید، پردازنده برای نخستین بار به داده هایی که شما فراخوانی کرده اید یا از محل ذخیره ساز یا پس از آنکه از درایو ذخیره ساز منتقل شد از مموری دسترسی پیدا می کند تا آنچه را که فراخوانده اید را به شما نشان دهد.

چگونگی دسترسی به داده‌ها ، سرعت مموری و درایو ذخیره‌ساز نقش مهمی در سرعت پردازنده سرور برای تبدیل داده‌ها به انواع دیگر داده و قابل استفاده کردن آن‌ها ایفا می کند. از آنجایی که مموری و اجزای ذخیره‌ساز کندتر ممکن است باعث محدودیت در انتقال داده‌ها شوند، بهتر است به ارتقای این دو جزء فکر کنید. اگر سیستم شما نسبت به زمانی که برای اولین بار آن را خریدید ، کند به نظر می رسد، توصیه می کنیم که حافظه، فضای ذخیره سازی یا هر دو را برای افزایش عملکرد بهینه ارتقا دهید.

نحوه ی عملکرد مموری، استوریج و CPU

جمع بندی

برای جمع بندی بیاییم نگاهی کلی به تفاوت بین مموری و استوریج بیندازیم:

 

مموریاستوریج
مموری یک قطعه الکترونیکی است که قادر است داده ها و اطلاعات را به صورت موقت ذخیره کند.استوریج به دستگاه های ذخیره سازی فیزیکی اشاره دارد.
ذخیره سازی داده ها بصورت موقت انجام می گیرد.داده ها هم به صورت موقت و هم بصورت دائم ذخیره می شوند.
مموری سریعتر از استوریج است.استوریج کندتر از مموری است
مموری می تواند فورا به داده ها و اطلاعات دسترسی داشته باشد.استوریج نمی تواند به سرعت مموری به داده ها دسترسی پیدا کند یا آنها را تغییر دهد.
مجموعه ای از تراشه های کامپیوتری نصب شده در ماژول های حافظه است.فناوری است که از اجزای اصلی یک سرور یا کامپیوتر تشکیل شده است.
به هنگام قطعی برق ، داده ها از بین می روند.هیچ داده ای از بین نمی رود
ماژول مموری نسبت به استوریج گران تر است.دستگاه های ذخیره ساز ارزان تر هستند
اندازه کوچکتری دارد و به GB می رسد.اندازه آن بسیار بزرگتر از مموری است و به TB می رسد.
هنگامی که داده ها برای مدت کوتاهی ذخیره می شوند استفاده می شود.زمانی استفاده می شود که داده ها برای مدت طولانی ذخیره شوند.

تفاوت های مموری و استوریج

 

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه