اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

بهترین نرم افزارهای کنترل دمای CPU در سال 2023

جدول محتوا

آیا متوجه گرمای بیش از حد سرور یا کامپیوتر خود شده اید؟ آیا تاکنون متوجه کاهش سرعت یا از کار افتادن سیستم خود بر اثر گرم شدن بیش از حد سی پی یو شده اید؟ در ادامه با ما همراه باشید تا راهکار موثری را برای کنترل دمای CPU به شما معرفی گنیم.

همه کامپیوترها و سرورهای شبکه گرما منتشر می‌کنند، اما محدودیتی برای میزان گرمایی که سرور می‌تواند قبل از آسیب به سخت‌افزار تحمل کند، وجود دارد. نرم افزارهای کنترل کننده ی دمای CPU به شما امکان می دهند دمای CPU را از یک مکان نظارت کنید. نظارت بر دما به شما این امکان را می‌دهد تا تشخیص دهید که چه زمانی دستگاه‌های سخت‌افزاری بیش از حد داغ می‌شوند و به شما فرصتی می‌دهد تا قبل از وارد شدن هر گونه آسیب به دستگاه، مشکل را برطرف کنید – که برای عیب‌یابی شبکه بسیار مهم است.

ابزار کنترل دمای CPU چیست؟

نمایشگرهای دمای CPU ابزارهای نرم افزاری برای بررسی دمای CPU، ولتاژ، سرعت فن، باتری و … هستند. جمع آوری اطلاعات از حسگرهای موجود در این اجزا می تواند به جلوگیری از آسیب به CPU کمک کند.

این ابزارها دارای ویژگی های بسیار مفیدی از قبیل موارد زیر هستند:

 • فعال سازی سطوح بالای سفارشی سازی
 • ارائه اطلاعات دقیق در مورد سخت افزار کامپیوتر
 • ارائه دمای CPU بصورت Real-time
 • امکان بررسی پهنای باند و استفاده از آن

 

چه افرادی به نرم افزار کنترل دمای CPU نیاز دارند؟

کاربران سرور

افرادی که با سرور فیزیکی سر و کار دارند می دانند که باید ساعت ها به سرور خود دسترسی داشته باشند این دسترسی تمام وقت، منجر به این می شود که سرور در مقایسه با کامپیوترهای معمولی داغ تر شوند. همچنین سرورها ممکن است با ویروس های آلوده کننده ی فایل و سیستم مواجه شوند. مواردی همچون اینترنت، شبکه اپلیکیشن ها و بدافزارهایی مانند Rootkit و Backdoor می توانند دمای CPU را افزایش دهند.

 

گیمرها

این افراد از بازی های ویدئویی سنگین و با کیفیت بالا استفاده می کنند که به کامپیوترهای با کارایی بالا نیاز دارند. بنابراین، هنگام بازی های ویدیویی، احتمال افزایش دما وجود دارد. همچنین، گیمرها برخی از قطعات را جایگزین می کنند تا سیستم خود را قدرتمندتر کنند و کامپیوتر یا لپتاپ خود را اورکلاک کنند تا بازی های آنلاین را روان تر اجرا کنند، که این کار می تواند دمای CPU  را افزایش دهد.

 

طراحان گرافیک

طراحان گرافیک نیز مانند گیمرها برای تکمیل فرآیند طراحی به کامپیوترهایی با کارایی بالا نیاز دارند.

 

مزایای استفاده از نرم افزارهای کنترل دمای CPU چیست؟

نرم افزارهای کنترل دمای CPU به افزایش عملکرد کامپیوتر و سرور کمک می کنند.

افزایش حرارت CPU بر عملکرد کامپیوتر و سرور تاثیر می گذارد و باعث کاهش بهره وری در کار می شود. بنابراین، استفاده از نرم افزارهای کنترل دمای CPU به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که سرور با سرعت مدنظر کار می کند.

از آسیب کامپیوتر و سرور در اثر گرما جلوگیری می کند

گرمای بیش از حد سرور می تواند باعث آسیب جدی به پردازنده و اجزای آن شود. در نتیجه، نقص شروع می شود و سیستم به طور ناگهانی خاموش می شود. برنامه های نمایش دمای CPU می توانند این دما را تشخیص دهند و به شما این امکان را می دهند تا اقدامات پیشگیرانه را به سرعت انجام داده تا از آسیب احتمالی جلوگیری کنید.

نرم افزار های مانیتورینگ دمای سی پی یو عمر کامپیوتر یا سرور را افزایش می دهد

فرض کنید می توانید از نمایشگرهای دمای CPU استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که CPU سرور یا سیستم در برابر گرمای زیاد، رطوبت و سایر عوامل مضر محافظت می شود. در این صورت عمر سیستم خود را افزایش می دهید.

باعث افزایش اطمینان عملکرد و قابلیت دیتا سنتر می شود

شرایط محیطی بهینه مانند دما، برق، رطوبت و غیره برای سرور برای دستیابی به زمان بهینه و قابلیت اطمینان در یک دیتاسنتر ضروری است. بنابراین، باید اتاق های سرور خود را با استفاده از سنسورهای داخلی و خارجی نظارت کنید.

مانیتورهای بار و دمای CPU  از داغ شدن بیش از حد دستگاه جلوگیری می کند

 

معرفی بهترین نرم افزارهای نظارت بر دمای CPU در سال 2023

حال بیاییم نگاهی به 26 مورد از بهترین نرم افزارهای نظارت بر دمای CPU بیندازیم تا از طریق آن بتوانید عملکرد، طول عمر و قابلیت اطمینان را در تنظیم دمای CPU کامپیوتر و سرور خود به حداکثر برسانید.

1. SolarWinds CPU Load Monitor

SolarWinds CPU Load Monitor  بخشی از مجموعه Engineer’s Toolset است که مجموعه ای از بیش از 60 ابزار نظارت و مدیریت کل سیستم را شامل می شود. شبکه های تجاری، در معرض بسیاری از ویروس ها هستند که می تواند ترافیک و بار CPU را در روترها افزایش دهد. CPU Load Monitor می‌تواند عملکرد دستگاه‌های شبکه را ردیابی کرده و اطمینان حاصل کند که سخت‌افزار آنها بیش از حد بارگذاری نمی‌شود. فعالیت بیش از حد سرور می تواند منجر به دمای بالای CPU و ایجاد هشدارهایی در این مانیتور دمایی شود. SolarWinds CPU Load Monitor بهترین گزینه برای نظارت و ترسیم بارها به طور همزمان در چندین روتر می باشد. این نرم افزار را می توانید بصورت آزمایشی در مدت 14 روز رایگان استفاده نمایید.

SolarWinds CPU Load Monitor  تنها برای یک دستگاه طراحی نشده است و می تواند بار CPU را در همه ی دستگاه های موجود در شبکه نظارت کند. این ابزار شامل یک سرویس کشف خودکار است که پارامترهای ابزار نظارت را برای هر دستگاه تنظیم می کند.

دستگاه های شبکه به ندرت مکانیسم هایی برای اندازه گیری دما دارند. بنابراین اندازه‌گیری دما در سوییچ‌ها یا روترها چندان مشاهده نمی شود اما اگر که این دستگاه‌ها بیش از حد کار کنند ، گرمای زیادی در عناصر الکترونیکی نظیر CPU  و رابط‌ها که در هنگام بارگذاری بیش از حد ایجاد می شود. CPU Load Monitor  دمای این اجزا را اندازه گیری می کند و فعالیت آنها را به صورت زنده در داشبورد Engineer’s Toolset ردیابی می کند.

این نرم افزار به طور خودکار سطوح آستانه را در تمام وضعیت های عملکردی ردیابی و تنظیم می کند. این نرم افزار را می توان به صورت دستی تنظیم نمود. هنگام عبور از یک آستانه CPU Load Monitor  هشدار می دهد. این هشدار روی داشبورد نشان داده می شود و بصورت ایمیل یا پیامک برای پرسنل کلیدی ارسال می شود. این امکانات به این معناست که تکنسین ها مجبور نیستند همیشه به پنل نگاه کنند تا علائم گرمای بیش از حد در آن ظاهر شود. سطوح آستانه باید به گونه ای تنظیم شود که اخطار به کارکنان، زمان کافی را برای انجام اقدامات پیشگیرانه قبل از بروز هر گونه آسیب فیزیکی یا نقص عملکرد فراهم کند.

CPU Load Monitor  برای مدیریت شبکه های بزرگ گزینه ی بسیار مناسبی است. اگرچه مدیران با هر اندازه در شبکه ها باید مراقب استفاده از CPU همه روترها و سوئیچ ها باشند، اما زمانی که دستگاه های زیادی برای نظارت دارید، انجام این کار به صورت دستی غیرممکن می شود.

SolarWinds CPU Load نرم افزار Monitor

ویژگی های SolarWinds CPU Load Monitor

 • SolarWinds CPU Load Monitor به شما امکان می دهد تا آستانه های هشدار را به طور مستقل برای هر دستگاه تنظیم کنید.
 • به شما امکان می دهد بار چندین روتر سیسکو را به طور همزمان کنترل و نمودار کنید.
 • پشتیبانی از IPv6 و SNMP v3.
 • نوار زرد نشان دهنده ی این است که بار به آستانه ی هشدار مشخص شده توسط کاربر رسیده و نوار قرمز نشان دهنده ی سطح بحرانی است.
 • جعبه ابزار Engineer به شما امکان دسترسی به بیش از 60 ابزار مدیریت شبکه را می دهد.
 • جعبه ابزار SolarWinds Engineer یک راه حل جامع مدیریت شبکه است. اگرچه یک ابزار گران قیمت است، اما آپشن های کارآمد عیب یابی شبکه را ارائه می دهد که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

 

2. نرم افزار HWiNFO CPU temperature monitoring

HWiNFO یک نرم افزار نظارت سخت افزاری محبوب است که ویژگی های گسترده ای را برای نظارت بر دما، خوانش سرعت فن، اندازه گیری ولتاژ و سایر داده های حسگر را در زمان واقعی ارائه می دهد که از طیف گسترده ای از قطعات سخت افزاری، از جمله CPU، GPU، مادربرد و دستگاه های ذخیره سازی پشتیبانی می کند و برای نظارت بر سرور مناسب است. HWiNFO  همچنین دارای قابلیت‌های گزارش‌دهی پیشرفته است که به شما امکان می‌دهد گزارش‌های دقیقی را برای تجزیه و تحلیل بدست آورید. این نرم افزار رایگان است و از ویندوز و داس پشتیبانی می کند.

نرم افزار HWiNFO CPU temperature monitoring

ویژگی های HWiNFO

 • پشتیبانی سخت افزاری گسترده: HWiNFO از طیف گسترده ای از قطعات سخت افزاری، از جمله CPU، GPU، مادربرد، دستگاه های ذخیره سازی و غیره پشتیبانی می کند. این نرم افزار نظارت بر دما و خوانش سنسور را برای این اجزا فراهم می کند و اطلاعات دقیقی در مورد سلامت سرور به شما می دهد.
 • رابط حسگر قابل تنظیم: HWiNFO یک رابط قابل تنظیم را ارائه می دهد که در آن می توانید ویجت های حسگر را بر اساس ترجیحات خود ایجاد و سازماندهی کنید. این نرم افزار به شما امکان می دهد بر روی حسگرها و اطلاعات خاصی که بیشتر به شما مربوط می باشند، تمرکز نمایید.
 • گزارش گیری و ثبت پیشرفته: HWiNFO قابلیت های گزارش گیری پیشرفته ای را ارائه می دهد که به شما امکان می دهد گزارش های دقیقی بر اساس داده های دما و سایر خوانش های سنسور ایجاد کنید. همچنین می توانید داده های تاریخی را برای اهداف آنالیز و عیب یابی ثبت کنید.
 • سازگاری با ویندوز: HWiNFO در درجه اول برای سیستم عامل های ویندوز طراحی شده است. این برنامه از نسخه های مختلف ویندوز از جمله ویندوز 10، ویندوز 8 و ویندوز 7 پشتیبانی می کند.
 • رایگان برای استفاده شخصی: HWiNFO برای استفاده شخصی و غیر تجاری رایگان است، و آن را برای افراد و تنظیمات سرور در مقیاس کوچک در دسترس قرار می دهد.
 • داده‌های دقیق حسگر: HWiNFO داده‌های حسگر زیادی را ارائه می‌دهد، از جمله خوانش دما، سرعت فن، ولتاژ و موارد دیگر. این یک نمای کلی از سلامت سخت افزار سرور ارائه می دهد و به شما امکان می دهد مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و اقدامات مناسب را انجام دهید.
 • HWiNFO    به روز رسانی برنامه را به طور منظم منتشر می کند.

HWiNFO  برای استفاده خانگی رایگان در نظر گرفته شده است. نسخه های پولی برای مشاغل کوچک طراحی شده اند. شرکت های متوسط   و بزرگ بهتر است به دنبال یک بسته نظارتی سیستم ترکیبی برای شبکه ها، سرورها و برنامه ها باشند.

ابزار HWiNFO32 برای ویندوز 32 بیتی و HWiNFO64 برای ویندوز 64 بیتی در دسترس است. می توانید برنامه را به صورت رایگان دانلود کنید.

هر دو نرم افزارOpen Hardware Monitor  و HWiNFO به عنوان گزینه های نرم افزاری معتبر برای نظارت بر دمای سرور در نظر گرفته می شوند. این نرم افزارها ویژگی های ارزشمندی چون پشتیبانی سخت افزاری گسترده و گزینه های سفارشی سازی را متناسب با نیازهای خاص شما ارائه می دهند. هنگام انتخاب نرم افزار مانیتورینگ دمای قطعات سرور به نیازها، سازگاری سخت افزار و سیستم عامل ترجیحی خود توجه داشته باشید.

 

3. نرم افزار نظارت بر دمای سی پی یوCPUID HWMonitor

CPUID HWMonitor یکی از بهترین و پیشرفته ترین نرم افزارهای کنترل دمای CPU است که دمای فعلی مادربرد، کارت گرافیک، CPU و هارد دیسک را نشان می دهد. اما این تنها وظیفه ی این نرم افزار نیست و حتی می تواند بارهای CPU  را بصورت real time نمایش دهد. با این حال، این ابزار کمی پیشرفته است و درک گزارشات آن بسیار پیچیده است. بنابراین، اگر دانش فنی در مورد نحوه عملکرد سیستم دارید، HWMonitor  ممکن است بهترین انتخاب برای شما باشد. این دستگاه با تراشه های حسگر از جمله سری ITE IT87 و آی سی های Winbond سازگار است. نقطه ضعف این سیستم در مقایسه با سرویس های دیگر در این لیست در این است که دستگاه های شبکه را نظارت نمی کند.

همچنین یک نسخه توسعه یافته از HWMonitor به نام HWMonitor PRO وجود دارد که برای 10 اتصال از راه دور 22.10 دلار (17.08 پوند) یا برای حداکثر 20 اتصال از راه دور 38.71 دلار (29.92 پوند) هزینه دارد. HWMonitor Pro نظارت از راه دور، تولید نمودار و رابط کاربری بهبود یافته را اضافه می کند. سرویس رایگان این نرم افزار گزینه خوبی برای مشاغل بسیار کوچک است در صورتی که سازمان‌های بزرگ‌تر بهتر است از یک مانیتور سیستم که شامل نظارت CPU همراه با نظارت بر سرور و شبکه باشد، استفاده کنند.

نرم افزار نظارت بر دمای سی پی یوCPUID HWMonitor

ویژگی های CPUID HWMonitor

 • HWMonitor Pro کنترل از راه دور را فعال می کند و به شما کمک می کند حسگرهای یک یا چند کامپیوتر یا دستگاه Android  را از طریق یک اتصال ساده TCP/IP از راه دور نظارت کنید.
 • نمودارهایی از دمای اجزا در طول زمان ارائه می دهد که می توانید این نمودارها را برای عیب یابی ذخیره، بارگیری و مقایسه کنید.
 • می توانید تگ های حسگر را به صورت دستی ویرایش کنید.
 • این نرم افزار مانیتور دمای CPU دارای یک فایروال است که می تواند دسترسی به پورت های اعلام نشده را تشخیص دهد.
 • نمودار گزارش را به عنوان یک فایل بیت مپ ایجاد می نماید.
 • این ابزار نظارت بر دمای کامپیوتر، رابط کاربری را با تگ های حسگر قابل ویرایش بهبود بخشیده است.
 • می تواند میزان استفاده و پهنای باند پردازنده را بررسی کند.
 • هر سنسور را با ولتاژ، فن و دما شناسایی می کند.
 • سیستم را بررسی می کند تا از به روز رسانی درایور و BIOS مطلع شوید.

نرم افزار HWMonitor برای ویندوز در دو نسخه 32 بیتی و 64 بیتی نصب شده و قابل حمل موجود می باشد. این برنامه مانیتورینگ سخت افزاری می تواند سنسورهای اصلی کامپیوتر  یا سرور یعنی ولتاژ، دما و سرعت فن را نمایش دهد.

4. AIDA64 Extreme Edition

AIDA64 که قبلا با نام EVEREST شناخته می‌شد، نرم افزار جامع عیب یابی و مانیتورینگ سیستم است که نظارت بر دما را به عنوان یکی از ویژگی های خود شامل می شود. این نرم افزار اطلاعات دقیقی در مورد قطعات سخت افزاری از جمله دما، ولتاژ و سرعت فن ارائه می دهد. AIDA64 از بیش از 250 نوع حسگر مختلف پشتیبانی می کند . از آنجایی که AIDA از سوئیچ های خط فرمان استفاده می کند، می تواند با ایجاد مجموعه ها، شبکه را برای پردازش های آینده، مانند پایگاه داده SQL آماده نماید. تغییرات بین زمان های بررسی شبکه را می توان در یک مدیر تغییر تعبیه کرد. به گونه ای که تغییرات در فواصل زمانی یکسان انجام شود.

این برنامه می تواند در مواقعی که رویدادهای ناخواسته رخ می دهد، فوراً به مدیر شبکه اطلاع دهد و همچنین نظارت و بررسی از راه دور را ارائه دهد. همچنین AIDA64 با تمامی نسخه های ویندوز 32 و 64 بیتی سازگار است و حتی از ویندوز 10 و ویندوز سرور 2016 نیز پشتیبانی می کند.

رابط کاربری ساده با SensorPanel  می باشد که در آن می توانید یک پنل سفارشی برای نظارت بر داده های دما و سایر اطلاعات بسازید.

AIDA64 Extreme Edition نرم افزار

ویژگی های AIDA64 Extreme Edition

 • پشتیبانی گسترده سخت افزاری از CPU، GPU، مادربرد و غیره
 • هشدارها و اعلان های قابل تنظیم
 • گزارش دقیق و قابلیت ثبت گزارش
 • سازگاری با سیستم عامل های ویندوز
 • AIDA64 Extreme اطلاعات دقیقی در مورد ولتاژ، دما و سرعت فن ارائه می دهد.
 • از نمایشگرهای خارجی پشتیبانی می کند که به شما کمک می کند داده های حیاتی سیستم را در دستگاه های مختلف LCD / VFD مشاهده کنید.

 

5. AIDA64 Engineer Edition

AIDA64 Engineer یک نرم افزار حرفه ای برای متخصصان IT است که اطلاعات دقیقی در مورد سخت افزار سیستم و نرم افزارهای نصب شده ارائه می دهد و به کاربران در تشخیص مشکلات و تعیین معیارها کمک می کند. ارائه عملکرد برای هر دو ایستگاه کاری و سرور.

نرم افزار AIDA64 Engineer Edition

ویژگی های AIDA64 Engineer Edition

در اینجا ویژگی های AIDA64 Engineer Edition آورده شده است:

 • پشتیبانی از حافظه چند رشته ای و کش برای تحلیل پهنای باند RAM سیستم.
 • این ابزار بیش از 50 صفحه اطلاعات مربوط به برنامه های نصب شده، مجوزهای نرم افزار و … را ارائه می دهد.
 • مهندسان AIDA64 می توانند داده ها را روی دستگاه هایی مانند LCD یا VFD (درایو فرکانس متغیر) نمایش دهند.
 • دارای پنلی است که با نمودارهای مختلف و تصاویر سفارشی مربوط به داده های حسگر قابل استفاده است.
 • جزئیات داخلی کامپیوتر را بدون نیاز به باز کردن آن ارائه می کند.

6. AIDA64 Network Audit Edition

AIDA64 Network Audit ابزاری بسیار کاربردی، فشرده و کامل است که می تواند موجودی و اطلاعات بسیار دقیقی را از سخت افزار و نرم افزار کاربرانی که سیستم عامل ویندوز دارند و به شبکه متصل هستند جمع آوری کند.

از آنجایی که این نرم‌افزار از سوئیچ‌های خط فرمان پشتیبانی می‌کند، ایجاد موجودی می‌تواند کاملاً خودکار انجام شود و گزارش‌های جمع‌آوری‌شده از رایانه‌های شخصی شبکه می‌توانند در قالب‌های مختلف و پایگاه داده قالب‌بندی شوند. SQL ذخیره شد. تغییرات بین عکس های گرفته شده توسط این نرم افزار از آمار و بازرسی های شبکه در زمان های مختلف و مقایسه آنها می تواند به مدیریت تغییرات کمک کند.

نرم افزار AIDA64 Network Audit با نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی همه ویندوزها از جمله ویندوز 10 و ویندوز سرور 2019 سازگار است. این نرم افزار بیش از 50 صفحه اطلاعات در مورد پیکربندی سخت افزار و بیش از 50 صفحه جزئیات برنامه های نصب شده را ارائه می دهد. مجوزهای نرم افزار، برنامه های امنیتی، تنظیمات ویندوز و غیره. به عنوان مثال، به شما امکان می دهد بدانید چه تعداد از کاربران از ویندوز 10، 8.1، 7 و یا یا تغییری در پردازنده و سخت افزار آنها وجود دارد.

همچنین، حسابرسی شبکه AIDA64 به مدیران کمک می کند تا به راحتی اطلاعات سخت افزاری و نرم افزاری دقیق و کامل را از تمامی سیستم های شرکت خود بازیابی کرده و تغییرات را پیگیری کنند.

نرم افزار AIDA64 Network Audit Edition

ویژگی های AIDA64 Network Audit Edition

 • اطلاعات سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوترهای متصل به شبکه از طریق اتوماسیون خط فرمان جمع آوری می شود
 • امکان اخطار در صورت تغییر مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری و یا مشکل
 • دقیق ترین قابلیت تشخیص سخت افزار را در کلاس خود دارد
 • امکان تهیه لیستی از فرآیندهای آغاز شده، خدمات، فایل های DLL، برنامه های راه اندازی شده، صفحات وب بازدید شده و …

 

7. AIDA64 Business Edition

AIDA64 Business علاوه بر ارائه اطلاعات دقیق در مورد قطعات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم های شرکت، قادر به مدیریت سیستم ها از راه دور نیز می باشد. همچنین با ارائه آمار دقیق به شرکت ها کمک می کند تا هزینه های IT خود را کاهش دهند. نام قبلی این برنامه EVEREST بود.

نرم افزار AIDA64 Business Edition

ویژگی های AIDA64 Business Edition

 • نمایش اطلاعات دقیق در مورد تمام اجزای سیستم
 • مقایسه سرعت اجزای سیستم خود با تست های انجام شده بر روی این قطعات در حالت ایده آل
 • توانایی درک ضعف و مشکل موجود در سیستم و یکی از اجزای آن با مقایسه آن با حالت استاندارد آن
 • نمایش دمای CPU (بر اساس هسته)
 • نمایش دمای هارد دیسک
 • تست رم  و در صورت وجود مشکل را نشان دادن آن
 • نمایش سرعت چرخش فن CPU
 • نمایش دمای مادربرد
 • بدست آوردن اطلاعات دقیق نرم افزار سیستم
 • بررسی هارد  و وضعیت و گزارش مشکلات احتمالی موجود در آن
 • پشتیبانی از پردازنده های جدید Intel Core i7 و AMD Phenom II
 • امکان بررسی OpenGL 3.0 روی کارت گرافیک
 • پشتیبانی از ساختارهای جدید ویندوز 7 و ویندوز ویستا
 • امکان نظارت بر شبکه و سازگاری با ویندوز سرور 2003 و اس کیو ال سرور 2005

 

8. Open Hardware Monitor

Open Hardware Monitor  یک نرم افزار رایگان و open source است که نظارت بر حسگرهای سخت افزاری مختلف از جمله دمای CPU، GPU و هارد دیسک را بصورت لحظه ای فراهم می کند. این ابزار از تراشه های سخت افزاری رایج پشتیبانی می کند به این معنی که می توان آن را در طیف وسیعی از محیط ها مستقر کرد و می تواند در سیستم عامل های ویندوز و لینوکس استفاده شود.

مثلا این برنامه شما را قادر می سازد تا دمای پردازنده سیستم را در هر زمان با کمک سنسورهای پردازنده های اینتل یا AMD کنترل کنید و در نتیجه عمر اجزای سیستم خود را بهبود ببخشید. این نرم افزار از انواع سخت افزارها پشتیبانی کامل دارد. با اجرای آن بر روی سیستم عامل های ویندوز 32 بیتی و 64 بیتی می توانید اطلاعات جامعی در مورد هارد، کارت گرافیک، پردازنده و … به دست آورید.

این نرم افزار بر روی سیستم های ویندوز با فریم ورک .NET  نسخه 2.0 به بالا و بر روی سیستم های لینوکس با مونو با WinForms قابل اجرا می باشد. کد منبع برنامه در GitHub میزبانی می شود. این کار نصب، باز کردن آرشیو و اجرای فایل exe را آسان تر می کند.

این نرم افزار یک رابط کاربر پسند ارائه می دهد که خوانش دما، سرعت فن، ولتاژ و سایر اطلاعات حیاتی سیستم را نمایش می دهد. همچنین به شما امکان می دهد تا داده های دما را در طول زمان ثبت کنید و گزارش های دقیقی برای تجزیه و تحلیل ایجاد کنید. Open Hardware Monitor بسیار قابل تنظیم است و به شما امکان می دهد هشدارها را برای آستانه دمای بحرانی پیکربندی کنید و نرم افزار را متناسب با نیازهای نظارت سرور خاص خود تنظیم کنید.

نرم افزار Open Hardware Monitor

ویژگی های Open Hardware Monitor

 • پشتیبانی از انواع مینی بار روی کامپیوتر و لپ تاپ
 • سازگار با پردازنده AMD / Intel
 • قابلیت نمایش ولتاژ سرعت کلاک، سرعت فن و دمای قطعات سخت افزاری سیستم
 • نظارت آنی دمای سرور و سلامت سیستم: Open Hardware Monitor نظارت بر حسگرهای سخت افزاری مختلف مثل هارد دیسک از جمله سنسورهای دما را بصورت لحظه ای فراهم می کند. این نرم افزار به طور مداوم خوانش دما و سایر داده های حسگر را نمایش می دهد و به شما امکان می دهد سلامت سرور را پیگیری کنید.
 • اطلاعات مربوط به مادربرد و واحد گرافیک را ارائه می دهد.
 • دمای هارد دیسک SMART را نمایش می دهد.
 • سازگاری با سیستم های عامل: Open Hardware Monitor  با هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس سازگار است و آن را به یک انتخاب همه کاره برای نظارت بر دمای سرور بدون در نظر گرفتن سیستم عامل دلخواه شما تبدیل می کند.
 • پشتیبانی از طیف وسیعی از قطعات سخت افزاری: Open Hardware Monitor از طیف وسیعی از قطعات سخت افزاری، از جمله CPU، GPU، هارد دیسک و غیره پشتیبانی می کند. Open Hardware Monitor در حال حاضر از اکثر تراشه های کنترل کننده سخت افزار پشتیبانی می کند.
 • هشدارها و اعلان های قابل تنظیم : این نرم افزار به شما اجازه می دهد تا هشدارها و اعلان های قابل تنظیم را تنظیم کنید. این ویژگی مخصوصاً زمانی مفید است که بخواهید در صورتی که دمای هر جزء از یک آستانه از پیش تعریف شده فراتر رفت، هشدار داده شود. این به شما کمک می کند تا اقدامات پیشگیرانه ای را برای جلوگیری از گرمای بیش از حد و خرابی های سخت افزاری احتمالی انجام دهید.
 • رابط حسگر قابل تنظیم
 • ویژگی های گزارش گیری و ثبت پیشرفته: Open Hardware Monitor به شما امکان می دهد داده های دما را در طول زمان ثبت کنید و به شما امکان می دهد روندها را تجزیه و تحلیل کنید و مسائل بالقوه را شناسایی کنید. همچنین قابلیت های گزارش دهی را فراهم می کند و شما را قادر می سازد تا بر اساس داده های جمع آوری شده گزارش های دقیقی تولید کنید.
 • رایگان برای استفاده شخصی و غیر تجاری
 • Open source : Open Hardware Monitor  به عنوان یک نرم افزار open source، از جامعه ی فعالی از توسعه دهندگان و کاربران بهره می برد. این بدان معناست که به‌روزرسانی‌ها، رفع اشکال‌ها و ویژگی‌های جدید به‌طور مداوم در جامعه توسعه و به اشتراک گذاشته می‌شوند.

 

9. نرم افزار مانیتورینگ دمای CPU SpeedFan

SpeedFan نرم افزاری محبوب برای نظارت بر دما، سرعت فن و ولتاژ در سرورهای مبتنی بر ویندوز است. که طیف گسترده ای از اطلاعات را در مورد منابع سیستم نمایش می دهد. این ابزار سرعت، ولتاژ، دمای CPU، دمای GPU و غیره را نشان می دهد. همچنین به کاربر امکان کنترل سرعت فن و کاهش نویز را می دهد.

speedfan می تواند ولتاژ، سرعت فن و دما و دسترسی به داده های S.M.A.R.T  را از دیسک های سخت نمایش دهد. SpeedFan از دیسک های SCSI پشتیبانی می کند. SpeedFan همچنین از ویندوز 64 بیتی پشتیبانی می کند.

این ابزار بر روی ویندوز اجرا می شود و کامپیوتری را که روی آن نصب شده است نظارت می کند. استفاده از این سیستم رایگان است و برای استفاده تجاری مناسب نیست.

نرم افزار مانیتورینگ دمای CPU SpeedFanویژگی های SpeedFan

 • مناسب برای کاربران حرفه ای.
 • Speed   Fan می تواند سرعت فن را با دسترسی به سنسورهای دمای دیجیتال تغییر دهد.
 • از اکثر ویندوزها و نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی پشتیبانی می کند.
 • رابط کاربری ساده
 • SpeedFan در حال حاضر از سخت افزارهای جدید پشتیبانی می کند.
 • speedfan یکی از بهترین نرم افزارهای نظارت بر دمای لپ تاپ است که از SCSI (رابط سیستم کامپیوتری کوچک) پشتیبانی می کند.
 • می تواند FSB (Bus Frontside) را روی برخی از سخت افزارها تغییر دهد.
 • SpeedFan می تواند به شما در کاهش نویز کمک کند.
 • این اپلیکیشن یک ابزار مفید برای کاربران حرفه ای و به صورت رایگان است.

معایب

 • برای شبکه های بزرگتر بهینه نشده است
 • فاقد ویژگی های نظارت طولانی مدت است

SpeedFan برای Windows 9x، ME، NT، 2000، 2003، XP، Vista، Windows 7، 2008، Windows 8، Windows 10 و 2012 در دسترس است. می توانید این ابزار را به صورت رایگان دانلود کنید.

 

10.ManageEngine OpManager (برای سرورها و شبکه ها)

ManageEngine OpManager  می تواند عیوب و عملکرد سرورهای فیزیکی و مجازی، کنترل کننده های دامنه، روترها، سوئیچ ها، شبکه های WAN، فایروال ها و سایر زیرساخت های فناوری اطلاعات را نظارت کند. بهترین فایروال سخت افزاری برای مشاغل کوچک را بررسی کنید.

ManageEngine OpManager (برای سرورها و شبکه ها)

ویژگی های ManageEngine OpManager

 • مناسب برای مانیتورینگ شبکه.
 • ManageEngine OpManager نمودارها، هشدارها و گزارش هایی را در مورد عملکرد سرور و سخت افزار شبکه شما ارائه می دهد.
 • اگر یک خطای سخت افزاری پیدا کردید، می توانید عیب یابی از راه دور را با OpManager خودکار کنید.
 • این نرم افزار می تواند بر سخت افزارها مانند سرورها، روترها، فایروال ها، دستگاه های ذخیره سازی و غیره نظارت داشته باشد و اطلاعات مربوط به وضعیت و در دسترس بودن را در زمان واقعی ارائه دهد.
 • اطلاعاتی در مورد دما، سرعت فن، منبع تغذیه، سرعت ساعت CPU و غیره ارائه می دهد.

ManageEngine OpManager یک نرم افزار نظارت بر شبکه با کاربری آسان است.

 

11. نرم افزار کنترل دمای سی پی یو Real Temp

Real Temp  یک ابزار نظارت بر دمای CPU است که برای تمام پردازنده های تک هسته ای، دو هسته ای، چهار هسته ای و Core i7 اینتل طراحی شده است. در هسته های این پردازنده ها یک سنسور حرارتی دیجیتال (DTS) وجود دارد. این سنسورها داده های دما را نسبت به TJMax گزارش می کنند. این برنامه داده های دما را با استفاده از دماسنج IR Fuke 62 جمع آوری می کند.

یکی از ویژگی های RealTemp که در نرم افزارهای مشابه یافت نمی شود، امکان نمایش هشدار یا به عبارتی Alarm است. اگر دما خیلی زیاد شود، آژیر به صدا در می آید که در فواصل زمانی معین تکرار می شود تا کاربر بتواند راهی برای کاهش دما بیاندیشد.

برای فعال کردن صدای زنگ به عنوان زنگ هشدار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی تنظیمات در پایین پنجره نرم افزار RealTemp کلیک کنید.
 2. گزینه Set Alarm را علامت بزنید.
 3. حداکثر دمای مجاز برای CPU و GPU را وارد کنید.
 4. برای ذخیره تنظیمات روی Apply کلیک کنید.

نرم افزار کنترل دمای سی پی یو Real Temp

ویژگی های Real Temp

 • مناسب برای پردازنده های اینتل.
 • Real Temp می تواند اطلاعات دمای تمام پردازنده های مبتنی بر Intel Core را نمایش دهد.
 • Real Temp هر هسته را کالیبره می کند.
 • امکان تنظیم دمای مجاز به صورت دستی در تنظیمات RealTemp وجود دارد.
 • حداقل و حداکثر دما و وضعیت سیستم را کنترل می کند.
 • هشدار و خاموش شدن با دمای بالا را بر اساس دمای GPU یا NVIDIA GPU ارائه می دهد.
 • این برنامه به داده های دمای جمع آوری شده با استفاده از دماسنج مادون قرمز Fluke 62 بستگی دارد.
 • می توانید حداقل و حداکثر دما را ردیابی کنید.
 • برنامه های سریع، بسیار دقیق و قابل تکرار که در حال اجرا هستند.
 • برای نظارت بر دمای CPU یا تغییر رجیستری نیازی به نصب این نرم افزار ندارید.
 • Real Temp از پردازنده های Pentium 4 پشتیبانی نمی کند. نیازی به نصب آن نیست. پشتیبانی از سیستم عامل ویندوز (32 و 64 بیتی). نیازی به تعمیر رجیستری نیست.

 

12. Paessler CPU Monitoring with PRTG (رایگان بصورت آزمایشی)

Paessler PRTG Network Monitor  را می توان به عنوان ابزاری حرفه ای برای نظارت و کنترل شبکه ها، سرورها و برنامه ها معرفی کرد. PRTG در مجموع دارای 9 حسگر مختلف است که قادر به جستجوی اطلاعات دما جمع آوری شده در سرورها و دستگاه های شبکه هستند. رابط کاربری مبتنی بر وب به کاربران اجازه می دهد تا به سرعت تنظیمات سفارشی را برای نظارت بر دستگاه های شبکه و حسگرهای آنها پیکربندی کنند.

PRTG Network Monitor  را می توان برای شبکه هایی مانند شبکه های یک ISP و روترها و سوئیچ های مورد استفاده قرار داد. این نرم افزار از متداول ترین روش های جمع آوری داده در شبکه مانند SNMP & WMI، Packet Sniffing و NetFlow پشتیبانی می کند. از ویژگی‌های مهم این نرم‌افزار می‌توان به بهینه‌سازی سیستم‌های دستگاه‌های مورد استفاده برای کاهش زمان خاموشی، مدیریت گروه‌ها و مدیریت کاربران در شبکه، مشاهده نحوه عملکرد دستگاه‌ها در روزهای مختلف و بازه‌های زمانی مشخص، ارسال آلارم‌های اشاره شده به تلفن همراه و…

Paessler CPU Monitoring with PRTG

ویژگی های مانیتور شبکه Paessler PRTG

 • تشخیص خودکار دستگاه ها در شبکه پس از نصب
 • رابط کاربری تعاملی و قابل تنظیم
 • نظارت کامل و دقیق بر تمامی دستگاه های موجود در شبکه
 • نمایش تنظیمات پیکربندی سلسله مراتبی با پشتیبانی از ویژگی تنظیمات
 • معماری مدرن و عملکرد بهینه نرم افزار
 • کنترل پهنای باند مورد استفاده
 • بیش از 50 نوع حسگر، نظارت جامعی را در شبکه های کوچک یا بزرگ فراهم می کند
 • نظارت بر عملکرد و در دسترس بودن اجزای شبکه
 • قابلیت کنترل روترها و سوئیچ های شبکه

 

همانند ابزار SolarWinds، Paessler PRTG CPU Monitoring  را می توان به مدیران شبکه‌های بزرگ پیشنهاد نمود. با این حال، سطح رایگان PRTG این سرویس را برای مشاغل کوچک نیز در دسترس قرار گرفته است.

 

13. Rainmeter

Rainmeter  یک نرم افزار کنترل دمای CPU رایگان و open source برای ویندوز است.Rainmeter   می تواند داده های دما، CPU، RAM، استفاده از دیسک و موارد دیگر را کنترل کند. Rainmeter  نمایش جذابی از وضعیت سخت افزار سیستم برای ویندوز کامپیوتر ارائه می دهد. ویژگی ممتاز این ابزار رایگان بودن آن است.

نرم افزار Rainmeter

ویژگی های کلیدی

 • رابط کاربری جذاب
 • استفاده ی رایگان
 • گزارش در مورد استفاده از منابع و دما

 

معایب

 • بیشتر برای علاقه مندان و کاربران خانگی به بازار عرضه شده است، بنابر این شبکه های بزرگتر بهتر است به گزینه ی دیگری فکر کنند.
 • برای کاربران غیر فنی عالی است، اما فاقد معیارهای دقیق است
 • فاقد ویژگی گزارش دهی قوی برای نظارت بلندمدت است
 • فاقد قابلیت های مدیریت دستگاه برای شبکه های بزرگتر

اگر به دنبال ابزار قابل تنظیمی هستید که برای کاربران غیر فنی قابل دسترسی باشد، Rainmeter  یک انتخاب عالی است.

14. Rainmeter

Atera  یک پلتفرم ابری نظارت و مدیریت از راه دور است که شامل تمام نرم افزارهایی است که یک ارائه دهنده خدمات مدیریت شده (MSP) برای بیزینس خود به آن نیاز دارد. ماژول مانیتورینگ و مدیریت از راه دور (RMM)  سیستم شامل صفحه‌های نظارت برای شبکه‌ها، سرورها، end point و برنامه‌ها می باشد.

نرم افزار Atera

ویژگی های Atera

 • برای MSP ها طراحی شده است
 • چندین سایت را مانیتور می کند
 • استفاده از ظرفیت دستگاه را ردیابی می کند

15. نرم افزار نظارت بر دمای سی پی یو  CrystalDiskInfo

اگر می خواهید دمای هارد سیستم را به صورت حرفه ای بررسی کنید، بهترین نرم افزار موجود نرم افزار CrystalDiskInfo است. این نرم افزار به طور ویژه برای مدیریت سلامت هارد و SSD طراحی شده است.

رابط کاربری این نرم افزار بسیار ساده است و از طرفی اطلاعات مربوط به سلامت هارد و SSD را به صورت واضح و قابل فهم نمایش می دهد.

نرم افزار نظارت بر دمای سی پی یو  CrystalDiskInfo

ویژگی های CrystalDiskInfo

از ویژگی های نرم افزار CrystalDiskInfo می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارزیابی دمای تمام هارد دیسک ها و SSD های سیستم
 • تخمین وضعیت سلامت کلی هارد ها و SSD ها
 • امکان بررسی تمامی مموری های Read و Write

16. نرم افزار کنترل دمای سی پی یو  Core Temp

نرم افزار Core Temp نرم افزاری سریع، دقیق و انعطاف پذیر برای اندازه گیری و نظارت بر دمای لپ تاپ است. این نرم افزار برای ویندوزهای 32 و 64 بیتی و به صورت نصبی یا قابل حمل رایگان است. اما در حین نصب، حتما تیک نصب کننده همراه با بسته نرم افزاری را بردارید.

نرم افزار کنترل دمای سی پی یو  Core Temp

ویژگی های Core Temp

از مهمترین ویژگی ها و قابلیت های نرم افزار core temp می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان انتخاب سنسورها برای نمایش بر روی صفحه نمایش
 • نمایش نوتیفیکیشن زمانی که دما خیلی بالاست
 • بررسی سیستم برای به روز رسانی درایورها و بایوس
 • Core Temp •دمای هر هسته را جداگانه به شما اطلاع می دهد.
 • امکان کنترل نوسانات دما را بصورت real time با بارهای کاری مختلف فراهم می کند. (در مقاله ی مربوط به توان حرارتی CPU به محدوده ی دمایی CPU در بارهای کاری مختلف اشاره نمودیم.)
 • یک اپلیکیشن موبایل برای گوشی های اندروید و آیفون و ویندوز ارائه می دهد تا با استفاده از آن بتوانید سیستم های خود را از راه دور کنترل کنید.
 • قابلیت خاموش شدن خودکار کامپیوتر برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات
 • استفاده ازCore Temp آسان است.
 • این ابزار برای خواندن دمای CPU ویندوز 10 مستقیماً از DTS (سنسور حرارتی دیجیتال) خوانده می شود. این نرم افزار داده ها را جمع آوری می کند و سپس آن را روی صفحه نمایش می دهد تا کاربر بتواند دما را دقیق بخواند.
 • این نمایشگر دمای CPU ویندوز 10 بستری را برای پلاگین ها فراهم می کند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد ویژگی های جدیدی را به آن اضافه کنند.
 • نصب Core Temp آسان است و استفاده از آن رایگان است. این ابزار به شما هشدار می دهد اگر رایانه شخصی شما به نقطه گرم شدن بیش از حد برسد، اما همچنین طیف وسیعی از گزارش های وضعیت سخت افزار را ارائه می دهد.

 

CPU Monitor and Alert .17

نرم افزار رایگانی به نام CPU Monitor and Alert نیز برای نظارت و هشدار دما طراحی شده است. اگر دمای کار CPU از دمای مجاز بیشتر شود، پیامی نمایش داده می شود. البته از این نرم افزار برای نظارت بر رم نیز استفاده می شود و خوشبختانه علاوه بر ویندوز 10 از ویندوزهای قدیمی تر نیز پشتیبانی می کند.

برای فعال کردن این پیام، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. نرم افزار را Run کنید، روی Files کلیک کرده و از منوی کشویی گزینه Setup را انتخاب کنید.
 2. گزینه Enable sending alerts را علامت بزنید.
 3. آدرس ایمیل باید در سرویس sms4mail.com ایجاد شود و رمز عبور آن را وارد کنید.
 4. در کادر هشدار به پیامک، شماره تلفن و کد کشور را وارد کنید.
 5. آدرس ایمیل خود را در کادر Mail Alert to وارد کنید و اگر نیازی به دریافت ایمیل ندارید، این قسمت را خالی بگذارید.
 6. در صورت لزوم، تنظیمات دیگر را تغییر دهید و در نهایت روی Save کلیک کنید.

CPU Monitor and Alert

18. نرم افزار کنترل دمای سی پی یو CPU Thermometer

CPU Thermometer  یکی دیگر از نرم افزارهای کنترل دمای CPU در لیست است که با پردازنده های AMD و Intel کار می کند. نکته جالب در مورد CPU Thermometer  این است که هسته های CPU و دمای آنها را نشان می دهد. در کنار این CPU Thermometer  نیز ظرفیت بار CPU را برای هر هسته نشان می دهد. بنابراین، CPU Thermometer  بهترین ابزار کنترل CPU است که می توانید در حال حاضر استفاده کنید. خوشبختانه CPU Thermometer  از اکثر مدل های پردازنده های اینتل و AMD نیز پشتیبانی می کند.

در این نرم افزار قابلیت هشدار به صورت پیام در نظر گرفته شده است. پس از اجرای نرم افزار، برای فعال سازی پیام گرمای بیش از حد، گزینه Show warning message را تیک بزنید و سپس حداکثر دمای مورد نظر را در فیلد روبروی این گزینه تایپ کنید.

نرم افزار کنترل دمای سی پی یو CPU Thermometer

19. Nagios

Nagios  سیستم مانیتورینگ قدرتمند و پرکاربردی است که نظارت بر دمای سرور را به عنوان بخشی از مجموعه ویژگی های خود ارائه می دهد. این نرم افزار راهکاری جامع برای نظارت و مدیریت سلامت و عملکرد کل زیرساخت سرور به شما ارائه می دهد.

ویژگی های کلیدی

 • نظارت آنی دمای سرور و سایر پارامترهای حیاتی
 • هشدارها و اعلان های قابل تنظیم
 • مقیاس پذیری برای نظارت بر چندین سرور و دستگاه
 • گزارش دهی گسترده و قابلیت های نموداری
 • ادغام با سایر سیستم ها و ابزارهای نظارتی
 • سازگاری بین پلتفرم ها

نرم افزار Nagios

20.  NZXT CAM

این نرم افزار یک ابزار نظارت بر سیستم است که بر روی ویندوز اجرا می شود . نرم افزار NZXT CAM  قسمت های مختلف کامپیوتر را کنترل می کند و همچنین اطلاعات کاملی در مورد کامپیوترها از بار CPU  تا مصرف پهنای باند را ارائه می دهد. با استفاده از این نرم افزار می توانید کار برنامه ها را در هر دستگاه مشاهده کنید و به سرعت مشکلات پیش آمده را  بررسی و حل کنید تا از این طریق عملکرد سیستم خود را افزایش دهید.

در یک بازی، دما، پهنای باند، FPS و موارد دیگر را با دقت بسیار دنبال کنید. NZXT CAM از زمان پخش، FPS فعلی، دمای GPU / CPU، سطح باتری، بار GPU / CPU و غیره پشتیبانی می کند. این نرم افزار یک رابط کاربری زیبا و کاربردی ارائه می دهد که از طریق آن می توانید سرعت فن، ولتاژ PSU، چراغ های قاب و موارد دیگر را کنترل کنید.

نرم افزار NZXT CAMویژگی های NZXT CAM

 • ایده آل برای ردیابی جنبه های مختلف کامپیوتر
 • NZXT CAM اطلاعاتی در مورد برنامه هایی که از قسمت های مختلف دستگاه استفاده می کنند ارائه می دهد.
 • این نرم افزار اطلاعات جامع و کاملی در مورد وضعیت دمای CPU، سرعت فن، وضعیت عملکرد کارت گرافیک، رم، هارد دیسک و…
 • این نرم افزار راه حلی کامل برای نظارت بر دمای قسمت های حیاتی و اجزای اصلی کامپیوتر است. استفاده از آن آسان است و از فن AER، نوار روشنایی، شانه کابل و غیره پشتیبانی می کند.

 

21. ASUS AI Suite

اگر از رایانه شخصی یا لپ تاپ ایسوس استفاده می کنید، ASUS AI Suite  می تواند بهترین انتخاب باشد. با ASUS AI Suite، می توانید به راحتی دمای CPU خود را بررسی کنید. جدای  از آن، ASUS AI Suite می تواند تنظیمات CPU را برای بهترین عملکرد بهینه کند. هدف ASUS AI Suite کاهش سرعت CPU و اورکلاک است. ASUS AI Suite همچنین می تواند تنظیمات CPU را برای بهترین عملکرد بهینه کند.

نرم افزار ASUS AI Suite

 

22.SIW (System Information for Windows)

SIW یک نرم افزار مبتنی بر ویندوز قابل دانلود است که اطلاعات عملکردی و پیشرفته سیستم را برای رایانه شخصی فراهم می کند. این یکی از بهترین مانیتورهای دمای CPU است که می تواند جزئیات سیستم را جمع آوری کرده و آن را در قالبی قابل درک نمایش دهد.

نرم افزار SIW (System Information for Windows)

ویژگی های SIW

 • این نرم افزار یکی از بهترین برنامه های دمای رایانه شخصی است که به شما امکان می دهد یک فایل گزارش با فرمت HTML، TXT، XML یا CSV ایجاد کنید.
 • پلتفرم های سرویس گیرنده پشتیبانی شده شامل ویندوز 10، ویندوز 8.1، ویندوز 7 و موارد دیگر است.
 • از این نرم افزار می توانید برای سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر، اطلاعات شبکه، مدیریت صاحبان مجوز نرم افزار، ممیزی های امنیتی و موارد دیگر استفاده کنید.
 • برای بررسی دمای کامپیوتر نیازی به نصب نیست.
 • این نرم افزار را می توانید از درایو شبکه، فلش، اسکریپت ورود به دامنه و … اجرا کنید.
 • این ابزار از پلتفرم های سرور مانند ویندوز 2019، ویندوز 2016، ویندوز 2012 و … پشتیبانی می کند.
 • نرم افزار به صورت دوره ای به روز می شود تا بتوانید نتایج دقیقی دریافت کنید.

 

23. Moo0 System Monitor

Moo0 System Monitor  یک نرم افزار فشرده و کم حجم است که برای نمایش اطلاعات مفید سیستم بر روی دسکتاپ ویندوز طراحی شده است. با استفاده از این نرم افزار کاربران می توانند اطلاعات حساس و مفید در مورد قطعات سخت افزاری مختلف را در یک نوار عمودی بر روی دسکتاپ ویندوز قرار داده و همیشه آخرین نتایج آن را رصد کنند. کاربران همچنین می توانند این ویجت ها را سفارشی کنند تا فقط بخش های خاص سیستم را نمایش دهند. به طور کلی این نرم افزار می تواند تمامی اطلاعات مورد نیاز کاربر را از تمامی منابع سیستم نمایش دهد.

این نرم افزار می تواند لیستی عمودی از اطلاعات منابع سخت افزاری را با رنگ های مختلف بر روی دسکتاپ ویندوز نمایش دهد. هر یک از این لیست ها دارای چندین فیلد مختلف است که اطلاعات مربوط به هر یک از اجزای سخت افزاری به طور جداگانه در آنها قرار می گیرد. به عنوان مثال کاربر می تواند اطلاعاتی در مورد دمای پردازنده، سرعت فن، حافظه و غیره را در این لیست نمایش دهد و در تمام ساعات روز از وضعیت دقیق آنها مطلع شود.

نرم افزار Moo0 System Monitor

ویژگی های نرم افزار Moo0 System Monitor

 • از جزئیات تمام اجزای سخت افزاری سیستم پشتیبانی می کند
 • نمایش وضعیت CPU
 • نمای زنده وضعیت سلامت هارد دیسک
 • امکان مشاهده سرعت فن و دمای CPU
 • داشتن رابط گرافیکی ساده و زیبا

 

24. MSI Afterburner

MSI Afterburner یک نرم افزار کاربردی است که توسط آن می توانید از قدرت و قدرت واقعی کارت گرافیک سیستم خود برای اجرای بازی ها در سطح پیشرفته استفاده کنید. برنامه Afterburner ابزاری برای اورکلاک کردن کارت های گرافیک برندهای مختلف است.

از ویژگی های این برنامه می توان به قابلیت تغییر فرکانس پردازشگر سایه (Shader) پردازنده گرافیکی، کنترل سرعت چرخش فن و تغییر ولتاژ اشاره کرد. همچنین برنامه MSI Afterburner دارای ابزارهای لازم برای نظارت بر کارت های اورکلاک شده و قابلیت کار با پروفایل ها می باشد. ویژگی های MSI Afterburner

 • مدیریت حافظه و فرکانس هسته شامل سایه زن (به طور جداگانه و همزمان)
 • مدیریت استرس
 • کنترل دستی یا هوشمند سرعت فن
 • نمایش همزمان روی صفحه نمایش در هنگام بازی (نرخ فریم، دما، نظارت فرکانس)
 • پشتیبانی از نمایشگرهای LCD و صفحه کلیدهای لاجیتک
 • اطلاعات درایو دستگاه، بایوس و حالت SLI را نمایش می دهد
 • پشتیبانی از بیش از 5 تنظیمات پروفایل

نرم افزار کنترل دمای MSI Afterburner

25. نرم افزار کنترل دمای CPU Enhanso

Enhanso یک نرم افزار جامع برای ارتقا و بهبود عملکرد و سرعت کامپیوتر شما بدون ارتقاء قطعات سخت افزاری است. این نرم افزار اطلاعات دقیقی در مورد قطعات سخت افزاری مانند CPU، مادربرد، حافظه، آداپتور گرافیک و سنسورها در اختیار شما قرار می دهد و فرآیندهای در حال اجرا بر روی کامپیوتر را به مواردی که نیاز ندارید نمایش می دهد و باعث توقف کند شدن سیستم می شود.

این نرم افزار وضعیت رجیستری سیستم را بررسی می کند و پس از تجزیه و تحلیل کامل می توانید موارد نامعتبر را تنها با یک کلیک ماوس پاک کنید و همچنین می توانید از رجیستری ویندوز خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. علاوه بر این، می توانید مقادیر کش ورودی و خروجی CPU و سرعت راه اندازی و خاموش شدن سیستم را به دلخواه تنظیم کنید. با اعمال این تغییرات می توانید سرعت و عملکرد کامپیوتر خود را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. اعمال این تغییرات به دلیل رابط کاربری بصری این نرم افزار کار سختی نیست.

نرم افزار کنترل دمای CPU Enhanso

ویژگی های Enhanso

 • اطلاعات دقیقی در مورد سخت افزار سیستم ارائه می دهد
 • اطلاعات کاملی در مورد وضعیت سنسورها و دمای آنها ارائه می دهد
 • پاکسازی هارد دیسک را کامل کنید و فایل های اضافی را حذف کنید
 • موارد راه اندازی را مدیریت کنید
 • رجیستری سیستم را تمیز و مدیریت کنید
 • مرتب سازی و یکپارچه سازی هارد دیسک و بسیاری از ویژگی های بویلر

 

26. Macs Fan Control

Macs Fan Control  نرم افزاری قدرتمند برای نظارت بر عملکرد مک فن ها و سیستم عامل بوت کمپ و کنترل دقیق تمامی جوانب و تنظیمات جهت خنک سازی سیستم، افزایش کارایی آن و کاهش مشکلات ناشی از افزایش حرارت در کامپیوتر می باشد.

این به طور مداوم دمای سیستم شما را توسط سنسورهای حرارتی موجود کنترل می کند و در صورت افزایش دمای سیستم و رسیدن به محدوده بحرانی، با افزایش سرعت فن، دما را کاهش می دهد.

نرم افزار Macs Fan Control

ویژگی های Macs Fan Control

 • نظارت مستمر بر عملکرد فن مک PC و سیستم عامل Boot Camp
 • از تمام مدل های iMac، MacBook (Pro / Air)، Mac mini، Mac Pro پشتیبانی می کند
 • کنترل سرعت فن بسته به سنسورهای دما و حرارت
 • قابلیت تنظیم ثابت مورد نظر برای هر فن به میزان دلخواه
 • پایش لحظه ای سرعت فن و دمای سنسورهای پیچیده
 • پشتیبانی از اکثر زبان های دنیا
 • پشتیبانی از Windows XP / 7/8/10 و Mac OS X 10.6 و بالاتر

 

نتیجه گیری

دمای CPU باید برای جلوگیری از آسیب حرارتی به مادربرد و سایر قطعات جانبی سرور کنترل شود. این نرم افزارها ویژگی ها و قابلیت های مختلفی را برای نظارت بر دمای سرور ارائه می دهند. هنگام انتخاب نرم افزاری که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، نیازهای خاص خود، سازگاری سخت افزاری و نیازهای نظارتی کلی محیط سرور خود را در نظر بگیرید. در پایان لازم به توضیح است که با وجود اینکه که این  نرم‌افزارها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته و شناخته شده‌اند، اما پیشنهاد می کنیم که آخرین اطلاعات مربوط به بروز رسانی این نرم افزارها را  از وب‌سایت‌های رسمی این نرم افزارها دریافت نمایید و اینکه نرم‌افزار را از منابع معتبر دانلود کنید.

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه