اطلاعات تماس

info@sarirserver.com 91008063

هدر

Saror Server logo

راهنمای انتخاب سرور برای شرکت

راهنمای انتخاب سرور برای شرکت

انتخاب سرور برای شرکت از دغدغه های کمپانی های کوچک و بزرگ است. سرورها به عنوان یکی از اجزای کلیدی در ساختار شرکت ها به شمار می روند که خدمات مختلفی را بر اساس وظایفشان به کاربر ارائه می دهند. امروزه کسب و کارهای کوچک و بزرگ به سرور نیاز دارند. اما چگونه برای شرکت خود سرور مناسب را انتخاب کنیم؟ در این مقاله راهنمای انتخاب سرور برای شرکت را از طریق معرفی انواع مختلف سرورها و اینکه هر سرور پاسخگوی چه نیازهایی می تواند باشد را ارائه نموده ایم تا به کمک آن بتوانید بهترین انتخاب را برای خرید سرور اچ پی داشته باشید.

 

6 سوالی که هنگام انتخاب سرور برای شرکت باید از خود بپرسید؛

انتخاب سرور همیشه پیچیده است. قبل از شروع انتخاب سرور، بایستی در مورد نیازهای کسب و کاریتان  فکر کنید. در ابتدا می توانید چند سوال از خود بپرسید همچنین خرید سرور به همراه خود خرید هارد سرور،رم سرور و… را به دنبال دارد.

1. چه نوع بر نامه ای را اجرا خواهید کرد و چه میزان قرار است از آن استفاده کنید؟

انتخاب سرور برای شرکت کاملا بستگی به به برنامه ای که اجرا می کنید، دارد. برنامه ها معمولاً بسیار قوی هستند. اگر سخت افزار مناسبی برای پشتیبانی از برنامه خود ندارید، ممکن است با تاخیر، باگ یا بدتر از آن با خرابی روبرو شوید. برای شرکت‌هایی که برنامه‌های کاربردی زیادی دارند (مانند فایل‌ها، ایمیل، CRM و پایگاه‌های اطلاعاتی) به سرورهای قدرتمندتری نیاز خواهید داشت.

اگر سخت افزار مناسبی برای پشتیبانی از برنامه خود ندارید، ممکن است با تاخیر، باگ یا بدتر از آن یعنی خرابی مواجه شوید. برای شرکت‌هایی که اپلیکیشن زیادی دارند (یعنی فایل‌ها، ایمیل، CRM  و پایگاه‌های داده) به سرورهای تاور ، سرور رَک یا تیغه ای (Blade) قوی‌تری نیاز دارید.

2. به چه نوع و چه تعداد پردازنده ای نیاز دارید ؟

در بیشتر موارد، اپلیکیشن ها به نوع خاصی از پردازنده سرور با هسته و سرعت به خصوصی نیاز دارند. شما قرار نیست برای چیزهایی که نیاز ندارید ، پول خرج کنید. بدتر از آن، شما نمی خواهید پردازنده ای دریافت کنید که سرور متعادلی ارائه نمی دهد زیرا ممکن است انتخاب سرور برای شرکت شما با محدودیت مواجه شود.

3. چه نوع و چه تعدادی پورت سوئیچ برای پشتیبانی از سرور مورد نیاز است ؟

گاهی اوقات مشتریان سرورهای زیادی سفارش می دهند، اما در می یابند که روی سوئیچ های خود، پورت های کافی برای اتصال وجود ندارد. به یاد داشته باشید که پورت های خالی شبکه موجود خود را بشمارید تا ببینید آیا نیاز به خرید سوییچ دیگری برای پشتیبانی از استقرار سرور جدید دارید یا خیر. بررسی کنید که پورت‌های کافی روی سوئیچ شما وجود داشته باشد تا تعداد سرورهایی را که می‌خواهید راه‌اندازی کنید، جای داده و پشتیبانی کند.

انتخاب سرور برای شرکت

4. چقدر ظرفیت نیاز دارید؟

هنگامی که بدانید چه نوع بارهای کاری را اجرا خواهید کرد و به چند کاربر اپلیکیشن شما خدمت خواهد کرد، می توانید ظرفیت مورد نیاز خود را محاسبه کنید. بایستی دو جنبه را در نظر گرفت: ظرفیت مورد نیاز برای انواع خدمات چقدر است؟ ظرفیت آینده 2 یا 3 سال آینده چقدر است؟ برای دریافت پاسخ سوال اول، ظرفیت اشغال شده توسط سیستم عامل، نصب اپلیکیشن، پایگاه داده، پست و … را محاسبه کنید و ظرفیت را در تعداد کاربران مورد انتظار ضرب کنید و 2 یا 3 سال رشد را پیش بینی کنید. در نهایت، در مورد پشتیبان گیری از داده ها و عملیات فایل، باز هم باید این مقدار را در ضریب 1.5 ضرب کنید.

5. در نهایت به چه مقدار پاور نیاز دارید؟

در نهایت، محاسبه کنید که انتخاب سرور برای محیط سازمانی  به چه میزان انرژی نیاز دارد تا بتوانید انرژی کافی را دریافت کنید. مصرف برق در هر محیط، موضوعی داغ است. مصرف برق هر جزء را مشاهده کنید و بر اساس نیازهای محیطی خود انتخاب کنید.

6. چقدر بودجه دارید؟

انتخاب سرور برای شرکت شما باید نیازهای شبکه شما را برآورده کند، اما تحت تأثیر بودجه تان نیز قرار خواهد گرفت. به طور کلی، هرچه وظایف کسب و کار شما پیچیده تر باشد، سرور گران تر خواهد بود. علاوه بر این، شما نه تنها باید وظایف تجاری فعلی را در نظر بگیرید، بلکه باید الزامات وظایف بلند مدت را نیز در نظر بگیرید. مزایا و معایب خرید سرور hp ارزان یا گران قیمت را مقایسه کنید.

 

ملاحظات کلیدی

پس از پاسخ به این سؤالات، برخی از ملاحظات عمده وجود دارد: محلی(local) یا ابری(Cloud) ، فرم فکتور، CPU (پردازنده)، رم (حافظه) و هارد دیسک که برای ذخیره سازی بکار می رود.

 

on-site یا بصورت ابری

قابل توجه ترین تفاوت بین سرورهای داخلی و ابری، هزینه و مدیریت است. برای SMB (small and medium-sized business: کسب و کارهای کوچک و متوسط) ها، به نظر می رسد سرورهای در سایت مقرون به صرفه تر هستند زیرا دستگاه ها در فضای شخصی شما ذخیره و مدیریت می شوند. با این حال، به پشتیبانی اختصاصی IT  نیاز دارد و در شرایط بحرانی، مستعد از دست دادن اطلاعات است. برای مشاغل با فضای محدود، استقرار سرورها در دفتر ممکن است ایده خوبی نباشد. با این حال، با گسترش تجارت، هزینه هایcloud (ابری) افزایش می یابد. اگر تصمیم دارید از یک سرور داخلی استفاده کنید، باید اجزای سخت افزاری سرور را در نظر بگیرید.

 

پیکربندی سرور

فرم فکتور سرور را می توان به سه نوع تقسیم کرد: سرورهای رک، سرورهای تیغه ای و سرورهای تاور. از بین سه فرم فکتور سرور، سرور رک انعطاف پذیری زیادی را ارائه می دهد زیرا به چندین سرور اجازه می دهد در یک bay نصب شوند. استفاده کارآمد از فضا، گسترش آسان با رشد کسب و کار از مواردی است که این دسته از سرورها را در میان شرکت ها محبوب کرده است. سرورهای تاور در یک شاسی قرار می گیرند و به دلیل داشتن کمترین اجزا در پیکربندی، برای مشاغل کوچک ایده آل هستند.

سی پی یو سرور

CPU  که به عنوان پردازنده نیز شناخته می شود، مغز سرور در نظر گرفته می شود. هر چه پردازنده یک سرور سریعتر باشد، سرور برنامه های بیشتری را می تواند با سرعت بالایی اجرا کند.

مموری سرور

اگر رم در سرور بسیار کم باشد، اپلیکیشن از حافظه مجازی روی درایو ذخیره استفاده می کند که کندتر خواهد بود. برای جلوگیری از کاهش سرعت پاسخگویی شبکه، بهترین کار این است که مقدار حافظه را به حداکثر برسانید.
رم معمولا بین 2 تا 64 گیگابایت است که برای کارهای محاسباتی روزمره مانند مرور اینترنت، ارسال ایمیل، گوش دادن به موسیقی یا تماشای فیلم، 8 گیگابایت رم کافی است. اما زمانی که سرور به رم بالایی نیاز دارد، تا جایی که ممکن است افزایش رم را در نظر بگیرید.چنانچه برای انتخاب سرور برای شرکت بودجه ی کمی دارید، توصیه می شود که با یک متخصص فناوری اطلاعات مشورت کرده و از رم صحیح را برای استفاده انتخاب نمایید.

هارد دیسک

انتخاب هارد درایو سرور به دلیل عوامل زیادی مانند نوع درایو (از جمله SSD ، HDDسرور و فلش)، نوع اتصال، میزان سخت افزار، تأخیر چرخشی و پشتیبانی از کارت های Raid می تواند پیچیده باشد.

سرور مناسب برای شرکت ها

نتیجه گیری

پیش از آنکه  تصمیم به خریداری سرور برای محیط سازمانی بگیرید ، لازم است تحقیقاتی در مورد بازار سرور و خصوصیات سرور مناسب کسب و کارتان داشته باشید . اطمینان حاصل کنید که سرور نیازهای شما را برآورده می کند . در صورتی که مطمئن نیستید که کدام سرور برای شما مناسب است، می توانید از  پشتیبانی فنی شرکت سریر سرور استفاده نمایید.

image_pdfدانلود PDF
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در تلگرام و واتس آپ
گفتگو را شروع کنید

سلام! از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه